Dibra
Hap edhe ti nje llogari ne kete webfaqe dhe jep kontributin tend

Join the forum, it's quick and easy

Dibra
Hap edhe ti nje llogari ne kete webfaqe dhe jep kontributin tend
Dibra
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Merse erdhet ne Forumin tone!!! Ju urojme t'ja kaloni sa me mire!!!
Tema Fundit
» Pyjet e Amazones
Zbulohet ‘sozia’ e planetit Toke, ndodhet 3 mije vjet drite larg Empty05.10.13 16:31 nga Vizitor

» Si dhe pėr ēfarė arsye paraqitet Ulēera nė stomak
Zbulohet ‘sozia’ e planetit Toke, ndodhet 3 mije vjet drite larg Empty10.05.13 10:52 nga Dibrani_84

» Zbulohet ‘sozia’ e planetit Toke, ndodhet 3 mije vjet drite larg
Zbulohet ‘sozia’ e planetit Toke, ndodhet 3 mije vjet drite larg Empty27.04.13 15:19 nga Dibrani_84

» Gruaja jote ėshtė e gjithė bota pėr ty
Zbulohet ‘sozia’ e planetit Toke, ndodhet 3 mije vjet drite larg Empty27.04.13 9:00 nga Dibrani_84

» Parku kombetar i Lurės
Zbulohet ‘sozia’ e planetit Toke, ndodhet 3 mije vjet drite larg Empty26.04.13 14:35 nga Dibrani_84

» Gjėja Mė E Keqe Pėr Mendjen Dhe Trupin
Zbulohet ‘sozia’ e planetit Toke, ndodhet 3 mije vjet drite larg Empty23.04.13 17:56 nga Dibrani_84

» Mrekullia E Hudhrės, Erė E Keqe Por Ilaē Ideal Pėr Zemrėn
Zbulohet ‘sozia’ e planetit Toke, ndodhet 3 mije vjet drite larg Empty22.04.13 20:15 nga Dibrani_84

» Ēfarė fshihet nė zemėr tė Diellit?
Zbulohet ‘sozia’ e planetit Toke, ndodhet 3 mije vjet drite larg Empty20.04.13 19:34 nga Dibrani_84

» PORTUGALIA
Zbulohet ‘sozia’ e planetit Toke, ndodhet 3 mije vjet drite larg Empty19.04.13 21:29 nga Dibrani_84

» Bakteret, Dobia dhe dėmi i tyre per Njeriun
Zbulohet ‘sozia’ e planetit Toke, ndodhet 3 mije vjet drite larg Empty14.04.13 18:35 nga Dibrani_84

» Shtėpi azili pėr pleqtė dibranė
Zbulohet ‘sozia’ e planetit Toke, ndodhet 3 mije vjet drite larg Empty14.04.13 13:37 nga admin

» Said Najdeni - "Hoxhė Voka"
Zbulohet ‘sozia’ e planetit Toke, ndodhet 3 mije vjet drite larg Empty14.04.13 12:59 nga Dibrani_84

» Roadrunner, superkompjuteri mė i shpejtė nė botė
Zbulohet ‘sozia’ e planetit Toke, ndodhet 3 mije vjet drite larg Empty13.04.13 12:05 nga Dibrani_84

» 7 arsyet pse zgjoheni tė lodhur dhe pse Keni probleme me gjumin
Zbulohet ‘sozia’ e planetit Toke, ndodhet 3 mije vjet drite larg Empty12.04.13 14:12 nga Dibrani_84

» Vdekja nuk egziston ....
Zbulohet ‘sozia’ e planetit Toke, ndodhet 3 mije vjet drite larg Empty10.04.13 19:23 nga Dibrani_84

Kėrko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Sondazh

You are not connected. Please login or register

Zbulohet ‘sozia’ e planetit Toke, ndodhet 3 mije vjet drite larg

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Dibrani_84

Dibrani_84
gjeneral
gjeneral

Nė Rrugėn e Qumėshtit ndodhen dy sozi tė Tokės tė cilat gjithashtu mund tė pėrmbajnė edhe ujė. Janė dy planet tė ngjashėm me planetin tonė, tė pazbuluar mė herėt dhe tė parėt nė kėto dimensione tė gjetura nė tė ashtuquajturėn zonė e banueshme, ku largėsia nga yjet e bėn tė mundur prezencėn e ujit dhe formimin e yjeve. Zbulimi, injoftuar nga revista Science, bazohet nė tė dhėnat e grumbulluara nga teleskopi hapėsinor Kepler e tė pėrpunuara nga njė grup i udhėhequr nga amerikani William Borucki, nga qendra e kėrkimeve Ames e NASA-s.

Dy planetėt sozi tė Tokės janė mė ekstremėt e njė sistemi me pesė botė ekstradiellore tė lindura rreth yllit Kepler-62 qė ngjason me Diellin dhe ndodhet rreth 2- 3 mijė vjet dritė larg nesh. Tė quajtur Kepler-62e dhe Kepler-62f kėto dy planet kanė rreze respektivisht tė barabarta me 1.61 dhe 1.41 herė sa rrezja e Tokės. Planetėt e tjerė tė tė njėjtit sistem diellor kanė rreze tė barabarta me 0.54, 1.31 dhe 1.95 tė rrezes tokėsore, por janė shumė pranė yllit tė tyre pėr tė pasur ujė.

Tė dy planetėt marrin nga ylli i tyre tė njėjtin fluks drite me atė qė marrin Venusi e Marsi nga Dielli dhe kjo tė bėn tė mendosh se mund tė kenė atmosferė dhe ujė. Kėrkuesit sugjerojnė se tė dy planetet mund tė jenė solidė, me njė pėrbėrje shkėmbore ose akulli. Duke llogaritur dimesionet e largėsinė nga ylli, kėrkuesit thonė se planetėt mund tė kenė njė atmosferė me azot, hidroksid karboni dhe ujė, por megjithatė nuk ėshtė e mundur tė kesh tė dhėna tė sakta pėr planetė kaq tė largėt.

https://dibra.albanianforum.net

Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Similar topics

-

» Kurjozitete te ndryshme

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi