Dibra
Hap edhe ti nje llogari ne kete webfaqe dhe jep kontributin tend

Join the forum, it's quick and easy

Dibra
Hap edhe ti nje llogari ne kete webfaqe dhe jep kontributin tend
Dibra
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Merse erdhet ne Forumin tone!!! Ju urojme t'ja kaloni sa me mire!!!
Tema Fundit
» Pyjet e Amazones
Gruaja jote ėshtė e gjithė bota pėr ty Empty05.10.13 16:31 nga Vizitor

» Si dhe pėr ēfarė arsye paraqitet Ulēera nė stomak
Gruaja jote ėshtė e gjithė bota pėr ty Empty10.05.13 10:52 nga Dibrani_84

» Zbulohet ‘sozia’ e planetit Toke, ndodhet 3 mije vjet drite larg
Gruaja jote ėshtė e gjithė bota pėr ty Empty27.04.13 15:19 nga Dibrani_84

» Gruaja jote ėshtė e gjithė bota pėr ty
Gruaja jote ėshtė e gjithė bota pėr ty Empty27.04.13 9:00 nga Dibrani_84

» Parku kombetar i Lurės
Gruaja jote ėshtė e gjithė bota pėr ty Empty26.04.13 14:35 nga Dibrani_84

» Gjėja Mė E Keqe Pėr Mendjen Dhe Trupin
Gruaja jote ėshtė e gjithė bota pėr ty Empty23.04.13 17:56 nga Dibrani_84

» Mrekullia E Hudhrės, Erė E Keqe Por Ilaē Ideal Pėr Zemrėn
Gruaja jote ėshtė e gjithė bota pėr ty Empty22.04.13 20:15 nga Dibrani_84

» Ēfarė fshihet nė zemėr tė Diellit?
Gruaja jote ėshtė e gjithė bota pėr ty Empty20.04.13 19:34 nga Dibrani_84

» PORTUGALIA
Gruaja jote ėshtė e gjithė bota pėr ty Empty19.04.13 21:29 nga Dibrani_84

» Bakteret, Dobia dhe dėmi i tyre per Njeriun
Gruaja jote ėshtė e gjithė bota pėr ty Empty14.04.13 18:35 nga Dibrani_84

» Shtėpi azili pėr pleqtė dibranė
Gruaja jote ėshtė e gjithė bota pėr ty Empty14.04.13 13:37 nga admin

» Said Najdeni - "Hoxhė Voka"
Gruaja jote ėshtė e gjithė bota pėr ty Empty14.04.13 12:59 nga Dibrani_84

» Roadrunner, superkompjuteri mė i shpejtė nė botė
Gruaja jote ėshtė e gjithė bota pėr ty Empty13.04.13 12:05 nga Dibrani_84

» 7 arsyet pse zgjoheni tė lodhur dhe pse Keni probleme me gjumin
Gruaja jote ėshtė e gjithė bota pėr ty Empty12.04.13 14:12 nga Dibrani_84

» Vdekja nuk egziston ....
Gruaja jote ėshtė e gjithė bota pėr ty Empty10.04.13 19:23 nga Dibrani_84

Kėrko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Sondazh

You are not connected. Please login or register

Gruaja jote ėshtė e gjithė bota pėr ty

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Dibrani_84

Dibrani_84
gjeneral
gjeneral

Gruaja jote ėshtė e gjithė bota pėr ty

Kur martohesh, nuk merr vetėm grua, por e merr gjithė botėn. Prej kėtij momenti e tutje, ajo ēdo ditė do tė jetė partneri yt, shoqėruesi yt dhe shoku yt mė i ngushtė.

Ajo do tė ndajė momentet me ty, do tė ndajė ditėt, lotėt. Ajo do tė ndajė kėnaqėsinė dhe dėshprimin me ty, sukseset dhe dėshtimet, ėndėrrat dhe frikat. Kur tė sėmuresh ajo do tė kujdeset mė sė miri pėr ty, kur tė duhet ndihmė, ajo do tė bėjė ēmos pėr ty.

Kur tė kesh ndonjė sekret, ajo do ta ruajė; kur tė duhet kėshillė, ajo do ta jep kėshillėn mė tė mirė. Ajo ēdoherė do tė jetė me ty: kur tė ngrihesh nė mėngjes, gjėnė e parė qė sytė e shofin ėshtė ajo; gjatė ditės ajo do tė jetė me ty, nėse pėr ndonjė moment ajo nuk ėshtė me ty fizikisht, ajo do tė mendojė pėr ty, duke u lutur pėr ty me gjithė zemėr, mendje dhe shpirt; kur bie tė flesh natėn, gjėnė e fundit qė sytė e tu e shofin ėshtė ajo; dhe kur je duke fletur e shef atė edhe nė ėndėrr. Thėnė shkurt, ajo do tė jetė e gjithė bota pėr ty, njėjtė siē je ti e gjithė bota pėr tė.

Pėrshkrimin mė tė mirė qė deri tani e kam lexuar ku pėrshkruhet afėrsia ndėrmjet bashkėshortėve ėshtė ky ajet Kur’anor, qė thotė: “…ato janė prehje pėr ju dhe ju jeni prehje pėr ato…” (El-Bekare: 187)

Vėrtetė, bashkėshortėt janė si prehje (mbulesė/mbulim) pėr njėri-tjetrin pėr shkak se ata njėri-tjetrit i ofrojnė mbrojtje, komfor, mbulesė, pėrkrahje dhe ėmbėlsi qė prehja/mbulimi ua ofron njerėzve. Paramendoni njė udhėtim nėpėr Alaskėn e ftoftė tė pa mbuluar! Bashkėshortet tona na ofrojnė tė njėjtėn shkallė tė komforit, mbrojtjes, mbulesės, dhe pėrkrahjes nė udhėtimin e jetės nė kėtė botė, njėjtė sikurse mbulimi gjatė udhėtimit nėpėr Alaskė.

Marrėdhėniet ndėrmjet dy bashkėshortėve janė mė interesantet nga tė gjitha marrėdhėniet njerėzore: sasia e dashurisė dhe ngrohtėsisė, intimja dhe afėrsia, mėshira dhe ngushėllimi, paqa dhe qetėsia qė mbush zemrat e bashkėshortėve ėshtė thjesht e papėrshkrueshme. Sqarimi i vetėm racional pėr kėto ndjenja mė interesante nga tė gjitha ndjenjat njerėzore ėshtė se: ky ėshtė njė akt i Allahut, subhanehu ve te’ala: “All-llahu krijoi pėr ju bashkėshorte nga vetė lloji juaj…” (Nahl: 72)

Vetėm Allahu jonė i Gjithfuqishėm, subhanehu ve te’ala, me Fuqinė e tij tė Pakufishme, Mėshirėn e Pafund, dhe Menēurinė e Madhe mund t’i krijojė dhe t’i vendosė kėto ndjenja tė ēuditshme dhe tė paprekshme nė zemrat e bashkėshortėve. Nė fjalė, Allahu, subhanehu ve te’ala, i rikujton ata qė i kėrkojnė shenjat e Tij nė gjithėsi, se kėto ndjenja nė zemrat e bashkėshortėve janė ndėrmjet shenjave qė duhet t’i udhėzojnė njerėzit pėr ekzistimin e Tij, siē thotė nė Kur’an: “Dhe nga faktet (e madhėrisė sė) e Tij ėshtė qė pėr tė mirėn tuaj, Ai krijoi nga vetė lloji juaj palėn (gratė), ashtu qė tė gjeni prehje tek ato dhe nė mes jush krijoi dashuri dhe mėshirė. Nė kėtė ka argumente pėr njerėzit qė mendojnė” (Rum: 21)

Mirėpo, Allahu, subhanehu ve te’ala, e din se zemra njeriut nuk ėshtė njė send i ngurtė, ajo ndonjėherė ėshtė e dobėt, e ndonjėherė ėshtė dinamike. Ndjenjat ndryshojnė me kohė. Dashuria mund tė dobėsohet dhe vyshket. Lidhja martesore mund tė dobėsohet nėse nuk i kushtohet kujdesi i duhur.

Lumturia nė martesė nuk mund duhet tė merret falas; lumturia e vazhdueshme kėrkon dhėnie tė vazhdueshme nga tė dyja palėt. Qė druri i dashurisė martesore tė mbahet gjallė dhe tė rritet, toka, dheu duhet tė mbahet, mirėmbahet, ujitet dhe t’i kushtohet kujdes.

Mos harro se i Dėrguari jonė, Muhammedi, sal-lallahu alejhi ve sel-lem, ka gjetur kohė tė shkojė nė shkretėtirė dhe tė garojė mė bashkėshorten e tij, Aishen. Ajo nė fillim e ka fituar atė, mirėpo mė vonė, pasi kishte shtuar pak nė peshė, ai kishte filluar ta fitojė atė.

Mos harro se do tė shpėrblehesh nga Allahu, subhanehu ve te’ala, pėr ēfarėdo emocioni qė ia tregon bashkėshortes tėnde. Pėr kėtė Muhamedi, sal-lalhu alejhi ve sel-lem, ka thėnė: “…madje edhe ushqimin qė e vendos nė gojėn e gruas sė tėnde ėshtė sadaka..”.

Asnjėherė mos e nėnēmo rėndėsinė e gjėrave qė, nė shikim, duken tė vogla, siē ėshtė vendosja e ushqimit nė gojėn e bashkėshortes, hapja e derės sė veturės, etj. Mos harro se Muhammedi, sal-lallahu alejhi ve sel-lem, zakonisht ka zgjatur kėmbėn (gjunin) pėr t’i ndihmuar gruas sė tij tė hyp nė deve.

Pėrpiqu tė gjesh kohė qė tė dy tė faleni sė bashku. Pėrforcimi i lidhjes ndėrmjet juve dhe Allahut, subhanehu ve te’ala, ėshtė garanca mė e mirė se lidhja juaj martesore ēdoherė do tė jetė e fortė. Paqja dhe rahatia me Allahun, subhanehu ve te’ala, ēdoherė do tė rezultojė me paqe dhe rahati nė shtėpi.

Mos harro se Muhammedi, sal-lallahu alejhi ve sel-lem, i ka lavdėruar ēiftet bashkėshortore qė janė zgjuar pėr tė falur namaz nate sė bashku. Muhammedi, sal-lallahu alejhi ve sel-lem, madje edhe ka nxitur atė qė zgjohet mė herėt tė zgjojė bashkėshortin/bashkėshorten edhe nėse ėshtė e nevojshme, duke ia lagur ftyrėn me ujė.

?doherė mundohu tė jesh sa mė i mirė me gruan nė fjalė dhe nė vepra. Fol me tė, buzėqeshi, kėrko kėshillėn e saj, kėrko mendimin e saj, kalo kohė tė mirė me tė dhe mos harro se Muhammedi, sal-lallahu alejhi ve sel-lem, ka thėnė: “mė tė mirėt prej jush janė ata qė janė mė tė mirė me gratė e tyre”.

Dhe mė nė fund, ėshtė e zakonshme qė bashkėshortėt pohojnė se i duan dhe i nderojnė bashkėshortėt e tyre deri nė vdekje. Besoj se ky pohim ėshtė i mirė, madje i shkėlqyeshėm, mirėpo nuk mjafton vetėm kjo! Nuk mjafton vetėm ta duash gruan. Duhet tė duash atė qė ajo e do. Familjen e saj, tė afėrmit e saj duhet tė bėhen edhe tė afėrmit e tu. Mos u bė si njė mik i imi i cili ishte dėshpruar se prindėrit e bashkėshortes do t’i vinin mysafirė pėr disa javė. Ai drejt dhe thjesht i kishte thėnė bashkėshortes “Nuk i dua prindėrit e tu”. Natyrisht, ajo me mllef e ka shikuar drejt nė sy dhe i ka thėnė “As unė nuk i dua prindėrit e tu”…

Poashtu, nuk mjafton ta duash atė deri nė vdekje. Dashuria nuk duhet tė pėrfundojė asnjėherė dhe ne besojmė se ka jetė pas vdekjes ku ata qė kanė bėrė vepra tė mira nė kėtė botė do tė bashkohen me bashkėshortėt (Sureja Al-Zukhruf: 70)…

Shembulli mė i mirė nė kėtė kuptim ėshtė Muhammedi, sal-lallahu alejhi ve sel-lem, dashuria e tė cilit pėr Hatixhen, bashkėshorten e tij pėr 25 vjet ėshtė zgjėruar dhe ka pėrfshirė tė gjithė ata qė ajo i ka dashur, dhe ka vazhduar edhe pas vdekjes sė saj. Kishin kaluar shumė vjet nga vdekja e saj dhe ai asnjėherė nuk e harroi atė, dhe ēdoherė qė priteshte ndonjė edh (kurban) nė shtėpinė e tij, ai do tė dėrgontė njė pjesė familjes sė Hatixhes, radijallahu anha

https://dibra.albanianforum.net

Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Similar topics

-

» Izraeli eshte nje Asgje

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi