Dibra
Hap edhe ti nje llogari ne kete webfaqe dhe jep kontributin tend
Merse erdhet ne Forumin tone!!! Ju urojme t'ja kaloni sa me mire!!!

You are not connected. Please login or register

Odhise Paskali

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Odhise Paskali Empty Odhise Paskali prej 15.09.08 12:43

Odhise Paskali
Odhise Paskali 180px-Odhise_PaskaliOdhise Paskali Magnify-clip
Odhise Paskali
Odhise Paskali 180px-ALB_20070720_img_1465Odhise Paskali Magnify-clip
Skulptura e Skėnderbeut nė Tiranė
Odhise Paskali lindi nė Pėrmet nė vitin 1903. Studioi pėr Letėrsi dhe Filozofi nė Torino tė Italisė, ku mė pas vazhdoi studimet pėr histori arti nė vitin 1927. Vite mė vonė, nė 1931-shin krijoi shoqėrinė "Miqtė e artit". Nė periudhėn 1932-1937, nė disa qytete tė Shqipėrisė, u ngritėn disa monumente skulpturore, punime tė autorit.
Skulptori i Popullit ėshtė i njohur pėr rreth 600 vepra nė skulpturė
, por mbi tė gjitha nė krijimtarinė e vet tė larmishme janė tė njohura
veprat:
Veprat artistike

 • "I urituri",
 • "Lufėtari Kombėtar",
 • "Themistokli Gėrmenji", nė Korēė;
 • "Ushtari i panjohur",
 • "Naum Veqilharxhi", bust nė bronx , nė Korēė;
 • "Partizani fitimtar" (Mathauzen, Austri) 1968;
 • Monumenti i Skėnderbeut nė Tiranė me bashkautorė;
 • "Naim Frashėri"
 • "Jeronim De Rada"
 • "Vojo Kushi"
 • "Fan Noli"
 • "Onufri"
 • "Ahmet Zogu"
 • "Enver Hoxha"
 • "Ēerēiz Topulli"
 • "De Rada"
 • "Pashko Vasa"
 • "Migjeni"
 • "Isa Boletini"
 • "Idriz Seferi" e shumė vepra tė tjera.
Pėr tė gjithė ata qė e kanė vlerėsuar, vepra e tij mbetet njė shkollė e vėrtetė arti.

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi