Dibra
Hap edhe ti nje llogari ne kete webfaqe dhe jep kontributin tend

Join the forum, it's quick and easy

Dibra
Hap edhe ti nje llogari ne kete webfaqe dhe jep kontributin tend
Dibra
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Merse erdhet ne Forumin tone!!! Ju urojme t'ja kaloni sa me mire!!!
Tema Fundit
» Pyjet e Amazones
Gjėja Mė E Keqe Pėr Mendjen Dhe Trupin Empty05.10.13 16:31 nga Vizitor

» Si dhe pėr ēfarė arsye paraqitet Ulēera nė stomak
Gjėja Mė E Keqe Pėr Mendjen Dhe Trupin Empty10.05.13 10:52 nga Dibrani_84

» Zbulohet ‘sozia’ e planetit Toke, ndodhet 3 mije vjet drite larg
Gjėja Mė E Keqe Pėr Mendjen Dhe Trupin Empty27.04.13 15:19 nga Dibrani_84

» Gruaja jote ėshtė e gjithė bota pėr ty
Gjėja Mė E Keqe Pėr Mendjen Dhe Trupin Empty27.04.13 9:00 nga Dibrani_84

» Parku kombetar i Lurės
Gjėja Mė E Keqe Pėr Mendjen Dhe Trupin Empty26.04.13 14:35 nga Dibrani_84

» Gjėja Mė E Keqe Pėr Mendjen Dhe Trupin
Gjėja Mė E Keqe Pėr Mendjen Dhe Trupin Empty23.04.13 17:56 nga Dibrani_84

» Mrekullia E Hudhrės, Erė E Keqe Por Ilaē Ideal Pėr Zemrėn
Gjėja Mė E Keqe Pėr Mendjen Dhe Trupin Empty22.04.13 20:15 nga Dibrani_84

» Ēfarė fshihet nė zemėr tė Diellit?
Gjėja Mė E Keqe Pėr Mendjen Dhe Trupin Empty20.04.13 19:34 nga Dibrani_84

» PORTUGALIA
Gjėja Mė E Keqe Pėr Mendjen Dhe Trupin Empty19.04.13 21:29 nga Dibrani_84

» Bakteret, Dobia dhe dėmi i tyre per Njeriun
Gjėja Mė E Keqe Pėr Mendjen Dhe Trupin Empty14.04.13 18:35 nga Dibrani_84

» Shtėpi azili pėr pleqtė dibranė
Gjėja Mė E Keqe Pėr Mendjen Dhe Trupin Empty14.04.13 13:37 nga admin

» Said Najdeni - "Hoxhė Voka"
Gjėja Mė E Keqe Pėr Mendjen Dhe Trupin Empty14.04.13 12:59 nga Dibrani_84

» Roadrunner, superkompjuteri mė i shpejtė nė botė
Gjėja Mė E Keqe Pėr Mendjen Dhe Trupin Empty13.04.13 12:05 nga Dibrani_84

» 7 arsyet pse zgjoheni tė lodhur dhe pse Keni probleme me gjumin
Gjėja Mė E Keqe Pėr Mendjen Dhe Trupin Empty12.04.13 14:12 nga Dibrani_84

» Vdekja nuk egziston ....
Gjėja Mė E Keqe Pėr Mendjen Dhe Trupin Empty10.04.13 19:23 nga Dibrani_84

Kėrko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Sondazh

You are not connected. Please login or register

Gjėja Mė E Keqe Pėr Mendjen Dhe Trupin

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Dibrani_84

Dibrani_84
gjeneral
gjeneral

stresii[1]
Stresi nė punė ka shkaktuar qė 7 pėr qind (madje edhe 10 pėr qind nė mes atyre me moshė prej 18 deri 24 vjet) e britanikėve tė anketuar kanė mendime vetėvrasėse, ndėrsa njė nga pesė tė anketuar (18 pėr qind) pėr shkak tė punės kanė ankthe.
Po ēfarė ndodh atėherė me njerėzit me tė drejta pune tė parregulluara ligjėrisht?
Puna ėshtė shkaku kryesor i stresit nė jetė dhe ka ndikim tė madh negativ nė shėndetin e pėrgjithshėm. Ky ėshtė pėrfundimi i hulumtimit tė shoqatės bamirėse britanike “Mind” pas anketimit tė 2000 britanikėve. Madje 34 pėr qind e tė anketuarve e konsiderojnė punėn e vet shumė stresuese Njėkohėsisht si burimin mė tė madh tė stresit vetėm 17 pėr qind tė personave i konsiderojnė probleme shėndetėsore, ndėrsa pėr 30 pėr qind tė anketuarve janė problemet financiare. Hulumtimet e mėhershme tregojnė qė stresi nė punė rrit rrezikun nga sulmi nė zemėr pėr 23 pėr qind.

Ky studim ka treguar qė stresi nė punė ka shkaktuar qė 7 pėr qind (madje 10 pėr qind nė mes atyre prej 18 deri 24 vjet) e tė anketuarve kanė mendime vetėvrasėse, ndėrsa njė nga pesė tė anketuar (18 pėr qind) ka probleme pėr shkak tė punės. Stresi zakonisht shtyn njerėzit tė pinė tepėr ose tė pėrdorin narkotikė, sepse mendojnė qė kėshtu do ta pėrballojnė mė lehtė. Sipas hulumtimit, gati tre prej pesė personave ose 57 pėr qind pinė pas punės, ndėrsa njė nga shtatė pinė gjatė orarit tė punės vetėm pėr ta pėrballur mė mirė stresin dhe presionin nė punė.

Mėnyrat e tjera nė tė cilat njerėzit pėrpiqen tė pėrballen me stresin:

- pirja e duhanit – 28 pėr qind

- marrja e antidepresivėve – 15 pėr qind

- marrja e tabletave pėr gjumė pa u konsultuar me mjekun – 16 pėr qind

- pinė tableta pėr gjumė, tė cilat ua ka pėrshkuar mjeku – 10 pėr qind

Autorėt e hulumtimi thonė: “Rezultatet tona tregojnė qė kultura e frikės dhe heshtjes janė tė lidhura me stresin dhe problemet e natyrės mentale dhe shumė e shtrenjtė pėr punėdhėnėsit nė fund.”

Rezultate interesante

Njė nė pesė (19 pėr qind) kėrkojnė ditė tė lirė (pushim pėr shkak tė sėmundjes) pėr shkak tė stresit, megjithatė 90 pėr qind do tė japin arsye tėrėsisht tjetėr pėr mungesėn e vet.

Njė nga 10 (9 pėr qind) kanė lėnė punėn pėr shkak tė stresit, ndėrsa njė nė 4 (25 pėr qind) ka menduar tė japė dorėheqje pėr shkak tė presionit nė punė.

Njė nga 5 (19 pėr qind) ndiejnė qė nuk mund tė flasin me shefin pėr stresin e madh qė e ndiejnė.

Edhe pse 22 pėr qind e pjesėmarrėsve nė hulumtim janė diagnostikuar me probleme mentale, vetėm 10 pėr qind i kanė treguar shefit tė tyre pėr kėtė gjė.

Nga ana tjetėr 56 pėr qind e shefave kanė thėnė qė do tė pėlqenin tė pėrmirėsojnė shėndetin mental tė personelit tė vet, por qė pėr kėtė u nevojitet trajnim mė i mirė.

Madje 46 pėr qind e shefave thonė qė do tė donin tė ndihmojnė mė shumė, por qė kjo nuk ėshtė gjėja kryesore nė kompaninė e tyre.

“Hulumtimi ynė tregon qė tė punėsuarit ende e ndjejnė nivelin e lartė tė stresit nė punė, ēka ndikon negativisht nė shėndetin e tyre mental dhe fizik,” thotė Paul Farmes, presidenti i shoqatės “Mind”

Pėrmirėsimi i shėndetit mental nuk ka nevojė tė jetė i shtrenjtė

Farmer shpjegon qė hulumtimi i tyre ka treguar qė nė kompanitė qė ofrojnė orar fleksibil tė punės dhe ofrojnė pushim vjetor mjaft tė gjatė punėtorėt kanė shėndet mė tė mirė mental.

Tre nga pesė tė punėsuar kanė thėnė qė pėrpjekja pozitive e shefit pėr tė pėrmirėsuar shėndetin mental nė punė ka rezultuar me motivimin dhe angazhimin e tyre mė tė madh nė punė.

https://dibra.albanianforum.net

Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Similar topics

-

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi