Dibra
Hap edhe ti nje llogari ne kete webfaqe dhe jep kontributin tend

Join the forum, it's quick and easy

Dibra
Hap edhe ti nje llogari ne kete webfaqe dhe jep kontributin tend
Dibra
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Merse erdhet ne Forumin tone!!! Ju urojme t'ja kaloni sa me mire!!!
Tema Fundit
» Pyjet e Amazones
Roadrunner, superkompjuteri mė i shpejtė nė botė Empty05.10.13 16:31 nga Vizitor

» Si dhe pėr ēfarė arsye paraqitet Ulēera nė stomak
Roadrunner, superkompjuteri mė i shpejtė nė botė Empty10.05.13 10:52 nga Dibrani_84

» Zbulohet ‘sozia’ e planetit Toke, ndodhet 3 mije vjet drite larg
Roadrunner, superkompjuteri mė i shpejtė nė botė Empty27.04.13 15:19 nga Dibrani_84

» Gruaja jote ėshtė e gjithė bota pėr ty
Roadrunner, superkompjuteri mė i shpejtė nė botė Empty27.04.13 9:00 nga Dibrani_84

» Parku kombetar i Lurės
Roadrunner, superkompjuteri mė i shpejtė nė botė Empty26.04.13 14:35 nga Dibrani_84

» Gjėja Mė E Keqe Pėr Mendjen Dhe Trupin
Roadrunner, superkompjuteri mė i shpejtė nė botė Empty23.04.13 17:56 nga Dibrani_84

» Mrekullia E Hudhrės, Erė E Keqe Por Ilaē Ideal Pėr Zemrėn
Roadrunner, superkompjuteri mė i shpejtė nė botė Empty22.04.13 20:15 nga Dibrani_84

» Ēfarė fshihet nė zemėr tė Diellit?
Roadrunner, superkompjuteri mė i shpejtė nė botė Empty20.04.13 19:34 nga Dibrani_84

» PORTUGALIA
Roadrunner, superkompjuteri mė i shpejtė nė botė Empty19.04.13 21:29 nga Dibrani_84

» Bakteret, Dobia dhe dėmi i tyre per Njeriun
Roadrunner, superkompjuteri mė i shpejtė nė botė Empty14.04.13 18:35 nga Dibrani_84

» Shtėpi azili pėr pleqtė dibranė
Roadrunner, superkompjuteri mė i shpejtė nė botė Empty14.04.13 13:37 nga admin

» Said Najdeni - "Hoxhė Voka"
Roadrunner, superkompjuteri mė i shpejtė nė botė Empty14.04.13 12:59 nga Dibrani_84

» Roadrunner, superkompjuteri mė i shpejtė nė botė
Roadrunner, superkompjuteri mė i shpejtė nė botė Empty13.04.13 12:05 nga Dibrani_84

» 7 arsyet pse zgjoheni tė lodhur dhe pse Keni probleme me gjumin
Roadrunner, superkompjuteri mė i shpejtė nė botė Empty12.04.13 14:12 nga Dibrani_84

» Vdekja nuk egziston ....
Roadrunner, superkompjuteri mė i shpejtė nė botė Empty10.04.13 19:23 nga Dibrani_84

Kėrko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Sondazh

You are not connected. Please login or register

Roadrunner, superkompjuteri mė i shpejtė nė botė

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Dibrani_84

Dibrani_84
gjeneral
gjeneralShkencėtarėt amerikanė kanė promovuar superkompjuterin mė tė shpejtė nė botė.

Makina e kompanisė IBM, e quajtur Roadrunner, ėshtė nė gjendje tė bėjė 1 bilionė (1 mijė miliardė) kalkulime nė sekondė dhe ėshtė dy herė mė e shpejtė se superkompjuteri mė i shpejtė aktualisht nė botė.

Makina do tė instalohet nė Laboratorin Kombėtar nė Los Alamos dhe kryesisht do tė pėrdoret pėr tė monitoruar stoqet bėrthamore nė Shtetet e Bashkuara.

Kompjuteri gjithashtu do tė shfrytėzohet pėr kėrkime nė astronomi, gjenomikė dhe ndryshimet klimatike.

Roadrunner ka nė vete komponenta, tė cilat fillimisht ishin disejnuar pėr tė famshmin Sony PlayStation 3.

Marre nga faqja:
http://juridiksi.e-monsite.com/blog/shkence-dhe-kuriozitete/roadrunner-superkompjuteri-me-i-shpejte-ne-bote.html#comments_blog

https://dibra.albanianforum.net

Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi