Dibra
Hap edhe ti nje llogari ne kete webfaqe dhe jep kontributin tend

Join the forum, it's quick and easy

Dibra
Hap edhe ti nje llogari ne kete webfaqe dhe jep kontributin tend
Dibra
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Merse erdhet ne Forumin tone!!! Ju urojme t'ja kaloni sa me mire!!!
Tema Fundit
» Pyjet e Amazones
Mrekullia E Hudhrės, Erė E Keqe Por Ilaē Ideal Pėr Zemrėn Empty05.10.13 16:31 nga Vizitor

» Si dhe pėr ēfarė arsye paraqitet Ulēera nė stomak
Mrekullia E Hudhrės, Erė E Keqe Por Ilaē Ideal Pėr Zemrėn Empty10.05.13 10:52 nga Dibrani_84

» Zbulohet ‘sozia’ e planetit Toke, ndodhet 3 mije vjet drite larg
Mrekullia E Hudhrės, Erė E Keqe Por Ilaē Ideal Pėr Zemrėn Empty27.04.13 15:19 nga Dibrani_84

» Gruaja jote ėshtė e gjithė bota pėr ty
Mrekullia E Hudhrės, Erė E Keqe Por Ilaē Ideal Pėr Zemrėn Empty27.04.13 9:00 nga Dibrani_84

» Parku kombetar i Lurės
Mrekullia E Hudhrės, Erė E Keqe Por Ilaē Ideal Pėr Zemrėn Empty26.04.13 14:35 nga Dibrani_84

» Gjėja Mė E Keqe Pėr Mendjen Dhe Trupin
Mrekullia E Hudhrės, Erė E Keqe Por Ilaē Ideal Pėr Zemrėn Empty23.04.13 17:56 nga Dibrani_84

» Mrekullia E Hudhrės, Erė E Keqe Por Ilaē Ideal Pėr Zemrėn
Mrekullia E Hudhrės, Erė E Keqe Por Ilaē Ideal Pėr Zemrėn Empty22.04.13 20:15 nga Dibrani_84

» Ēfarė fshihet nė zemėr tė Diellit?
Mrekullia E Hudhrės, Erė E Keqe Por Ilaē Ideal Pėr Zemrėn Empty20.04.13 19:34 nga Dibrani_84

» PORTUGALIA
Mrekullia E Hudhrės, Erė E Keqe Por Ilaē Ideal Pėr Zemrėn Empty19.04.13 21:29 nga Dibrani_84

» Bakteret, Dobia dhe dėmi i tyre per Njeriun
Mrekullia E Hudhrės, Erė E Keqe Por Ilaē Ideal Pėr Zemrėn Empty14.04.13 18:35 nga Dibrani_84

» Shtėpi azili pėr pleqtė dibranė
Mrekullia E Hudhrės, Erė E Keqe Por Ilaē Ideal Pėr Zemrėn Empty14.04.13 13:37 nga admin

» Said Najdeni - "Hoxhė Voka"
Mrekullia E Hudhrės, Erė E Keqe Por Ilaē Ideal Pėr Zemrėn Empty14.04.13 12:59 nga Dibrani_84

» Roadrunner, superkompjuteri mė i shpejtė nė botė
Mrekullia E Hudhrės, Erė E Keqe Por Ilaē Ideal Pėr Zemrėn Empty13.04.13 12:05 nga Dibrani_84

» 7 arsyet pse zgjoheni tė lodhur dhe pse Keni probleme me gjumin
Mrekullia E Hudhrės, Erė E Keqe Por Ilaē Ideal Pėr Zemrėn Empty12.04.13 14:12 nga Dibrani_84

» Vdekja nuk egziston ....
Mrekullia E Hudhrės, Erė E Keqe Por Ilaē Ideal Pėr Zemrėn Empty10.04.13 19:23 nga Dibrani_84

Kėrko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Sondazh

You are not connected. Please login or register

Mrekullia E Hudhrės, Erė E Keqe Por Ilaē Ideal Pėr Zemrėn

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Dibrani_84

Dibrani_84
gjeneral
gjeneral

Hudhra ndikon pozitivisht nė shėndetin e zemrės. Kėtė pohon njė studim i Emory University School nė Atlanta, sipas tė cilit hudhra ėshtė e kurė e mirė pėr muskujt e zemrės, sidomos pas njė infarkti. Kjo pėr shkak tė substancave kimike tė veēanta qė ajo ka nė pėrbėrje.


Studimi ka treguar se si njė substancė me pėrbėrje sulfuri, e cila ėshtė e pranishme te hudhra shmang nė mėnyrė tė ndjeshme vdekjen e indeve pas infarkteve e ndėrhyrjeve kirurgjike nė zemėr.

Praktikisht, pėrdorimi nė sasi tė vogla i kėsaj substance sjell rioksigjenimin e indeve, duke prodhuar hidrogjenin sulfuror, i cili sjell gjak tė ri pėr shėrimin e dėmtimeve.

Eksperimenti ėshtė kryer mbi minjtė, tė cilėt janė ndarė nė dy grupe. Njėrit grup i ėshtė dhėnė hidrogjeni sulfuror, ndėrsa grupit tjetėr jo. Ėshtė vėnė re se minjtė e trajtuar me kėtė substancė kanė pasur njė pėrqindje mė tė ulėt tė indeve tė dėmtuara.

Sidoqoftė, substance duhet marrė nė sasi tė limituara pėr shkak tė natyrės sė saj toksike. Pas efekteve pozitive nė presionin e gjakut dhe luftėn kundėr viruseve, tashmė hudhrės i njihet dobia edhe nė shėrimin e zemrės pas operacioneve ose infarkteve.
........

https://dibra.albanianforum.net

Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Similar topics

-

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi