Dibra
Hap edhe ti nje llogari ne kete webfaqe dhe jep kontributin tend

Join the forum, it's quick and easy

Dibra
Hap edhe ti nje llogari ne kete webfaqe dhe jep kontributin tend
Dibra
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Merse erdhet ne Forumin tone!!! Ju urojme t'ja kaloni sa me mire!!!
Tema Fundit
» Pyjet e Amazones
Ēfarė fshihet nė zemėr tė Diellit? Empty05.10.13 16:31 nga Vizitor

» Si dhe pėr ēfarė arsye paraqitet Ulēera nė stomak
Ēfarė fshihet nė zemėr tė Diellit? Empty10.05.13 10:52 nga Dibrani_84

» Zbulohet ‘sozia’ e planetit Toke, ndodhet 3 mije vjet drite larg
Ēfarė fshihet nė zemėr tė Diellit? Empty27.04.13 15:19 nga Dibrani_84

» Gruaja jote ėshtė e gjithė bota pėr ty
Ēfarė fshihet nė zemėr tė Diellit? Empty27.04.13 9:00 nga Dibrani_84

» Parku kombetar i Lurės
Ēfarė fshihet nė zemėr tė Diellit? Empty26.04.13 14:35 nga Dibrani_84

» Gjėja Mė E Keqe Pėr Mendjen Dhe Trupin
Ēfarė fshihet nė zemėr tė Diellit? Empty23.04.13 17:56 nga Dibrani_84

» Mrekullia E Hudhrės, Erė E Keqe Por Ilaē Ideal Pėr Zemrėn
Ēfarė fshihet nė zemėr tė Diellit? Empty22.04.13 20:15 nga Dibrani_84

» Ēfarė fshihet nė zemėr tė Diellit?
Ēfarė fshihet nė zemėr tė Diellit? Empty20.04.13 19:34 nga Dibrani_84

» PORTUGALIA
Ēfarė fshihet nė zemėr tė Diellit? Empty19.04.13 21:29 nga Dibrani_84

» Bakteret, Dobia dhe dėmi i tyre per Njeriun
Ēfarė fshihet nė zemėr tė Diellit? Empty14.04.13 18:35 nga Dibrani_84

» Shtėpi azili pėr pleqtė dibranė
Ēfarė fshihet nė zemėr tė Diellit? Empty14.04.13 13:37 nga admin

» Said Najdeni - "Hoxhė Voka"
Ēfarė fshihet nė zemėr tė Diellit? Empty14.04.13 12:59 nga Dibrani_84

» Roadrunner, superkompjuteri mė i shpejtė nė botė
Ēfarė fshihet nė zemėr tė Diellit? Empty13.04.13 12:05 nga Dibrani_84

» 7 arsyet pse zgjoheni tė lodhur dhe pse Keni probleme me gjumin
Ēfarė fshihet nė zemėr tė Diellit? Empty12.04.13 14:12 nga Dibrani_84

» Vdekja nuk egziston ....
Ēfarė fshihet nė zemėr tė Diellit? Empty10.04.13 19:23 nga Dibrani_84

Kėrko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Sondazh

You are not connected. Please login or register

Ēfarė fshihet nė zemėr tė Diellit?

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Dibrani_84

Dibrani_84
gjeneral
gjeneral


Dielli ndoshta mund tė ketė njė tė fshehtė tė errėt nė zemrėn e tij, ku prej aty mund tė “kontrolloj” materien e errėt, e cila vazhdimisht ul temperaturėn e bėrthamės sė tij!
Kjo ėshtė teoria e re shkencėtarit Stephen West i departamentit tė fizikės nė Universitetin e Londrės. Shkencėtarėt kanė arritur nė pėrfundimin se “materia e errėt” pėrbėn 80% tė mazės sė universit, por kurrė nuk ėshtė parė nga syri i njeriut, pasi kurrė nuk ėshtė formuar nė ndonjė laborator dhe as ėshtė vėzhguar nė ndonjė eksperiment qoftė dhe nė hapėsirė.
Dr. Stephen West, i departamentit tė fizikės nė Universitetin e Londrės, beson se Dielli pėrbėn njė “laborator” tė shkėlqyeshėm ku mund tė diktojmė vetitė misterioze tė materies sė errėt, pasi pretendon se nė bėrthamėn e Diellit –zemėr- ajo gjendet nė sasi tė mėdha.
Sipas mendimeve tė tij, materia e errėt formon njė tjetėr rreth galaktikės sonė (me kėtė pikė janė dakord tė gjithė shkencėtarėt) dhe, ndėrsa dielli lėviz gjithmonė nė galaktikėn tonė, ndikohet nga njė “erė” e materies sė errėt, pasi kalon brenda saj gjatė lėvizjes sė tij. Kjo e detyron disa grimca tė materies sė errėt tė grumbullohen me grimca tė element tė diellit, dhe kėshtu ato izolohen nga graviteti i yllit.
Me kėtė mėnyrė, sipas fizikanit britanik, gradualisht grumbullohet grimca tė materies sė errėt nė qendėr tė diellit. Simulimet nė kompjuter elektronik qė bėri ekipi i shkencėtarėve tė West, treguan se grumbullimi i materies sė errėt nė bėrthamėn e zjarrtė tė diellit, udhėheq nė ftohje tė pjesėshme tė tij.
Grimat e materies sė errėt izolojnė temperaturėn nga “zemra” e diellit tonė dhe e transportojnė pėr nė sipėrfaqe, duke ulur kėshtu gjithmonė temperaturėn e bėrthamės sė diellit.
Ulja e temperaturės ndikon me radhė, numrin e netrinove qė prodhohen si nėnprodukte gjatė aktivitetit bėrthamorė brenda nė diell. Shkencėtarėt besojnė se duke studiuar kėto netrina, do jenė nė gjendje tė nxjerrin konkluzione pėr rolin qė luan materia e errėt nė natyrėn e diellit, si dhe pėr masėn e vetė grimcave tė materies sė errėt dhe mėnyrėn se si ato nėdrveprojnė me elementėt e tjerė tė materies tė yllit tė sistemit tonė diellor.

http://www.alb-observer.com/2013/04/cfare-fshihet-ne-zemer-te-diellit/

https://dibra.albanianforum.net

Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Similar topics

-

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi