Dibra
Hap edhe ti nje llogari ne kete webfaqe dhe jep kontributin tend
Merse erdhet ne Forumin tone!!! Ju urojme t'ja kaloni sa me mire!!!

You are not connected. Please login or register

Kėshilla si te bėhemi te mirė

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Kėshilla si te bėhemi te mirė Empty Kėshilla si te bėhemi te mirė prej 04.09.08 10:08

Dibrani_84

Dibrani_84
gjeneral
gjeneral
Sheh Muhamed Sa\'id Burhani


Muhamed Sa`id Burhani: Mos e limitoni veten tuaj nė fjalėt dhe kuptimet e thella tė aluzioneve shpirtėrore por kryeni provigjone pėr botėn tjetėr pėrpara se vdekja tė vijė, para se fjalėt tė zhduken dhe tė mbeten si vepėr dhe dėshmi vetėm rekati dhe namazi i juaj..
Jepni mė shumė sadaka, sepse juve e keni pėr detyrė tė jepni mė shumė se sa zakati i detyruar. Bėni provigjione pėr botėn tjetėr derisa tė keni pasuri dhe mos u ngjisni pas parave duke vendosur jetėn e kėsaj bote, sepse Allahu i Madhėrishėm shprehet, "Kushdo qė ėshtė i kujdesshėm kundrejt koprracisė sė shpirtit tė tij ai do tė jetė prej tė suksesshmėve\'\' (Kuran 59:9), d.m.th. ėshtė prej tė shpėrtuarve.
Asnjėherė mos iu bindni dikujt prej evlijave tė Allahut, nėnės apo babait, kur vjen puna pėr tė mos iu bindur Allahut, sepse s’ka bindje ndaj krijesave duke mos iu bindur Krijuesit.
Mos i bėni keq njė personi, sepse tė vepruarit keq kundrejt njė personi do t’iu sjellė re tė zeza mbi kokėn tuaj nė Ditėn e Gjykimit, dhe sepse tė kryerit keq kundėr njė personi ju sjell nė mosbindjen kundrejt Allahut dhe asaj qė Ai ka urdhėruar tė kryeni.
Mos bėni asnjė armik prej atyre qė kanė dėshmuar “Ska Zot tjetėr pėrveē Allahut”, (La ilaha ill Allah), sepse Allahu e ka nderuar atė njeri me besim dhe iman, nė veēanti mos u bėni armik kundrejt atyre qė jamė mė tė drejtėt nė besim sepse nė njė hadith tė saktė transmetohet “Ai i cili i deklaron luftė njė prej miqve (evlijave) tė Mi, Unė do ti shpall luftė atij,
Tregoni gjithmonė tė vėrtetėn. Ėshtė njė nga tradhėtitė mė tė mėdhaja dhe tė kėqija kur njė nga vėllezėrit e beson si tė vėrtetė diēka ndėrkohė qė juve jeni duke e gėnjyer atė.
Jini i sinqertė me veten tuaj. Mos bėni veprime tė tjera nė publik, qė janė si maskė pėr juve dhe kur jeni vetėm silleni keq me tė tjerėt dhe veten.
Recitojeni Kuranin dhe meditoni pėr kuptimet e Tij. Reflektoni mbi atė qė lexoni duke u munduar tė fiksoni atributet qė Allahu ia ka vendosur personave qė Ai do. Mundohuni qė ti pėrfitoni ato cilėsi dhe nga ana tjetėr mundohuni tė largoni ato cilėsi qė Allahu i ka ndėshkuar dhe i ka mallkuar. Mundohuni ta memorizoni Kuranin jo vetėm pėrmendėsh por dhe pėrmes veprimeve.
Asnjėherė mos u mundoni ti jepni shpjegim dhe kuptim Kuranit nga mendja juaj, pa lexuar se ēmendim kanė dhėnė dijetarėt pėr kėtė ajet. Mundohuni tė kuptoni se ēfarė kanė thėnė ato, e nėse keni njė mendim ndryshe mundohuni ta harroni atė dhe mos e kundėrshtoni mendimin e tyre sepse do tė ishte sikur tė godisnit murin me kokė.
Kujdes tė mos mohoni dhe tė mos flisni diēka tė ndaluar nga Ligji i Shenjtė. Dijeni se shkalla mė e lartė e njė besimtari perfekt ėshtėKujdesuni qė tė hani atė qė ėshtė e lejuar dhe ta bleni atė me atė qė ėshtė e lejuar. Sepse trupi i atij qė han hallallin, dėgjimi i tij, shikimi i tij, prekja e tij, ecja e tij i binden Allahut dėshiron apo jo ai. Ndėrsa ai qė nuk ha hallallin atėherė trupi i tij ėshtė i prirur ndaj mohimit me apo pa dėshirėn e tij.
Mbajeni ndėrmend Allahun me madhėshtinė dhe fuqinė e Tij edhe kur ai ju jep dhe kur ju merr diēka. Ai ju merr diēka pėr t’iu parė durimin dhe qė juve tė fitoni dashurinė e Tij, sepse Ai i do tė durueshmit, dhe nėse Ai do tė dojė ty Ai do tė sillet me ty ashtu si i dashuri bėn me atė qė do. Dhe nėse ai tė jep dicka ty atėherė Ai do tė shohė nėse ti je falenderues sepse Ai i do falenderuesit.
Mos ecni, as kafshoni, derisa ta bėni atė lėvizje pėr t’iu afruar Allahut.
Kryeni sa mė shumė dhikėr me dhe pa zė, vetėm dhe nė grup sepse Allahu ka thėnė “Mė kujtoni Mua; dhe unė do ju kujtoj ju\'\' (Koran 2:152). A nuk ėshtė e mjaftueshme qė Allahu t’iu kujtojė juve kur juve e kujtoni Atė?
Pėrmendni sa mė shumė qė tė jetė e mundur shehadetin "La ilaha il-Allah\'\', sepse ėshtė dhikri mė i madh, sikurse ėshtė pėrmendur nė hadithin e Profetit a,s, "Gjėja mė e mirė qė Unė dhe profetėt e tjerė para meje kemi thėnė ėshtė \'La ilaha il-Allah.\'\'\'
Dhe nė njė hadith Kudsij thuhet, "Nėse nė njė anė tė peshores do tė vendoseshin shtatė qiejt dhe toka dhe nga krahu tjetėr do tė vendosej \'`La ilaha il-Allah\' kjo e fundit do tė peshojė mė shumė se ato tė gjithė.\'\'
Rritini fėmijėt e juaj me dashuri pėr Islamin ashtu qė kur tė rriten tė kenė respekt pėr Islamin.
Mos kėrkoni madhėshti mbi tokė, por jini sa mė tė pėrulur, nė ēdo gjė qė Allahu ju ka ngritur mbi tė tjerėt sepse Allahu ju krijoi prej mėmės suaj qė ėshtė toka, ėshtė e pahijshme qė juve tė krenoseni ndėrkohė qė jeni mbi tė. Sikurse thotė Profeti a,s nė njė hadith, "Allahu e ka detyruar Veten qė ēdo gjė qė tė ngrejė nė kėtė botė ta ulė sėrishmi.
Pra nėse jeni i lartėsuar prisni qė tė uleni nga Allahu.
Vizitoni gjithmonė ata qė janė sėmurė, sepse ju ndihmon qė tė reflektoni dhe tė merrni mėsime, sepse dikush qė ėshtė i sėmurė ėshtė pranė Allahut. Nuk duhet harruar qė njė i sėmurė nuk ka se kė tė thėrras nė ndihmė veē Allahut dhe nuk pėrkujton askėnd veē Allahut dhe kondita e tij tė pėrkujton njė prej tė bekuarve me shėndet (al-Hall al-sadid li ma astashkalahu al-murid (y46), 29-32).
Sheh Muhamad Sa\'id Burhani ka qenė njė fakih Hanefi dhe Sufi i njohur qė ka jetuar nė Damask(viziono ISLAM)

Shiko profilin e anėtarit http://dibra.albanianforum.net

Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi