Dibra
Hap edhe ti nje llogari ne kete webfaqe dhe jep kontributin tend
Merse erdhet ne Forumin tone!!! Ju urojme t'ja kaloni sa me mire!!!

You are not connected. Please login or register

te dua cikel poetik per dashurine

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1te dua cikel poetik per dashurine Empty te dua cikel poetik per dashurine prej 27.09.09 11:32

TĖ DUA
Ty Lejdina
me pak vargje
desha tė tė puthė
nė faqe.
krejt rastėsisht
diku t“kam pa
ejam bėrė
si i rėnė n“bela
as nuk kam sukses
nė punė
as tėrė natėn
nuk bėjė gjumė.

pse si ndėrroj bota ndodhitė?
Sikur t“lindnim pėr njė ditė
por e patėm njė fat tjetėr
ti mė e re,unė mė i vjetėr.

Mosha s“vėnė kufij,t“dashurisė
zemra s“njeh sinjal t“pleqėrisė
dhe po mos t“mundje me lėvizė
kurrė pėr jetė s“tkisha braktisė.

Shiko profilin e anėtarit
FTESĖ
A i ndėrrojmė rolet?
Veq mallin ta shymim
unė po vi n“vend tėndin
ti eja n“vend timin.

Ti varur pėr mua
unė varur pėr ty
dy zemra t“bashkuara
bėjnė botė pa kufij.

Mos u dėmto ti
po dėmtohem unė
tė shuhem pėr ty
se tė dua shumė.

Tė prekė krahėt tu
si flatra pėllumbi
mė s“ėshtė me rėndėsi
le t“mė vij dhe fundi.

Vetėm botėn tėnde
dua tė ta njoh
unė po bie viktimė
ti shko e jeto.

Shiko profilin e anėtarit
Zemėr e kėputur

Zemėr e kėputur nga malli
po bėri dikush tė talli
bėnė mėkat si shpėton dot
as kėtu,as n“tjetrėn botė. te dua cikel poetik per dashurine Drunken_smilie

Shiko profilin e anėtarit
VETĖM TI MĖ VRET
Rrufe prej qielli qė godet
as stuhi,e as tėrmet
nuk frigohem qė mė vret
as puna s“mė tretė
as lodhja s“mė mundon
as plaga s“mė dėmton
as nata pa fjetė
asnjė shtėrngatė nė jetė
vetėm ti mė vret.

Shiko profilin e anėtarit
DIKU LARG
Ti ne ate skaj
une ne kete skaj
zemrat epshin
nuk e ndajne
jeta qenka sulm i madh
oh e oh,e vaj e vaj.

Shiko profilin e anėtarit
une jam mburoja jote
Roje i behem lotit tend
mos ta pikoj fytyren
drite i behem faqes tende
mos perdor pasqyren
Do te beje vend n“zemren time
une,mergimtari i vjeter
per ty beje sakrifikime
veq te mos shoh n“krah tjeter.

Shiko profilin e anėtarit
MBRĖMĖ
Mbreme me qove leter
s“munda ta lexoj
me ra loti ne te
dhe ma trubulloj
Ē“fare munda t“dalloja
dy zemra te ngrira
njera ishte jotja
tjetra ishte imja.

Shiko profilin e anėtarit
LEJDI
Flasin e flasin
shumezera po shtohen
po thone:Ti po martohesh!
Ne mua nuk ka qetesi
e di,nuk eshte lehte as per ty
kater rrota kohesh,do shkelin mbi ty.
Megjithate,ti do te ikesh
e une do te mbetem korb i zi.
Mbi nje dru te thate
do ta beje ate nate
kur ti do te shtrihesh
me tjetrin ne shtrat
por prap s“mundet zemra
me te largua
se te kam thene:te dua,
ne zemren tende
le ndonje grime per mua
ndoshta nje dite do te hy
Lejdi,Lejdi,une tash jam pa ty!

Shiko profilin e anėtarit
SOT
Si ndihem sot
s“mund te e pershkruaj dot
po te u desh ujevara
kam nje lum me lot.
Sot
dhe qe nga sot
mengjez per mengjez
perdite lot do derdhi
dhe ngapak do vdes.
Ēdo force qe e pata
kete mengjez e keputa
me fal mikja ime
me ne fund te humba.

Shiko profilin e anėtarit
Malli per kroin e fshatit
Ngjiten vashat shpatit
shkojne te kroi i fshatit
te buta si delet
i zbukurojne belet
kur ngjesin kordelet.
Qafat me rruzare
kostumet shqiptare
qendisur me rreze
i hedhin mbi breze
rrjedh kroi i fshatit
uje teposhte nga fushat
per tiēmendur ēunat
per ti joshur ēupat.
Tani me zgjon etjen
ne kete toke mergimi
malli me djeg shtatit
per kroin e fshatit.

Shiko profilin e anėtarit
NDARJA
Grumbuj kujtimesh
rrjedhin neper mote
prej zemres time
deri te zemra jote

Shiko profilin e anėtarit
PĖRSE MĖ IKE?
Me ike o mike
ne mengjezin e vjeshtes
me le
ne hirin emallit
te ruaj
ate gace te fshehur
te dashurise
me sy kah qielli
dukepritur
pikat e loteve te tu
qe do te i sjellin
rete e kesaj vjeshte.

Shiko profilin e anėtarit
DASHURITĖ NUK VDESIN
ti tue prite
une tue prite
ne gjume bien
dashurite
por trishtimi
eshte i tepert
dashurite kurre
nuk vdesin
zgjohen,kur dy duar
ofrohen per tķ prekur.

Shiko profilin e anėtarit
kAM RĖNĖ NĖ HALL
Ne zemren time
vlon nje mall
te me thuash
veē ate fjale
ti mbyllesh
behesh dry
e une vuaj
per ty....

Shiko profilin e anėtarit
VLERA EKOHĖS
Krejt ēka enderron
qe te gufon ne zemer
pa e kthyar ne veper
eshte dashuri e verber
fundja dashuri s“mund te quhet
ajo qka nuk shijohet dhe nuk preket.

Shiko profilin e anėtarit
Dashuria djeg
Zjarri ne stufe
po digjej flake
e mora nje grumbull prush
e futa ne shuplake
e shtrydhame mellef
u shkym s“mbeti asnje gace!

I bera pyetjevetes
e pyeta veten,vet
Ē“fare krijese jam
qe as zjarri s“me djeg?

Me pas ika e shkova
i gjori rashe ne shtrat
nuk fjeta,por ty te kujtova
qdo ind me ndizej flake
aty krijova,bindjet e mia
nuk po te digjka zjarri
sa djeg dashuria.....

Shiko profilin e anėtarit
UNĖ JAM SHUMĖ LARG
Endem rrepatem
naten nuk beje gjume
tue mendua per ty
se te dua shume.

Zemra me defton
se do jemi bashke
ēdo qast me kujton
se duhet me te dashte.

Unejam larg
shumelarg jam
por ne zemren tende
nuk e di ku jam

Ti ne zemren time
qendron nate e dite
dashuria jote
me shkon ne ēdo ind.

Shiko profilin e anėtarit
BOTA E DASHURISĖ
Vitet ikin sikur lum
por jo,jo,nuk plakem une
kam hapur porte per dashuri
vend per mua-vend per ty.
Ti te une,une te ti
rrojme vetem per dashuri
E shejta dashuri
nuk njeh plakje,veē jetesi

Shiko profilin e anėtarit

Sponsored content


Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi