Dibra
Hap edhe ti nje llogari ne kete webfaqe dhe jep kontributin tend

Join the forum, it's quick and easy

Dibra
Hap edhe ti nje llogari ne kete webfaqe dhe jep kontributin tend
Dibra
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Merse erdhet ne Forumin tone!!! Ju urojme t'ja kaloni sa me mire!!!

You are not connected. Please login or register

Liqenet mė tė mėdhenj te Shqiperise

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Dibrani_84

Dibrani_84
gjeneral
gjeneral

Liqenet mė tė mėdhenj te Shqiperise 300px-Liqeni-i-fierzesPamje nga liqeni i Fierzės
Liqeni artificial i Fierzės ėshtė krijuar nė shtratin e lumit Drin[/url] nė vitin 1978, nė funksion tė hidrocentralit tė Fierzės.
Ky ėshtė njė liqen oligotrof dhe ka njė bosht gjatėsor prej 70 kilometėr dhe me njė sipėrfaqe maksimale prej 7 mijė hektarėsh, ku 5 mijė hektarė merren nė konsideratė pėr qėllimin e rritjes dhe kultivimit tė peshkut. Ky liqen ka lartėsi 167 metra, sipėrfaqe tė pasqyrės sė ujėrave prej 72,5 km², thellėsinė mė tė madhe prej 128 metra dhe njė vėllim prej 2,7 miliardė metėr kub ujė. Sipėrfaqja e pėrgjithshme e pellgut ujėmbledhės ėshtė 11.829 km². Kapaciteti maksimal ujėmbajtės i Liqenit tė Fierzės, arrin rreth 3,2 miliardė metėr kub ujė, ndėrkohė qė kapaciteti minimal, i cili mund tė shkaktojė edhe situatat mė kritike tė prodhimit tė energjisė elektrike, ėshtė rreth 1,2 miliardė metėr kub ujė.
Liqeni shėrben edhe si nyje lidhėse mes banorėve tė rretheve Kukės, Tropojė, Has dhe Pukė. Gjithashtu, ky hidrocentral shėrben si rregullator i furnizimit me ujė pėr
Liqenet mė tė mėdhenj te Shqiperise 250px-Ohridsoeen Liqeni i Ohrit
Liqenet mė tė mėdhenj te Shqiperise 250px-Ohrid-Lake
Liqeni i Ohrit ėshtė njė nga liqenet mė tė mėdha nė Gadishullin Ballkanik[/url] dhe llogaritet si njė nga liqenet mė tė vjetra nė botė. Ai gjendet nė njė lartėsi mbidetare prej 695 metrash dhe ka njė sipėrfaqe prej 349 km². Pika mė e thellė e liqenit ėshtė 289 metra. Pjesa mė e madhe e liqenit i pėrket Maqedonisė, kurse pjesa tjetėr i pėrket Shqipėrisė. Nė bregun e liqenit shtrihen tre qytete tė mėdha: Ohri dhe Struga nė Maqedoni si dhe Pogradeci nė Shqipėri.
Furnizimi me ujė
Liqeni i Ohrit nuk ka njė burim tė veēantė. Ai furnizohet me ujė nga burimet e shumta pėrreth. Njė nga burimet mė tė mėdha gjendet pranė kufirit shqiptaro-maqedon pranė Manastirit tė Shėn Naumit nė Maqedoni. Aty buron uji qė vjen nga liqeni i Prespės, niveli i tė cilit ėshtė 200 metra mė i lartė se ai i liqenit tė Ohrit. Nė anėn e Shqipėrisė gjendet gjithashtu njė burim i madh nė parkun e Drilonit pranė fshatit Tushemisht. Uji largohet nga liqeni nė drejtim tė Veriut nėpėrmjet tė lumit Drini i Zi, i cili rrjedh permes qytetit tė Strugės.
Krijimi
Liqeni i Ohrit llogaritet si njė nga liqenet mė tė vjetra nė mbarė botėn. Mosha e tij llogaritet tė jetė 2 deri mė 5 milion vjet. Liqeni u krijua nga njė shembje e tokės. Kėtė e vėrtetojnė aktivitetet e shumta tektonike si dhe ekzistenca e njė mali prej 100 metrash nėn nivelin e liqenit.
Flora dhe fauna
Liqeni i Ohrit ėshtė shtėpia e shumė kafshėve endemike, tė cilat vijnė vetėm nė ujėrat e tij. Nė liqen rriten 40 specie tė rralla, ndėr mė tė njohurat dhe ekonomikisht mė tė rėndėsishmet ėshtė peshku i pastėr i llojit Salmo letnica, (Korani), "Salmothimus ohridanus",(Belushka).
Njė pjesė e Bregut tė liqenit sė bashku me qytetin e Ohrit ėshtė emėruar nga UNESCO si trashėgimi botėrore..Liqeni i Prespės
Liqenet mė tė mėdhenj te Shqiperise 250px-Lake_Prespa
Pamja sipėrfaqsore e Liqenit tė Prespės
Prespa ose Liqeni i Prespės, [/url]Преспанското Езеро, Prespanskoto Ezero, greq.: Μεγάλη Πρέσπα, Limni Megįli Préspa), ėshtė njėri ndėr liqenet me ujėra tė freskėta nė Evropė qė u takon tre shteteve Maqedonisė, Shqipėrisė dhe Greqisė me njė sipėrfaqe tė pėrgjithshme prej 313.6 km2 nga tė cilat 190 km² i takojnė Maqedonisė, 84.8 km² Greqisė dhe 38.8 km² Shqipėrisė. Prespa ėshtė liqeni mė i thellė tektonik nė Ballkan me 853 metra thellėsi.
Prespa si tėrėsi ndahet nė dy liqe: Prespa e Madhe dhe Prespa e Vogėl.
Prespa e Madhe ndahet nė mes tre shteteve: Maqedonisė, Greqisė dhe Shqipėrisė.
Prespa e vogėl (greq.: Μικρή Πρέσπα Limni Mikrį Prespa) qė ka shtrirje tė pėrgjithshme prej 138 km² ndahet vetėm nė mes Greqia sė cilės i takojnė 51 km² dhe Shqipėria sė cilės i takojnė 3.9 km².
Nė liqe derdhen disa pėrrenj tė vegjėl, ndėrsa ai vetė nuk ka rrjedhje sipėrfaqėsore.
Liqeni rrethohet me male tė larta mbi 2000 m lartėsi. Me sipėrfaqe 313.6 km2 pėr nga madhėsia llogaritet menjėherė pas Liqenit tė Shkdrės dhe atij tė Ohrit, por me 853 m lartėsi mbidetare ai ėshtė liqeni mė i lartė nė trojet shqiptare.
Liqeni ėshtė i pasur me peshq, por rėndėsi mė tė madhe ka pėr zhvillimin e turizmit.Liqenet mė tė mėdhenj te Shqiperise 256px-Shkodra_2Liqeni i Shkodrės
Liqeni i Shkodrės ėshtė liqeni mė i madh nė Gadishullin Ballkanik[/url] dhe llogaritet si njė nga liqenet mė tė vjetra nė botė. Pasqyra e tij ujore gjendet nė njė lartėsi 6 metra mbi nivelin e detit. dhe ka njė sipėrfaqe prej 368 km². Pika mė e thellė e liqenit ėshtė rreth 45 metra. Pjesa mė e madhe e liqenit, rreth 2/3, i takon Malit tė Zi, kurse pjesa tjetėr i takon Shqipėrisė. Nė bregun e liqenit shtrihet qyteti i madh shqiptar Shkodra.
Ky liqen ne rreze te keshtjelles quhet Bune. Bregu i tij eshte 11 milje dhe shtrihet nga lindja ne perendim. Prane liqenit eshte Taraboshi. Nje krah i ketij liqeni shtrihet teposhte dhe dikohet deri ne det. Ne rreze te shkembinjve, mbi te cilet ngrihet keshtjella, ndodhen 10 dajlane per te gjuajtur peshek. Keto dajlane jane te shtetit dhe te ardhurat e tyre derdhen ne arken e keshtjelles. Aty ka shume lloje peshqish te shijshem, por me shume ka qefull e levrek.Marrė nga "Wikipedia"

Liqene, Lidene, Liqeni i Pogradecit. Liqeni i Shkodres. Liqeni i PrespesEdituar pėr herė tė fundit nga Dibrani_84 nė 05.05.12 21:58, edituar 1 herė gjithsej (Reason for editing : Liqene, Lidene, Liqeni i Pogradecit. Liqeni i Shkodres. Liqeni i Prespes)

https://dibra.albanianforum.net

Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Similar topics

-

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi