Dibra
Hap edhe ti nje llogari ne kete webfaqe dhe jep kontributin tend
Merse erdhet ne Forumin tone!!! Ju urojme t'ja kaloni sa me mire!!!

You are not connected. Please login or register

Vaēe Zela

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Vaēe Zela prej 15.09.08 12:45

Ditėlindja:Vėndi i lindjes:Aktiviteti:Nėnshtetėsia:
Vaēe Zela

Kopertina e albimit: "Kėnga Ime"
Informacione
7 prill 1939
Lushnjė
artiste
shqiptare
Vaēe Zela ėshtė artiste e popullit dhe kėngėtare me famė tė madhe gjatė periudhės sė diktaturės komuniste. U zbulua rastėsisht nė moshė tė re nė Lushnjė. Vaēe Zela ka njė zė tė jashtėzakonshėm. Kėngėt
e saj nė vite mbeten popullore dhe tė preferuara nga publiku. Prej
kohėsh Vaēe Zela e ka reduktuar nė menyrė dramatike aktivitetin
muzikor. Sidoqoftė Vaēe Zela mbetet "Zėri" i jashtėzakonshėm qė mbushte
me energji skenat shqiptare.
Vaēe Zela ėshtė njė kėngėtare e cila ka marė pjesė nė tė gjitha
festivalet e muzikės nė radio dhe mė vonė nė radio televizion qė prej
organizimit tė parė tė tyre nė vitin 1962 dhe deri nė vitin 1981 kur u
largua nga skena si fituese e ēmimit tė parė me kėngėn "Komunistėt"
(dubluar nga Marina Grabovari).
Vaēe Zela ka njė kontribut tė rėndėsishėm edhe nė muzikėn e filmit
nė tė cilin ka interpretuar shumė kėngė pjesė e muzikės sė filmave.
Prej disa vitesh e sidomos kėto tė fundit gjendet nė shėrim nė Zvicėr. Ajo ėshtė nderuar me Urdhrin "Nderi i Kombit" nga presidenti Alfred Moisiu.
Diskografia


 • Ēelu si mimoza
 • Djaloshi Dhe Shiu
 • E Dua Vendin Tim
 • Esperanza
 • Ėndrra Ime
 • Flakė E Borė
 • Fėmija E Parė
 • Gjurmėt E Arta
 • Gjyshes
 • Gonxhe Nė Pemėn E Lirisė
 • Kur Jam Pranė Teje
 • Kėngė Pėr Shkurte Vatėn
 • Kėngėt E Vendit Tim
 • Lemza
 • Mesnatė
 • Mėsuesit Hero
 • Natėn Vonė
 • Nė Shtėpinė Tonė
 • Nė Ēdo Zemėr Mbjell Gėzim
 • Nėnė Moj Do Pres Gėrshetin
 • Nuk E Fshehim Dashurinė
 • O Diell I Ri
 • Pėr Arbėrinė
 • Rrisim Jetėn Tonė
 • Serenatė Pėr Nusen
 • Shoqet Tona Ilegale
 • Shqiponja E Lirisė
 • Sot Jam 20 Vjeē
 • Tė Lumtur Tė Dua
 • Valsi I Lumturisė
 • Vashėzo

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi