Dibra
Hap edhe ti nje llogari ne kete webfaqe dhe jep kontributin tend
Merse erdhet ne Forumin tone!!! Ju urojme t'ja kaloni sa me mire!!!

You are not connected. Please login or register

Disa gabime tė qarta nė Bibėl

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Disa gabime tė qarta nė Bibėl Empty Disa gabime tė qarta nė Bibėl prej 08.09.08 10:14

Dibrani_84

Dibrani_84
gjeneral
gjeneral

Selamualejkum musliman
Nese na mundeson Allahu subhanehu we teAla do paraqesim ne menyre te thjeshte dhe te kuptueshme disa gabime qe gjenden ne Biblen e "shenjt" .
Dhe ju kerkoj te me kuptoni nese hasni ne raste kur emrat nuk jane ne trajten e gjuhes Islame (p.sh emrat e profetve) dhe gjithashtu sa per dije keta emra (jo vetem te profetve) jane marre nga dukja e tyre ne gjuhen e shkruar Gjermane.
Ndersa me Allahun subhanehu we teAla qendron Suksesi.


Gabimi i 1-rė

Kush e inspiroj(shtyri) Davidin qe luftaret Izraelit ti numėronte?

a) Zoti (2.Samuel 24:1)
b) Satan (1.Kronik 21:1)


Gabimi i 2-tė

Sa lufetar jane gjetur ne Izrael ?

a) 800,000 (2.Samuel 24:9)
b) 1,100,000 (1.Kronik 21:5)


Gabimi i 3-tė

Sa luftetar jane gjetur ne Juda?

a) 500,000 (2.Samuel 24:9)
b) 470.000 (1.Kronik 21:5)


Gabimi i 4-tė

Zoti e la Davidin te zgjedhe ne mes 3 formave te denimit. Njera prej tyre eshte , qe Zoti nje Kohe te gjat te gjendjes se Uris (munges e ushqimit per gjallnesat) mbi ate vend do ta lej.Sa vite ishte kjo kohe ?

a) Shtate (2.Samuel 24:13)
b) Tre (1.Kronik 21:12)


Gabimi i 5-tė

Sa vite ishte Ahasja kur u be mbret i Jerusalemit?

a) 22 (2.Mbreti 8:26)
b) 42 (2.Kronik 22:2)


Gabimi i 6-tė

Sa vjeqar ishte Jojahin kur u be Mbret i Jerusalemit?

a)18 (2.Mbreti 24:Cool
b) 8 (2.Kronik 36:9)
Gabimi i 7-tė

Sa zgjati sundimi I Jojachin ne Jerusalem?

a) tre Muaj (2.Mbreti 24:8 )
b) tre Muaj e dhjetė Dite (2.Kronik 36:9)


Gabimi i 8-tė


Sa qifte nga gjdo lloje I gjallnesave e urdheroj Zoti Noahn (Nuhun) ne anije ti marr me veti?

a) nje( 1.Musa(Mose) 6:19,20)
b) shtate(1.Musa(Mose) 7:2), por megjithe ate ky urdher u vendos prap qe te merren vetem nga Nje qifte per gjdo lloje ne Anije (1.Musa(Mose)7:8,9)


Gabimi i 9-tė

Sa Kerre te Kualve(dmth ajo karroca se bashku me kal) kishte Salomo?

a) 40,000 (1.Mbreti 4:26)
b) 4.000 (2. Kronik 9:25)


Gabimi i 10-tė

Ne cilin vite te qeverisjes se Mbretit Asas vdeki Baesa, Mbret I Izraelit ?

a) ne vitin e 26 (1.Mbreti 15:33-16:Cool
b) ne vitin e 36 ka qene ai ende gjalle (2.
Kronik 16:1)


Vazhdon inshaAllah herave tjera >>>>
selamualejkum musliman


__________________

Paqja dhe bekimi i All-llahut qoft me tė udhėzuarit

Shiko profilin e anėtarit http://dibra.albanianforum.net

Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi