Dibra
Hap edhe ti nje llogari ne kete webfaqe dhe jep kontributin tend

Join the forum, it's quick and easy

Dibra
Hap edhe ti nje llogari ne kete webfaqe dhe jep kontributin tend
Dibra
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Merse erdhet ne Forumin tone!!! Ju urojme t'ja kaloni sa me mire!!!

You are not connected. Please login or register

TREVAT SHQIPTARE NE MAQEDONI

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Dibrani_84

Dibrani_84
gjeneral
gjeneral

Gostivari
TREVAT SHQIPTARE NE MAQEDONI 220px-Church_Gostivar_MacedoniaNatyra mahnitėse, toka, pozita e volitshme gjeografike, mbi 500 mlartėsi mbidetare, me gurgullimėn e burimit tė lumit Vardar, aty nė perėndim tė Maqedonisė, i rrethuar nga dy fortesa, Sharri dhe Mali iThatė, dhe me shumė karakteristika tė tjera, shtrihet i qetė me banorėt
e tij qyteti i shumė ngjarjeve dhe personaliteteve, Gostivari.//
Pak histori
Rreth Gostivarit dhe pėr Gostivarin janė thurur shumė legjenda me
versione tė ndryshme bazuar nga pushtuesit e periudhave tė ndryshme.
Sipas dokumentit tė vetėm nga epoka antike tek historiani Tit Livi (59 p.e.s – 17 p.e.s) thuhet se mbreti i fundit i Maqedonisė Pasai (179 –
163) me 10.000 ushtarė pas pushtimit tė Uskanės (Kėrēovės) pushton
qytezėn DrauDAK qė mė pas tė pushtohej Oneji (Tetova). Nga kėto tė
dhėna mund tė kuptohet se qyteti i vjetėr DrauDAK i cili ka pasur
rėndėsi tė madhe, ėshtė gjendur nė mes tė Kėrēovės dhe Tetovės, d.m.th.
Gostivari i tanishėm.Nė vitin 1850 gjeologu dhe ballkanologu Ami Beu nė pėrshkrimet pėr Tetovėn nė mes tjerave nė njė pjesė thotė se nė Pollog gjendet “fshati i madh” Gostivari, ndėrsa si qytet Gostivari pėr herė tė parė ėshtė pėrmendur nė dy shkrimet e shekullit XIX. Sipas tyre ky vendbanim i
Pollogut ka formuar ēarshinė e vet (qendrėn) kurse e marta ka qenė ditė
pazari. Nė vitin 1874 qyteti ka pasur 400 shtėpi, rreth 2000 banorė,
ndėrsa nė fund tė shekullit tė njėjtė 3500 banorė.
Bazuar nė shkrimet e Abdylhaqim Doganit, Gostivari merr emrin nga
vajza e ardhur nga Tivari qė pėr vendbanim ka zgjedhur kėtė qytet. Nė
gjuhėn lokale vajza ėshtė gocė edhe atė nga Tivari, prandaj del emri
Gostivar nga goca e Tivarit.i
Nacionaliteti Numri Pėrqindja
Shqiptar 36038 43.6%
Maqedon 31877 39.5
Turq 7991 9.8%
Rom 2237 3.8%
Vlleh 15 0.01%
Serb 160 0.19%
Boshnjakė 39 0.04%
Tė tjerė 685 0.84%
Kultura
Gostivari esht i njohtur saj per ket Kultures, duke mar parasysh
Artistet e mdhej qe kan dal prej ktij qyteti: si ato te Aktirimit,
muzikes popullore e sidomos te asaj Electronice -(meqe jan te paret dhe
te vetmit shqiptar ne ket drejtim!


https://dibra.albanianforum.net

Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Similar topics

-

» Mesjeta Shqiptare

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi