Dibra
Hap edhe ti nje llogari ne kete webfaqe dhe jep kontributin tend
Merse erdhet ne Forumin tone!!! Ju urojme t'ja kaloni sa me mire!!!

You are not connected. Please login or register

Disa monumente Historike

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Disa monumente Historike Empty Disa monumente Historike prej 20.09.08 13:54

Dibrani_84

Dibrani_84
gjeneral
gjeneral
Manastiri i Mesopotamit ndodhet nė pjėsėn jugore tė fshatit Mespotam nė rrethin e Sarandės, fare pranė Finiqit. Ne fillim ka egzistuar njė tempull pagan dhe mbi rrėnojat e tij ėshtė ndėrtuar Kisha e Shėn Kollit, mendohet tė jetė ndėrtuar nė kohėn e perandorit bizantin Kostandin i IX Monomaku. Kisha e Shėn Nikollit ka njė arkitekurė tepėr tė vecantė tė stilit bizantin. Nga manastiri ruhen rrėnojat e mureve rrethues qė kapin njė sipėrfaqe rreth 100 m dhe kontrollohen nga 7 kulla drejtėkėndėshe. Muret rrethues janė mė tė hershėm sesa kisha qė ekziston akoma. Dhomat e manastirit janė tė ndėrtuara mė vonė. Kjo ėshtė njė ndėr kishat mė tė mėdha dhe mė tė vjetra tė periudhės bizantine qė ruan vlera tė mėdha. Mure e jashtme janė tė ndėrtuar nga gurė gėlqerorė tė mėdhenj. Dallohet pėr zbukurimet dhe mozaikėt me motive shtazore gjithashtu dhe pėr zbukurimet me tulla tė mureve tė jashtėm. Zbukurimet murale janė nė forma tė ndryshme pėrmendim: njė shqiponjė dy dragoj dhe njė luan nė njėrėn anė ndėrsa nė anėn tjetėr ndodhet njė kafshė mitologjike. Kisha ka njė sallė tė madhe brenda dhe dy tė vogla. Mozaiku i sallės i ruajtur akoma paraqet njė dragua me krahė hapur. Kisha ka pasur dy rindėrtime nė vitet 1793 dhe 1845 kėto rindėrtime e kanė ndryshuar shumė pamjen e kishės dhe mendohet qė tė ketė humbur shumė vlera.Disa monumente Historike 150px-Dea_e_ButrintitPerėndesha e Butrintit (Dea), kokė mermeri burri nė njė shtat gruaje 2,5 m tė lartė, ėshtė zbuluar nė vitin 1928, gjatė gėrmimeve arkeologjike tė misionit italian nė Butrint. Dėshmohet se objekti, me vlera tė rralla kulturore dhe historike, u grabit dhe u dėrgua nė Itali, i ligjėruar nga mbreti, Ahmet Zog, si dhuratė. U rikthye nė vendin tonė nga qeveria italiane nė vitin 1981. Gjendet i ekspozuar nė Muzeun Historik Kombėtar.
Disa monumente Historike 300px-Monumenti_i_Ali_Pash%C3%AB_Tepelen%C3%ABsSkulptori i Popullit, Muntaz Dhrami ėshtė realizuesi i Monumentit tė Ali Pashė Tepelenės.
Monumenti madhėshtor ėshtė prej bronxi, me peshė 4 ton, i gjerė 3.1 metėr, i lartė 2 metra. Ai ėshtė vendosur nė qytetin e Tepelenės, nė sheshin qė gjendet nė hyrje tė saj, kur vjen nga Ura e Leklit dhe fshatit Luzat. Ceremonia e inaugurimit u zhvillua me veprimtaritė e shumta pėr dy ditė resht, mė 21 dhe 22 shtator tė vitit 2002.Disa monumente Historike 300px-Butrinti_01 Disa monumente Historike Magnify-clip
Teatri i Butrintit kishte njė kapacitet prej 1500 vendesh, u ndėrtua nė shek IV- III-tė para Krishtit, zbulimi i tij zgjati pėr rreth 4 vjet nga Ugolini ndodhet nė anėn jugore tė Akropolit tė qytetit. Pėrbėhet nga vendet e ndenjes, skena dhe orkestra. Kishte 19 rreshta me blloqe guri qė shėrbenin si ndenjėse dhe 3-4 rradhė nė krye. Janė ruajtur tė plota 13 shkallėt e para. Pėr tė kaluar midis rreshtėve shėrbenin 6 palė shkallė guri nė fillim zbukuroheshin me dy putra Luani. Sfondi para skenės pėrbėhet nga njė mur i lartė me tre harqe me zbukurime mermeri, aty vendoseshin shtatore sipas modeleve tė kohės. Sheshi i skenės u shtrua me rrasa guri nė periudhėn Osmane. Para shkallėve gjendet vendi i orkestrės ka formėn e njė harku ėshtė e shtruar me gurė gėlqeror me forme kuadrati. Skena dhe Orkestra u rindėrtuan nė shek e II-tė para Krishtit. Skena ėshtė e ngritur mė lartė se sheshi i orkestrės. Skena pėrbėhet nga dy mjedise: paraskena dhe prapaskena. Nė prapaskenė ndodhen korridoret e ngushta qė shėrbenin pėr hyrjen dhe lėvizjen e aktorėve kėtu gjenden edhe disa mbishkrime pėr lirimin e skllevėrve. Thuhet qė janė liruar shumė skllevėr njė pjesė e tė cilėve ishin gra.

Shiko profilin e anėtarit http://dibra.albanianforum.net

Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi