Dibra
Hap edhe ti nje llogari ne kete webfaqe dhe jep kontributin tend
Merse erdhet ne Forumin tone!!! Ju urojme t'ja kaloni sa me mire!!!

You are not connected. Please login or register

20 porosi te Muhamedit as.

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

120  porosi te Muhamedit as. Empty 20 porosi te Muhamedit as. prej 08.08.08 14:05

Dibrani_84

Dibrani_84
gjeneral
gjeneral
Tė dashur lexues!
Porositė e Pejgamberit a.s. duhet lexuar me
vėmendje sepse ai ka qenė shumė i kujdesshėm pėr ne bile mė i kujdesshėm se ne
pėr vetveten tonė. Kėtė na e dėshmon All-llahu nė Kur'an ku thotė:
"Pejgamberi ėshtė mė i ndieshėm ndaj
besimtarėve se sa ata ndaj vetė vetvetes sė tyre" (Ahzab,
6)

Mu pėr atė, ai qė e respekton tė Dėrguarin e
All-llahut e ka respektuar All-llahun, dhe ai qė i zbaton porositė e tij ka
shpėtuar vetveten.
Pėr tė qenė kjo ēėshtje mė e qartė do tė pėrmendim ajetin
Kur'anor ku All-llahu urdhėron qė besimtari pėr ē'do ēėshtje tė jetės sė tij
duhet tė konsultojė librin e All-llahut (Kur'anin) dhe tė Dėrguarin e Tij
Muhammedin a.s. edhe pse Muhammedi a.s. nuk ėshtė nė mesin tonė, por ai na ka
lėnė hadithet dhe porosity e tij trashegim qė na sqarojnė dhe na ndriqojnė
rrugėn ton pėr tė arritur shpėtimin dhe rrugėn e drejtė dhe atė qė dėshirojmė.
All-llahu nė Kur'anin fisnik thotė:
"Nėse nuk pajtoheni pėr ndonjė ēėshtje,
atėherė parashtrojeni atė te All-llahu (te libri i Tij) dhe te i dėrguari, po qe
se i besoni All-llahut dhe ditės sė fundit. Kjo ėshtė mė e dobishmja dhe
pėrfundimi mė i mirė". (Nisa, 59)

Porositė dhe gjykimin e Pejgamberit a.s. duhet
pranuar me bindje dhe zemėrgjėrėsi, duke marrė mėsim nga Kur'ani fisnik.
Shih
se ē'thot All-llahu pėr kėtė nė Kur'an:
"Pėr Zotin tėnd jo, ata nuk janė
besimtarė (tė asaj qė tė zbriti ty as tė asaj para teje) derisa tė mos zgjedhin
ty pėr tė gjykuar nė atė konflikt mes tyre, e pastaj (pas gjykimit tėnd) tė mos
ndiejnė pakėnaqėsi nga gjykimi yt dhe (derisa) tė mos binden sinqerisht".
(Nisa, 65)

Porositė e Pejgamberit a.s. duhet respektuar
sepse ato nuk janė porosi tė njeriut tė rėndomtė, por ato janė porosi tė njeriut
tė frymėzuar nga All-llahu Fuqiplotė.
Porosia 1
Pejgamberi a.s na bėnė me dije se njeriu
gjithmonė ėshtė nėn kontrollin e All-llahut Fuqiplotė andaj ai nuk duhet tė bėjė
keq
Prej Ebu Derdasė r.a. transmentohet se Pejgamberi alejhis-selam i ka
thėnė:
Puno pėr All-llahun sikur ti e sheh Atė,numeroje veten nė radhėt e tė
vdekurve ,kij kujdes, mbrohu nga lutja e tė demtuarit sepse kur i dėmtuari i
lutet All-llahut kundėr teje, lutjet e tij ngrehen tek All-llahu sikur flaka e
zjarrit.
Transmeton Ibni Asakir prej ibni Derdasė.
Porosia 2
Nga kjo porosi besimtari kupton se zullumqarin
duhet penguar nga zullumi.
Prej Enesit r.a. transmetohet se Pejgamberi a.s.
ka thėnė:
Ndihmo vellaun tėnd kur ai ben dėm, ose kur i
behet dėm. Njė njeri tha: O i dėrguar i All-llahut, do t'i ndihmoj kur i bėhet
dėm, por si t'i ndihmoj kur ai bėn dėm. Pejgamberi a.s. tha: Do t'a pengosh nga
tė bėrit dėm (tjerėve), atėherė e ke ndihmuar dhe ajo ėshtė ndihma jote ndaj
tij.Transmeton Buhariu.
Porosia 3
Pejgamberi a.s. me kėtė porosi na tėrheq
vėmendjen qė tė jemi tė kujdesshėm e mos tė na mashtrojė dunjaja.
Prej Ebu
Seid El-Hudrit r.a. transmetohet se Pejgamberi a.s. ka thėnė:
Dunjaja ėshtė e ėmbėl dhe e gjelbėr. Nė tė
vėrtetė All-llahu juve ju ka bėrė mėkėmbės nė tė, Ai ju pėrcjell, ju sheh se si
punoni.
Andaj keni frikė dunjanė dhe frigohuni nga kurtha e grave sepse
sprovimi i parė i Beni israilėve ka qenė prej grave.
Transmeton Muslimi.
Porosia 4
Me kėtė porosi Pejgamberi a.s na bėn me dije se
ēdonjėri qė kėrkon nė emėr tė All-llahut mos ta refuzojmė.
Prej Ibni Omerit
r.a transmetohet se Pejgamberi a.s. ka thėnė:
Kur dikush kėrkon ndihmė nė emėr tė All-llahut
atė ndihmoje, kur lyp diqka nė emer te All-llahut atij jepni, kush ju fton
pėrgjigjuni ftesės sė tij,
Kush ju bėn ndonjė tė mirė kompenzoni atij.
Po qė se s'keni me ēka tė kompenzoni atėherė lutuni pėr tė, ngase lutja do tė
konsiderohet kompenzim.
Transmeton Ebu Davudi dhe Nisaiu me sened tė vėrtetė.
Porosia 5


Pejgamberi a.s. me kėtė porosi na bėnė me dije se
pėr namaz duhet ecur qetė e jo duke vrapuar.
Prej Ebu Hurejres r.a
transmetohet se ka thėnė:


Kam dėgjuar Pejgamberin a.s duke thėnė: Kur jeni
nisur pėr nė namaz e tė tjerėt kanė filluar, ju mos vraponi, por ecni qetė. Ēka
tė arrini, falni e ato rekate qė u kanė kaluar plotėsoni.
muttefekun alejhi.
Porosia 6


Pejgamberi a.s. me kėtė porosi na bėnė me dije qė
tė kemi kujdes pėr plotėsimin dhe drejtimin e safėve (rreshtave) gjatė
namazit.
Prej Ibni Omerit r.a. transmetohet se Pejgamberi a.s. ka thėnė:
(Para se tė filloni namazin)


- Drejtoni radhėt,
- Ngjitni supet me njėri
tjetrin,
- Plotėsoni vendin e lirė nė saf,
- Lironi vend atij qė don tė
hyjė nė saf,
- Mos i leni vend shejtanit ndėrmjet jush
- Kush e plotėson
safin, All-llahu ėshtė me atė, e kush e kėput safin All-llahu kėput lidhjen me
tė.
Transmeton Ebu Davudi me sened tė vėrtetė.
Porosia
7Nga kjo porosi mėsojmė se
sunnetet e rėndomta dhe namazet e tjera nafile duhet falė nė shtėpi.

Prej
Ebu Dher-rit transmetohet se Pejgamberi a.s. ka thėnė:


O njerėz faluni nė shtėpitė tuaja, ngase namazi
nė shtėpi ėshtė mė i pranuar dhe mė i vlefshėm pėrpos farzeve.(sepse farzet
ėshtė mė mirė tė fallen nė Xhami).
Transmeton Daremiu.

Porosia 8


Nga kjo porosi mėsojmė se dita e xhuma ėshtė dita
mė e vlefshme pėr t'i dėrguar salavat Pejgamberit a.s.
Prej Aus bin Ausit
r.a. transmetohet se Pejgamberi a.s. ka thėnė:


Dita mė e lavdėruar ėshtė dita e xhuma, andaj sa
mė shumė mė ēoni salavat ngase salavati juaj mė paraqitet mua.
Transmeton Ebu
Davudi me sened tė vėrtetė.

Porosia 9


Pejgamberi a.s. me kėtė porosi na bėnė me dije se
besimtari mė shum duhet tė punojė se sa tė bėjė pyetje e tė polemizojė.
Prej
Ebu Hurejres r.a. transmetohet se ka thėnė: E kam dėgjuar Pejgamberin a.s. duke
thėnė:


- Nga gjėrat qė ju kam ndaluar
largohuni,
- gjėrat qė ju kam porositur zbatoni sa tė keni
mundėsi.

Ata qė ishin para jush u bėnė helaq (u zhdukėn), sepse bėnin
shumė pyetje dhe kundėrshtonin Pejgamberėt e vet.
Transmetojnė Buhariu dhe
Muslimi.


Porosia 10
Pejgamberi a.s. me
kėtė porosi na bėnė me dije se besimtari gjithmonė duhet pasur frikė nga
hidhėrimi i All-llahut dhe tė pėrpiqet tė bėjė vepra tė mira.
Prej Ebi Dher
bin Xhenade dhe Muadh bin Xhebelit r.a. transmetohet se Pejgamberi a.s. ka
thėnė:


- Frigohu prej All-llahut kudo qė tė jeshė,
-
nėse bėn ndonjė vepėr tė keqe, pas saj bėne njė tė mirė do t'a shlyesh atė (tė
keqen),
- dhe ndaj njerėzve sillu me sjellje tė mirė.
Transmeton
Tirmidhiu.
Porosia 11


Pejgamberi a.s. me kėtė porosi pėrfshin disa
vepra me tė cilat besimtari meriton shpėrblimin e All-llahut, Xhennetin.
Prej
Ebi Hurejres r.a. transmetohet se Pejgamberi a.s. ka thėnė:


- Ndani ushqimin (tė varfėrve)
-
Pėrshėndetni njėri tjetrin me selam
- Mbani kontakte tė mira me farefisin
tuaj
- Falni namaz natėn kur njerėzit flejnė

Do tė hyni nė Xhennet
tė sigurt duke mos u frikėsuar dhe do t'ju pėrshėndesin Melekėt me
selam.
Transmeton Ahmed Ibni Habbani etj.

Porosia 12


Nga kjo porosi mėsojmė se besimtari duhet tė jetė
i kujdesshėm pėr emėrtimin e fėmijės sė vet.
Prej Ebi Derdasė r.a.
transmetohet se Pejgamberi a.s. ka thėnė:
Ditėn e Gjykimit do tė thirreni
sipas emrit tuaj dhe tė prindėrve tuaj, andaj emėrtoni fėmijėt tuaj me emra tė
mirė.
Transmetojnė Ebu Davudi dhe Hibbani.

Porosia 13


Nga kjo porosi mėsojmė se besimtari duhet t'i
ketė gjashtė veti tė ēmuara qė tė fitojė Xhennetin.
Prej Ajjad bin Samit r.a.
transmetohet se Pejgamberi a.s. ka thėnė:
Mė garantoni pėr gjashtė gjėra qė
t'ua garantoj Xhennetin.
- Kur tė flitni, thoni tė vėrtetėn.
- Kur tė
premtoni zbatojeni premtimin.
- Kur t'ju lihet diēka emanet, ēone nė
vend.
- Ruani nderin tuaj (nga prostitucioni).
- Ruani sytė tuaj nga tė
shikuarit haram.
- Ruani duart tuaja (nga tė bėrit keq).
Transmeton
Bejhakiu.Porosia 14


Nga kjo porosi mėsojmė se besimtari duhet tė jetė
i ndershėm i sjellshėm dhe fisnik.
Prej Ebu Hurejres r.a transmetohet se
Pejgamberi a.s. ka thėnė:


- Kush beson All-llahun dhe Ditėn e Gjykimit le
ta nderojė mysafirin.
- Kush beson All-llahun dhe Ditėn e Gjykimit le tė
mbajė lidhje tė mira me farefisin e tij.
- Kush beson All-llahun dhe Ditėn e
Gjykimit le tė thotė fjalė tė dobishme ose le tė heshtė.
Transmetojnė
Abdullah bin Imam dhe Ahmedi nė Zevaidin e tij me sened tė mirė.

Porosia 15


Nga kjo porosi mėsojmė se besimtari duhet tė jetė
mirėnjohės ndaj tė mirave tė All-llahut dhe tė sillet mirė ndaj
njerėzve.
Prej Ebu Dherit r.a. transmetohet se ka thėnė:
Miku im
(Pejgamberi a.s.) mė ka porositur tė mos i shikoj ata qė janė mė lartė se unė
(me pasuri, pozitė, shėndet etj.), por t'i shikoj ata qė janė mė poshtė se
unė.
Mė ka porositur t'i dua tė ngratėt dhe tė rrij me ta.
Mė ka
porositur tė sillem mirė me tė afėrmit dhe t'i vizitoj ata, edhe nėse ata mė
kthejnė shpinėn.
Mė ka porositur qė tė them tė vėrtetėn, po edhe nėse ajo
ėshtė e hidhur.
Po ashtu mė ka porositur qė sa mė shumė tė them:
LA HAULE
VE LA KUVVETE IL-LA BIL-LAH, sepse ajo ėshtė njė arkė me gjėra tė ēmuara nga
arkat e Xhennetit.
Transmetojnė Taberaniu dhe Ibni Hibbani nė Sahihun e tij.


Porosia 16


Pejgamberi a.s. na mėson qė adhurimin tonė t'ia
kushtojmė vetėm All-llahut tė lartmadhėruar.
Prej Abdullah bin Omerit dhe
Abdullah bin Asit r.a. transmetohet se Muadh bin Xhebeli kur ka dashur tė
udhėtojė i ka thėnė Pejgamberit a.s.
O i Dėrguar i All-llahut, mė
kėshillo.
Pejgamberi a.s. ka thėnė:
- Adhuro All-llahun e mos i shoqėro
Atij asgjė. Muadhi tha: O i Dėrguar i All-llahut, mė kėshillo. Pejgamberi
a.s.tha:
- Kur tė bėsh ndonjė mėkat, menjė-herė bėn njė vepėr tė mirė. Ai
tha: O i Dėrguar i All-llahut, mė kėshillo edhe mė. Pejgamberi a.s.tha:
-
Bėhu i qėndrueshėm nė tė drejtė dhe ki sjellje tė mirė.
Transmeton Ibni
Hibbani nė Sahihun e tij. Po ashtu Hakimi, i cili thotė se isnadi i hadithit
ėshtė i vėrtetė.

Porosia 17


Nga kjo porosi mėsojmė se pajtimi mes njerėzve
ėshtė njė vepėr e vlefshme.
Prej Enesit r.a. transmetohet se Pejgamberi a.s.
Ebi Ejjubit i ka thėnė:
A dėshiron tė lajmėroj pėr njė tregti qė me tė do tė
shpėtosh nga dėnimi e do tė meritosh kėnaqėsinė dhe shpėrblimin e All-llahut? Ai
tha: Po (Pejgamberi a.s. tha): Pajtoi njerėzit kur ata mes vete hidhėrohen dhe
afroi kur ata largohen.
Transmeton Taberaniu.

Porosia 18


Nga kjo porosi mėsojmė se dhikri (tė pėrmendurit
All-llahun), qetėson zemrėn dhe shpirtin e muslimanit.
Prej Ibni Omerit r.a.
transmetohet se Pejgamberi a.s. ka thėnė:
Pėrpos dhikrit mos folni shumė,
sepse tė folurit shumė, ashpėrson zemrėn. Njerėzit mė largė All-llahut janė ata
qė kanė zemėr tė ashpėr.
(Zemėr e ashpėr ėshtė ajo, nė tė cilėn nuk ndikon
kėshilla, Kur'ani e as ndodhitė tė cilat zbusin zemrėn e
njeriut).
Transmetojnė Tirmidhiu dhe Bejhekiu.

Porosia 19


Nga kjo porosi mėsojmė se besimtari gjithmonė
duhet tė jetė i drejtė.
Prej ibni Mes'udit r,a transmetohet se Pejgamberi a,s
ka thėnė:
Keni kujdes qė gjithmonė tė jeni tė drejtė, sepse e drejta qon
drejtė mirėsisė, mirėsia qon nė Xhenet,dikush prej njerėzve vazhdon duke folur
dhe punuar drejt deri sa tė shkruhet tek All-llahu i drejtė, po ashtu keni
kujdes qė t'i shmangeni gėnjeshtrės, sepse gėnjeshtra ēon nė punė tė ndyra, e
ato ēojnė nė zjarr.
Njeriu vazhdon tė gėnjej derisa tė shkruhet tek All-llahu
gėnjeshtar.
Transmetojnė Buhariu, Muslimi, Ebu Davudi dhe Tirmidhiu.

Porosia
20


Nga kjo porosi mėsojmė se hixhreti (shpėrngulja mė e mirė
ėshtė largimi nga gjunahet).
Prej Ummi Enesit r.a transmetohet se ajo i ka
thėnė Pejgamberit a.s;
O i Dėrguar i All-llahut, mė kėshillo. Pejgamberi a.s
tha;
Largohu prej gjunaheve, do tė bėsh shpėrnguljen mė tė mirė.
Zbato
farzet, sepse ato janė xhihadi mė i vlefshėm, pėrmende
All-llahun gjithmonė,
sepse ti nuk mund tė bėsh ndonjė punė mė tė dashur tek All-llahu, pėrpos tė
pėrmendurit e Tij sa mė shumė.
Transmeton Taberaniu me sened tė mirė.

Shiko profilin e anėtarit http://dibra.albanianforum.net

Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi