Dibra
Hap edhe ti nje llogari ne kete webfaqe dhe jep kontributin tend

Join the forum, it's quick and easy

Dibra
Hap edhe ti nje llogari ne kete webfaqe dhe jep kontributin tend
Dibra
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Merse erdhet ne Forumin tone!!! Ju urojme t'ja kaloni sa me mire!!!
Tema Fundit
» Pyjet e Amazones
7 arsyet pse zgjoheni tė lodhur dhe pse Keni probleme me gjumin Empty05.10.13 16:31 nga Vizitor

» Si dhe pėr ēfarė arsye paraqitet Ulēera nė stomak
7 arsyet pse zgjoheni tė lodhur dhe pse Keni probleme me gjumin Empty10.05.13 10:52 nga Dibrani_84

» Zbulohet ‘sozia’ e planetit Toke, ndodhet 3 mije vjet drite larg
7 arsyet pse zgjoheni tė lodhur dhe pse Keni probleme me gjumin Empty27.04.13 15:19 nga Dibrani_84

» Gruaja jote ėshtė e gjithė bota pėr ty
7 arsyet pse zgjoheni tė lodhur dhe pse Keni probleme me gjumin Empty27.04.13 9:00 nga Dibrani_84

» Parku kombetar i Lurės
7 arsyet pse zgjoheni tė lodhur dhe pse Keni probleme me gjumin Empty26.04.13 14:35 nga Dibrani_84

» Gjėja Mė E Keqe Pėr Mendjen Dhe Trupin
7 arsyet pse zgjoheni tė lodhur dhe pse Keni probleme me gjumin Empty23.04.13 17:56 nga Dibrani_84

» Mrekullia E Hudhrės, Erė E Keqe Por Ilaē Ideal Pėr Zemrėn
7 arsyet pse zgjoheni tė lodhur dhe pse Keni probleme me gjumin Empty22.04.13 20:15 nga Dibrani_84

» Ēfarė fshihet nė zemėr tė Diellit?
7 arsyet pse zgjoheni tė lodhur dhe pse Keni probleme me gjumin Empty20.04.13 19:34 nga Dibrani_84

» PORTUGALIA
7 arsyet pse zgjoheni tė lodhur dhe pse Keni probleme me gjumin Empty19.04.13 21:29 nga Dibrani_84

» Bakteret, Dobia dhe dėmi i tyre per Njeriun
7 arsyet pse zgjoheni tė lodhur dhe pse Keni probleme me gjumin Empty14.04.13 18:35 nga Dibrani_84

» Shtėpi azili pėr pleqtė dibranė
7 arsyet pse zgjoheni tė lodhur dhe pse Keni probleme me gjumin Empty14.04.13 13:37 nga admin

» Said Najdeni - "Hoxhė Voka"
7 arsyet pse zgjoheni tė lodhur dhe pse Keni probleme me gjumin Empty14.04.13 12:59 nga Dibrani_84

» Roadrunner, superkompjuteri mė i shpejtė nė botė
7 arsyet pse zgjoheni tė lodhur dhe pse Keni probleme me gjumin Empty13.04.13 12:05 nga Dibrani_84

» 7 arsyet pse zgjoheni tė lodhur dhe pse Keni probleme me gjumin
7 arsyet pse zgjoheni tė lodhur dhe pse Keni probleme me gjumin Empty12.04.13 14:12 nga Dibrani_84

» Vdekja nuk egziston ....
7 arsyet pse zgjoheni tė lodhur dhe pse Keni probleme me gjumin Empty10.04.13 19:23 nga Dibrani_84

Kėrko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Sondazh

You are not connected. Please login or register

7 arsyet pse zgjoheni tė lodhur dhe pse Keni probleme me gjumin

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Dibrani_84

Dibrani_84
gjeneral
gjeneral

......................Affiliate Program ”Get Money from your Website”7 arsyet pse zgjoheni tė lodhur dhe pse Keni probleme me gjumin Imp
Kur nuk mund tė flini, e dini njė gjė tė tillė. Por, ēfarė ndodh atėherė kur mund tė flini dhe zgjoheni me dhimbje dhe tė pėrgjumur dhe pėr disa orė tė ardhshme do tė ndodheni tė rraskapitur? Ēfarė po ngjet? Shumė shpesh, del qė problemi ėshtė aty qė nuk ju mban tė zgjuar, por gjumi juaj sabotohet nė shumė mėnyra tė tjera, kėshtu qė orėt tė cilat i kaloni nė shtrat nuk ju freskojnė fare, ashtu siē do tė duhej t’u kthjellonin. Ja ku janė shtatė shenjat qė ju shfaqin probleme nė gjumė dhe qė ju vjedhin pushimin tuaj.

1. Flini shumė pak dhe zgjoheni me shijen e gjumit nė gojėn tuaj
Cila ėshtė simptoma e “Gojės sė Mėngjesit”, qė mund tė jetė shenjė e sėmundjes gastroesofageale (GERD). Zbulimet e fundit tregojnė se mė shumė se 25% e njerėzve, qė raportojnė mungesė tė gjumit pa njė shkak tė diagnostikuar, kanė rikthim tė thartirės gjatė gjumit. Pasi ata nuk kanė tė simptoma tė djegura, ata nuk janė nė dijeni pėr gjendjen e tyre.
Si ndėrpritet gjumi: Thartira e zgjon trupin nga gjumi. Rezultati i kėtij “refleksi tė qetė” tė zgjon dhe nuk mund tė tregosh se pse nuk keni mundur tė flini.
Ēfarė tė bėni: Mos konsumoni dy orė para se tė flini dhe shmangni ushqimet nė menynė e darkės, siē janė alkooli, ēokollata, ushqimet pikante dhe domatet. Disa mjekė rekomandojnė ēamēakėz para se tė shkoni nė gjumė, i cili e neutralizon thartirėn nė stomak.
Po ashtu, mos merrni pilula, aspirinė nė veēanti, ngase problemet pėr gjumin sa vijnė e shtohen.

2. Rrotulloheni apo zgjoheni shpesh dhe shkoni nė banjė
“Nocturia” ėshtė emri zyrtar i simptomės pėr ata qė zgjohen nė mes tė natės pėr ta pėrdorur banjėn. Fondacioni Kombėtar i Gjumit ka zbuluar se rreth 65% e tė rriturve e prishin gjumin e tyre si nevojė pėr tė urinuar. Normalisht, trupi ynė kalon nėpėr njė proces natyral, qė tė mund tė qėndrojmė gjashtė deri tetė orė pa u zgjuar dhe pa nevojėn pėr tė urinuar. Por, me plakjen tonė, e kemi mė tė vėshtirė t’i mbajmė lėngjet pėr njė periudhė mė tė zgjatur kohore.
Si ndėrpritet gjumi: Pėr disa njerėz, problemi shfaqet atėherė kur duhet nė mes tė natės tė zgjohen pėr tė shkuar nė banjė, e mė pas e kanė tė vėshtirė tė flenė pėrsėri. Pasi t’u prishet gjumi nga nevoja pėr tė shkuar nė banjė, ata rrotullohen me orė tė tėra nė shtrat, por pa sukses, ngase nuk mund tė flenė.
Ēfarė tė bėni: Filloni me hapa tė thjeshtė. Mos konsumoni lėngje sė paku tri orė para se tė shkoni nė shtrat. Kjo po ashtu pėrfshin ushqimet qė pėrmbajnė lėngje, si supat apo frutat. Po ashtu, reduktojeni konsumin e kafesė dhe ēajit. Mos konsumoni alkool. Gjėja e fundit qė do bėni para se tė shkoni nė shtrat ėshtė shkuarja nė banjė qė ta zbrazni trupin tuaj. Edhe personat qė vuajnė nga diabeti vuajnė nga urinimi i shpeshtė. Disa ilaēe tė caktuara mund tė kontribuojnė pėr shfaqjen e problemit.

3. Gjatė natės bėni zhurmė, thuajse po klikoni diku me nofulla
Kėrcėllima me dhėmbė zyrtarisht njihet si “bruxism”, njė aktivitet qė ndėrlidhet me muskujt. Kjo ndodh shpesh edhe pa vetėdijen tuaj. Shtrėngimi i nofullave ėshtė njė tjetėr formė e bruksismit.
Si ndėrpritet gjumi: Bruksismi pėrfshin tensionimin e muskujve tė nofullave. Dhe, nė kėtė mėnyrė prishet gjumi, e mė pas hasni nė vėshtirėsi pėr ta kthyer gjumin pėrsėri.
Ēfarė tė bėni: Vizitoni dentistin.
Ekspertėt po ashtu sugjerojnė pėrdorimin e ēamēakėzit gjatė gjithė ditės.


4. Silleni nėpėr shtrat dhe zgjoheni tė mbuluar me mbulesa
Mjekėt edhe mė tutje nuk mund ta kuptojnė se ēfarė e shkakton kėtė ērregullim tė gjumit. Lodhja mundet t’ju parandalojė nga zhytja nė gjumė tė thellė dhe mund t’ju zgjojė herė pas here.
Ēfarė tė bėni: Vizitojeni mjekun pėr tė diskutuar rreth simptomave tuaja dhe ta merrni njė diagnozė apo ndoshta mund tė hasni edhe nė simptoma tė tjera, si ajo PLMD. Diabeti, artriti, anemia, sėmundjet tiroide dhe ato tė veshkės mund tė kontribuojnė nė sindromėn e PLMD. Po ashtu duhet t’i tregoni mjekut rreth tė gjitha ilaēeve qė keni marrė deri mė tani. Po ashtu, duhet tė bėni edhe disa ndryshime rreth ushqimit dhe tė jeni tė sigurt nėse posedoni sasi tė mjaftueshme tė hekurit dhe vitaminave B nė veēanti. Mishi i kuq, spinaqi dhe artikujt e tjerė me gjethe tė gjelbėr janė shumė tė pasur me hekur.

5. Zgjoheni me gojė tė tharė
Aroma e gojės dhe gėrhitja mund ta pengojnė gjumin. Mund t’i vėreni jargėt nė jastėk dhe nė kėndet e gojės. Nėse keni partnerė, pyeteni atė pėr t’ju vėzhguar gjatė gjumit dhe gėrhitjes.
Si ndėrpritet gjumi: Kjo ndodh sepse gjatė gėrhitjes nuk keni sasi tė mjaftueshme tė ajrit. Gėrhitja mund tė jetė njė problem shumė serioz, ngase e pengon frymėmarrjen gjatė gjumit.
Ēfarė tė bėni: Trajnojeni veten tuaj tė merrni frymė nėpėrmjet hundės. Bėni disa eksperimente me pozitat e gjumit. Shumica e njerėzve gėrhasin gjersa flenė nė pozicionin e shpinės. Tentoni qė sa mė rrallė tė flini nė atė pozitė. Nėse e pėrdorni alkoolin mjaft shpesh, atėherė njė gjė tė tillė gjithsesi duhet ta ndaloni. Po ashtu, edhe tabletat qė merren pėr gjumė janė shumė tė dėmshme, prandaj mjekėt nuk ju preferojnė t’i pėrdorni.
Humbja e peshės – Madje nėse humbni rreth 4,5 kilogramė – kjo mund ta eliminojė gėrhitjen, vėrtetojnė studimet. Nėse asnjėra prej kėtyre zgjidhjeve nuk funksionojnė, kėshillohuni me mjekun pėr tė testuar rreth ērregullimeve nė frymėmarrje, ngase kjo mund tė jetė si rezultat i apnesė.

6. Zgjoheni tė lodhur, me fyt tė tharė apo me dhimbje nė qafė
Pengesat nė gjumė si apnea shihen si ērregullim me ndalje tė frymės nė mes tė gjumit. Kjo ndodh kur fryma te njė person i caktuar nė mes tė gjumit ndėrpritet pėr dhjetė, apo mė shumė sekonda. Mjekėt theksojnė se ky ėshtė njė problem mjaft i shpeshtė, vetėm nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės rreth 20 milionė njerėz vuajnė nga ky ērregullim, ndėrsa rreth 87% e tyre nuk janė tė vetėdijshėm se vuajnė nga njė ērregullim i tillė. Nėse mendoni se vuani nga apnea vetėm se gėrhitni gaboni, nė fakt shumica e atyre personave qė vuajnė nga apnea kurrė nuk gėrhasin.
Si ndėrpritet gjumi: Apnea rezulton me mbyllje tė fytit dhe ndėrprerje tė depėrtimit tė ajrit, duke e ndėrprerė depėrtimin e oksigjenit. Pesha trupore ėshtė njė faktor tek ata persona qė vuajnė nga ky ērregullim.
Ēfarė tė bėni: Vizitojeni otorinolaringologun, i cili do ta ekzaminojė hundėn, gojėn, si dhe fytin, pėr tė shikuar se ēfarė e pengon frymėmarrjen tuaj dhe si tė zgjidhet ky problem.

7. Flini gjithė natėn, por pėrsėri jeni tė lodhur
Pėrdorimi i kompjuterit nė shtrat dhe i pajisjeve tė tjera, pastaj shumė dritė nė dhomė, mund ta dėmtojnė dhe ērregullojnė natyrėn e trupit pėr gjumė.
Si ndėrpritet gjumin: Me kėtė rast sekretohet hormoni melatoninė, qė trurit tuaj i dėrgon mesazhe se duhet qėndruar zgjuar. Edhe njė dritė shumė e vogėl ndikon qė ju tė mbeteni tė zgjuar.
Ēfarė tė bėni: Tentoni tė keni njė gjumė tė rregullt. Ekspertėt rekomandojnė nga ora 22:00 deri nė 6:00 tė mėngjesit, apo nga ora 23:00 deri nė orėn 7:00 tė mėngjesit. Po ashtu, nė dhomėn tuaj tė gjumit mos e lini asnjė dritė ndezur, asnjė kompjuter tė kyēur, apo mos i karikoni celularėt.


U Have Website We have Cash


If you have website put our banner on it, make money for each visitor

dollarsincome.com
7 arsyet pse zgjoheni tė lodhur dhe pse Keni probleme me gjumin Imp

https://dibra.albanianforum.net

Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi