Dibra
Hap edhe ti nje llogari ne kete webfaqe dhe jep kontributin tend

Join the forum, it's quick and easy

Dibra
Hap edhe ti nje llogari ne kete webfaqe dhe jep kontributin tend
Dibra
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Merse erdhet ne Forumin tone!!! Ju urojme t'ja kaloni sa me mire!!!
Tema Fundit
» Pyjet e Amazones
PORTUGALIA Empty05.10.13 16:31 nga Vizitor

» Si dhe pėr ēfarė arsye paraqitet Ulēera nė stomak
PORTUGALIA Empty10.05.13 10:52 nga Dibrani_84

» Zbulohet ‘sozia’ e planetit Toke, ndodhet 3 mije vjet drite larg
PORTUGALIA Empty27.04.13 15:19 nga Dibrani_84

» Gruaja jote ėshtė e gjithė bota pėr ty
PORTUGALIA Empty27.04.13 9:00 nga Dibrani_84

» Parku kombetar i Lurės
PORTUGALIA Empty26.04.13 14:35 nga Dibrani_84

» Gjėja Mė E Keqe Pėr Mendjen Dhe Trupin
PORTUGALIA Empty23.04.13 17:56 nga Dibrani_84

» Mrekullia E Hudhrės, Erė E Keqe Por Ilaē Ideal Pėr Zemrėn
PORTUGALIA Empty22.04.13 20:15 nga Dibrani_84

» Ēfarė fshihet nė zemėr tė Diellit?
PORTUGALIA Empty20.04.13 19:34 nga Dibrani_84

» PORTUGALIA
PORTUGALIA Empty19.04.13 21:29 nga Dibrani_84

» Bakteret, Dobia dhe dėmi i tyre per Njeriun
PORTUGALIA Empty14.04.13 18:35 nga Dibrani_84

» Shtėpi azili pėr pleqtė dibranė
PORTUGALIA Empty14.04.13 13:37 nga admin

» Said Najdeni - "Hoxhė Voka"
PORTUGALIA Empty14.04.13 12:59 nga Dibrani_84

» Roadrunner, superkompjuteri mė i shpejtė nė botė
PORTUGALIA Empty13.04.13 12:05 nga Dibrani_84

» 7 arsyet pse zgjoheni tė lodhur dhe pse Keni probleme me gjumin
PORTUGALIA Empty12.04.13 14:12 nga Dibrani_84

» Vdekja nuk egziston ....
PORTUGALIA Empty10.04.13 19:23 nga Dibrani_84

Kėrko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Sondazh

You are not connected. Please login or register

PORTUGALIA

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1PORTUGALIA Empty PORTUGALIA 19.04.13 21:29

Dibrani_84

Dibrani_84
gjeneral
gjeneral

................
Portugalia ndodhet nė pjesėn jugperėndimore tė Evropės, me dalje nė Atlantikun verior, nė perėndim tė Spanjės.

Sipėrfaqja e pėrgjithshme e Portugalisė sė bashku me ujdhesat ėshtė 92.391 km2, shtrihet rreth koordinatave gjeografike 39 30 V, 8 00 L dhe 91.951 km 2 tė kėsaj sipėrfaqeje janė tokė ndėrsa 440 km 2 ujė.

Vija bregdetare e Portugalisė ėshtė 1.793 km e gjatė ndėrsa kufiri tokėsor 1.214 km i gjatė dhe e ndan atė nga Spanja.

Klima e Portugalisė ėshtė oqeanike e ndryshueshme, e ftohtė dhe me reshje nė veri ndėrsa nė jug e ngrohtė.

Pjesa mė e madhe e relievit tė Portugalisė ėshtė terren malor nė veri tė lumit Tagus dhe terren i vrazhdė nė jug.

Pika mė e ultė e relievit gjendet pėrgjatė bregdetit tė oqeanit Atlantik dhe ajo mė e larta nė lartėsi mbidetare prej 2.351 metrave nė vendin e quajtur “Pika e vjetėr” (Ponta do Pico) nė Azores.

Si pasuritė natyrore tė kėtij vendi llogariten: peshkimi, tapa (nga drunjtė), bakri, zinku, kallaji, argjendi, ari, urani, mermeri, argjila, gipsi, kripa, toka e punueshme si dhe prurja e ujit.

https://dibra.albanianforum.net

Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi