Dibra
Hap edhe ti nje llogari ne kete webfaqe dhe jep kontributin tend
Merse erdhet ne Forumin tone!!! Ju urojme t'ja kaloni sa me mire!!!

You are not connected. Please login or register

Shkretetirat nė Azi

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Shkretetirat nė Azi prej 08.09.08 14:28

Dibrani_84

avatar
gjeneral
gjeneral
Shkretėtira e Gobit shtrihet nė Mongolin Qendrore dhe nė Kinėn Veriore, sipėrfaqja e saj ėshtė rreth 2 000 000 km katror. Ėshtė pak e valėzuar por e pasur me liqene te kripura Pėrfaqėson njė terren ne trajte pllaje me lartėsi 900 - 1200
Shkretėtira Kara - Kum ( rėrat e zeza), shtrihet ne Turkmeni nė perėndim te lumit Amu – Daria dhe zė njė sipėrfaqe rreth 350 - 400 mijė km katror. Pėrfaqėson njė shkretėtirė ranore me rėrė tė errėt e me shumė barkhane me lartėsi 30-60m m
Shkretėtira Kizill - Kum (rėrat e kuqe) , shtrihet midis lumit Amu - Daria, Sil- Daria e liqenit Aral nė territorin e Uzbekistanit, Kazakistanit dhe zė njė sipėrfaqe prej 350 mijė km katror.
Shkretėtira Muju - KUm - shtrihet nė Kazakistan nė jugperėndim tė Liqenit Ballhash dhe zė njė sipėrfaqe prej 38 000 km katror. Ka pamje monotone tė sheshtė qė ngrihet drejt lindjes nga 300 - 700 m.
Shkretėtira Takla - Makan - shtrihet nė Kinėn Perėndimore ( Singiang) dhe zė pjesėn qendrore dhe perėndimore te gropės Kashgarise me njė gjatėsi prej 1000km, gjerėsi rreth 400 km. Ka njė sipėrfaqe prej 400 00 mijė km katror dhe lartėsia e saj sillet rreth 800 - 1300 m
Shkretėtira e Xhungarise - ndodhet nė qendėr tė gropės sė Xhungariose nė Kinėn veriperėndimore Ėshtė shkretėtirė ranore me barkhane deri nė lartėsi 35 m. Pėrfaqėson territorin me gjatėsi mė tė madhe tė Azisė larg deteve rreth 2500 km larg.

Shiko profilin e anėtarit http://dibra.albanianforum.net

Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi