Dibra
Hap edhe ti nje llogari ne kete webfaqe dhe jep kontributin tend
Merse erdhet ne Forumin tone!!! Ju urojme t'ja kaloni sa me mire!!!

You are not connected. Please login or register

Republika e Kosoves

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Republika e Kosoves Empty Republika e Kosoves prej 12.09.08 7:50

Dibrani_84

Dibrani_84
gjeneral
gjeneral


Pozita gjeografike
Kosova ndodhet ne pjesen qendrore te Ballkanit. Ne jug perendim kufizohet nga Shqiperia ne perendim, nga lindla me Malin e Zi, ne veri me Serbine dhe ne Lindje dhe jugperendim me Maqedonine. Territori shtrihet brenda gjatesive gjeografike 41° 50’ 58’’ dhe 43° 15’ 42’’ dhe brenda gjeresise gjeografike 20° 01’ 30’’ dhe 21° 48’ 02’’Kosova ze nje siperfaqe afersisht 10,900 km² dhe eshte i karakterizuar nga nje lartesi mesatare 800 m mbi nivelin e detit, po duke treguar ndryshime vertikale te relievit dhe morfologjise. Keto ndryshime morfologjike jane si pasoje e ndertimit gjeologjik. Pika me e ulet e Kosoves ndodhet ne luginen e Lumit Drini i Bardhe, ne kufi me Shqiperine dhe arrin lartesine 297 m mbi nivelin e detit. Pika me e larte ndodhet ne jug te Kosoves – ne Djeravice – 2 565 m e larte.
Republika e Kosoves About_kosovo_village
Nje pamje nga Kosova
Nga pikepamja gjeografike, Kosova eshte e ndare ne dy njesi te medha te sheshta rajonale sipas ĒAVOLLI – t: Pjesa veri – lindore eshte quajtur si “Rrafshi i Kosoves”, pjesa jug – perendimore eshte quajtur “Rrafshi i Dikagjinit. Ato jane te karakterizuara nga kushte te veēanta klimatike – gjeografike. Per shembull, shume nen njesi si Drenica, Novobėrda dhe Gollaku, Fusha e Kosovės, Fusha e Moravės, Podujevė etj jane te dalluara nga te tjeret.
Kufiri midis Rrafshit te Dukagjinit dhe Rrafshit te Kosoves formon siperfaqen e ndarjes midis pellgut te detit Adriatik ne njeren ane dhe nen anen tjeter pellgu i Detit te Zi dhe i detit Egje. Kosova eshte e rrethuar nga shume vargje malore te larte. Pjesa veriore eshte e zene nga malet e Kopaonikut (mbi 2000 m), qe jane karakterizuar nga nje veprimtari abrazive, lumore dhe akullnajore. Ne pjeset jugore dhe jug – perendimore te Kosoves ne kufi me Maqedonine ndodhet Malet e Sharrit (mbi 2500 m). Pjesa perendimore e Kosoves (kufiri me Shqiperine) perfshin pjeset e Alpeve Shqiptare si dhe Malet e Mokres (kufiri me Malin e Zi). Keto zona jene te karakterizuara nga materiale shkembore, Male te larte dhe gryka te thella.
Republika e Kosoves Landscape12
Nje lugine ne male
Ne pjesen qendrore te Kosoves, ne perendim dhe jug perendim te Prishtines, ndodhen vargjet malore Bjeshkeve te Ēiēavices, te Goleshit, Carralevės dhe Milanovces te cilet jane te karakterizuara nga forma karstike, lumore dhe akullnajore duke u ngritur me lartesi mbi 1000 m. Pjesa e Kosoves, qe eshte e karakterizuar nga siperfaqe te rrafshta, ze nje siperfaqe afersisht 36 % te territorit te vendit. Keto pellgje jane te karakterizuar nga lartesi midis 400 dhe 700 m mbi nivelin e detitKushtet klimatike


Klima e Kosoves eshte ne pjesen me te madhe kontinentale, duke rezultuar me vere te ngrohte dhe dimra te ftohte me ndikime Mesdhetare dhe Alpine (temperatura mesatare brenda vendit luhatet nga + 30 °C (vere) ne – 10 °C (dimer)). Megjithate, per shkak te ngritjeve te pabarabarta ne disa pjese te vendit, ka ndryshime ne temperature dhe shperndarjen e reshjeve.Dhjetori dhe Janari jane konsideruar si muajt me te ftohte. Korriku dhe Gushti, si muajt me te ngrohte te vitit. Sasia maksimale e reshjeve eshte arritur ndermjet Tetorit dhe Dhjetorit. Ndermjet Nentorit dhe Marsit, ne Kosove mund te bjere debore, madje dhe ne pjeset e sheshta te vedit.sasia me e madhe e reshjeve mund te bjere ne rajonet malore te Kosoves. Lugina midis Mitrovices dhe Kaēanikut i perket zones me te thate te vendit. Ne kontrast me te, fusha e Dukagjinit midis Pejes de Prizrenit eshte pershkruar si nje zone shume pjellore me me shume reshje midis Nentorit dhe Marsit. Bazuar nga kushtet klimatike, Kosova mund te ndahet ne tre zona klimatike si me poshte:


  • Zona klimatike e Kosoves (Rrafshi i Kosoves),
  • Zona klimatike e Dukagjinit (Rrafshi i Dukagjinit) dhe
  • Zona klimatike e maleve dhe e pjeseve te pyllezuara. Zona klimatike e Kosoves (Rrafshi i Kosoves), qe perfshin luginen e Ibar – it eshte i ndikuar nga masa ajri kontinentale. Per kete arsye ne kete pjese te vendit dimrat jane me te ftohte me temperatura mesatare mbi – 10 °C, por ndonjehere nen – 26 °C. Verat jane shume te nxehta, me temperture mesatare 20 °C, disa here mbi 37 °C. Kjo zone eshte e karakterizuar nga nje klime e thate dhe reshje vjetore totale afersisht 600 mm ne vit.Zona climatike e Dukagjinit (Rrafshi i Dukagjinit), qe perfshin kurrizin ujendares te lumit Drini i Bardhe, eshte i ndikuar shume nga masa ajri te nxehta, qe pershkojne Detin Adriatik. Temperaturat mesatare gjate dimrit luhaten nga 0.5 °C deri ne 22.8 °C. Reshjet vjetore mesatare te kesaj zone klimatike jane 700 mm per vit. Dimri eshte i karakterizuar nga reshje te forta debore. Zona klimatike e Maleve dhe zonave te pyllezuara eshte e karakterizuar nga nje klime tipike pyjore, qe eshte e shoqeruar me reshje te forta shiu (900 deri 1,300 mm ne vit), dhe vera eshte shume e shkurter dhe e ftohte dhe dimrat jane te ftohte me sasi te medha debore. Perfundimisht, mund te thuhet se territori i Kosoves eshte i karakterizuar nja nje klime me diell me temperatura te ndryshueshme dhe kushte me lageshti.Hidrologjia

Ne Kosove ndeshen shume lumenj, qe rrjedhin ne drejtim te Detit Adriatik, Detit te Zi dhe Detit Egje. Lumenjte kryesore te Kosoves jane Drini i Bardhe (ne pjesen jugore te Kosoves – derdhet ne Detin Adriatik), Lumi i Ibairt (ne pjesen veri perendimore, derdhet ne lumin Morava dhe Danubi dhe me tej ne Detin e Zi), lumin e Lepencės (ne pjesen jug lindore derdhet ne lumin Vardar dhe ne detin Egje). Eshte shume interesante fakti qe Deti i Zi eshte i drenuar nga ujrat nga nje siperfaqe e zones ujembledhese prej 5500 km², ose 51 % te territorit te Kosoves, Deti Adriatik eshte i drenuar nga nje zone prej 4500 km² ose 43 % dhe Deti Egje eshte i drenuar nje zone vetem 900 km² ose 6 %.
Republika e Kosoves Hydrology_albanian
Hidrologjia e Kosoves
Kurrizoret ujendarese te tri drenazheve kryesore (Drini i Bardhe, lumi i Ibarit dhe Lepenices) takohen me njeri – tjetrin afersisht 16.5 km ne perendim te Ferizajt, ne zonen kadastrale te Budakovės (Bashkia e Suharekės). Ne kete pike kontakti i tre kurrizoreve ujendarese ndodhet Mali Drmanska me lartesi 1,359 m mbi nivelin e detit. Prej kesaj pike, siperfaqja ujore derdhet ne drejtim te Detit Adriatik, Detit te Zi ose Detit Egje. Lumenj te tjere te rendesishem ne Kosove jane: Lumi i Sitnices, Morava e Bisnecės, Bistrica e Pejės dhe Bistrica e Deēanit. Kosova gjithashtu ka nje numer te madh burimesh karstike, burime te ujrave termale dhe minerale, lugina akullnajore dhe liqene natyrale dhe artificiale.

Populli


Ne Kosove jetojne rreth 1.9 milion njerez (Zyra e statistikes se Kosoves). Pjesa mbizoteruese e popullsise jeton kryesisht ne zonat e Ultesirave pjelloe. Megjithate ka shume vendbanime ne pjeset malore te vendit, qe arrihen me veshtiresi. Afersisht 35 % e popullates jeton ne qytete. Me teper se 50 % e popullit jane me pak se 30 vjeē. Pjesen me te madhe te popullsise e perbejne Shqiptaret (afersisht 92 %). Perveē tyre, atje jetojne shume minoritete si Serbe, Turq, Malazez, Boshnjake dhe Ashkali. Pozicioni gjeografik i volitshem i Kosoves eshte i reflektuar ne funksion e tyre multikulturor.

© by ICMM 2005

Shiko profilin e anėtarit http://dibra.albanianforum.net

Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi