Dibra
Hap edhe ti nje llogari ne kete webfaqe dhe jep kontributin tend
Merse erdhet ne Forumin tone!!! Ju urojme t'ja kaloni sa me mire!!!

You are not connected. Please login or register

Dete..

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Dete.. Empty Dete.. prej 15.09.08 13:34

Dibrani_84

Dibrani_84
gjeneral
gjeneral
Dete.. 250px-Sch%C3%A4renTurkuDete.. Magnify-clip

Deti Arkipelag i brendshėm.
Deti Arkipelag (Finlandisht Saaristomeri, Suedisht Skärgårdshavet) ėshtė pjesė e Detit Baltik mes Gjitit Bothnia dhe Gjirit tė Finlandės, brenda ujėrave territoriale Finlandeze. Ai ėshtė arkipelagu
mė i madh nė botė nga numri i ishujve, megjithėse ishujt janė shumė tė
vegjėl dhe tė ngushtuar nė njė zonė tė vogėl. Zona e detit ėshtė e
cekėt, me njė thellėsi maksimale prej 23 m. Shumica e kanaleve nuk janė
tė lundrueshme pėr anijet e mėdha.
Gjeologjia•
Dete.. 200px-Deti_Adriatik_hartaDete.. Magnify-clip
Harta e Detit Adriatik dhe Detit Jon
Deti Adriatik (shk. Adriatiku) (nė italisht Mare Adriatico, Adria) ėshtė njė pjesė e Detit Mesdhe, qė ndan Gadishullin Apenin nga Gadishulli Ballkanik. Bregu perėndimor i Detit Adriatik ėshtė Italia, kurse nė lindje deti lag brigjet e Sllovenisė, Kroacisė, Bosnjėn dhe Hercegovinės, Malit tė Zi dhe sė fundi Shqipėrisė deri nė Vlorė, ky qytet nė jug tė sė cilit gjendet Deti Jon.
Ka nji sipėrfaqe 138.595 km katrorė, thellėsia mė e madhe arrinė 1330
m.temperatura mesatare e ujit nė korrik arrinė 23,2 gradė celsius,
ndėrsa ajo mesatare vjetore 17,5 gradė celsius.Nė jug saliniteti arrinė
38,32 promila, dukshmėria nė bregdet ėshtė 5 m ndėrsa nė brendėsi deri
45 m.
Deti Adriatik ėshtė njėri prej dy deteve qė lag brigjet e
Shqipėrisė. Bregu pėrgjate tij ėshtė kryesisht njė breg ranor. Nė kėtė
det derdhen shtatė lumenj qė rrjedhin pėrmes tokave shqiptare si: Drini i Bardhė, Drini i Zi, Vjosa, Buna, Mati, Shkumbini dhe Semani.
Dete.. 250px-Barents_Sea_mapDete.. Magnify-clip
Deti Barents
Deti Barents ( nor.: Barentshavet; rus.: Баренцево море ) ėshtė pjesė e Oqeanit Arktik dhe ndodhet nė veri tė Norvegjisė dhe Rusisė. Ėshtė njė det i thellė (mesatarja e thellėsisė ėshtė 230 m), kufizohet nga tehu i raftit detar kah Deti Norvegjez nė perėdim, ishullin e Svalbardit (Norvegji) nė veri-perėndim, dhe Ishullin Franz Josef Land dhe Novaya Zemlya (Rusi) nė veri-lindje dhe lindje. Novaya Zemlya ndan Detin Kara nga Deti Barents. Nė kohėn e Mesjetės njihej si Deti Murman, kurse emrin e tanishėm e merr nga navigarori Holandez Willem Barents.
Gjysma jugore e Detit Barents, pėrfshirė kėtu portet Murmansk (Rusi) dhe Vardų (Norvegji) mbeten pa akull gjatė tėrė vitit pėr shkak tė Rrymės sė Atlantikut Verior. Nė shtator, i gjithė deti Barents ėshtė pak a shumė plotėsisht pa akull. Deri nė luftėn e Dimrit, Finlanda arrinte deri tek Deti Barents, me portin nė Petsamo si porti i vetėm nė Finlandė pa akull gjatė dimrit

Shiko profilin e anėtarit http://dibra.albanianforum.net

2Dete.. Empty Re: Dete.. prej 15.09.08 13:35

Dibrani_84

Dibrani_84
gjeneral
gjeneral
Dete.. 300px-AegeanseaDete.. Magnify-clip
Deti Egje
Deti Egje - (greq. Αιγαίο Πέλαγος, Aigaķo Pélagos, turq.Ege Denizi ) ėshtė pjesė e Detit Mesdhe, dhe shtrihet nė mes Greqisė dhe Turqisė. Nėpėrmjet grykės sė Bosforit, detit Marmara dhe Dardaneleve lidhet me detin e Zi. Konsiderohet djep i dy kulturave antike asajė Greke dhe Mikene. Mė vonė kėtė det e zotruan Persianėt, Bizantinėt, Gjenovasit si dhe Osmanėt. Sot Detin Egje e ndajnė Greqia dhe Turqia. Emrin e ka marrė nga Egjeu (Αιγεύς),sipas mbretit mitik tė Athinės.

Shiko profilin e anėtarit http://dibra.albanianforum.net

3Dete.. Empty Re: Dete.. prej 15.09.08 13:39

Dibrani_84

Dibrani_84
gjeneral
gjeneral
Dete.. 280px-IrishSeaReliefMapDete.. Magnify-clip

Deti Irlandez
Deti Irlandez ndan ishullin e Irlandės me Britaninė e Madhe. Ėshtė e lidhur me pjesėn Atlantike tė Detit Kelt mes Irlandės dhe Uellsit, dhe nė veri me Kanalin e Veriut me Irlandės Veriore dhe Skocisė duke formuar kėshtu njė pjesė tė zonės detare Detėrat e Bregdetit Perėndimor Skocez. Ishulli i Njeriut shtrihet nė mes tė Detit Irlandez. Deti ka rėndėsi tė madhe ekonomike pėr tregun, transportin dhe peshkimin e regjionit .
Dete.. 200px-Deti_Adriatik_hartaDete.. Magnify-clip
Harta e Detit Adriatik dhe Detit Jon
Deti Jon (greqisht Ιóνιo Πέλαγoς, italisht Mar Ionio), ėshtė njė pjesė e Detit Mesdhe nė jug tė Kanalit tė Otrantos dhe Detit Adriatik. Nė lindje kufizohet nga Shqipėria jugore dhe Greqia veriore me njė sėrė ishujsh si Korfuzi, Zįkynthos, Qefallonia, Itaka dhe Leukas, kurse nė perėndim kufizohet nga brigjet e Siēilisė dhe Italisė jugore. Midis Apulies dhe Kalabrisė gjendet Gjiri i Tarentit.
Deti Jon, ėshtė njėri prej dy deteve qė lag brigjet e Shqipėrisė.
Bregdeti ėshtė i lartė, shkėmbor me bukuri tė shumta natyrore. Deti Jon
ėshtė nga vozitėsit e anijeve shumė i njohur pėr erėrat e tij tė qeta. Ai ėshtė deri nė 4206 metra i thellė. Nė detin Jon derdhen Lumi Kalama dhe Lumi i Artės qė janė paksa mė tė njohur, si dhe lumenjtė Pavlla, Kalasa, Bistrica etj.

Shiko profilin e anėtarit http://dibra.albanianforum.net

Sponsored content


Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi