Dibra
Hap edhe ti nje llogari ne kete webfaqe dhe jep kontributin tend
Merse erdhet ne Forumin tone!!! Ju urojme t'ja kaloni sa me mire!!!

You are not connected. Please login or register

fjale te urta(populli)

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1fjale te urta(populli) Empty fjale te urta(populli) prej 08.08.08 13:29

Dibrani_84

Dibrani_84
gjeneral
gjeneral
A don, e s'din, a din e s'don.

Ai qė tė kallzon, tė bėn nder, ai qė tė pyet tė qet nė hall.

Arin ku e njohin, atje e ēmojnė.

Ay qė s'njef lekun, mos i ler lekė nėpėr duer.

Ēdo mėsim e ke fitim, ēdo pėsim ėshtė mėsim.

Ē'i do qeni opingat.

Ē'ke nė xhep tė marin hop, ē'ke nė tru s'ta marrin dot.

Din mė shumė i vuari, sesa i mėsuari.

Dhelpra plakė i di shtigjet.

E di qeni ku fle lepuri.

Fjalė me vlerė, ku tė gjesh merr.

Guri i gdhendur hyn kudo.

Harabeli plak nuk rrehet me bukė.

Hoqėm dhe vuam, po diēka mėsuam.

I dogj plakės qumėshti, ta' po i frynė kosit.

I pėsuari, i mėsuari.

Kėnga dhe pėrralla s'kanė zot.

Kur s'di me ligjėru, ke dy vesh me dėgju.

Kush mė shumė di, mė shumė do tė dijė.

Kush nuk ka shijuar tė hidhurėn, nuk di ē'ashtė sheqeri.

Libri ashtė arma e tė menēurit.

Mėso sa je i ri, se kur plakesh s'ke dobi.

Nė u bėfsha pėrsėri nuse, di unė si do tė nusėroj.

Njeriu vlen sa di, e din sa mban mend.

Noti mėsohet nė det, jo nė stere.

Nuk dinte dhe lopa, ē'ishte bishti, po mėsoi kur ia prenė.

Prindi tė rrit, shkolla tė ndrit.

Pyet njėqind vetė, se kurrė nuk humbet.

Sa do tė rrojmė do tė dėgjojmė.

S'ka skaje dituria e urtia e njeriut.

Shit kalin e mėso djalin.

Breshka ferrėn do.

Burrin e prishin huqet.

Druri i thatė nuk drejtohet.

Druri ndreqet mbė tė njomė.

Edhe plaku kur pi verė, kėrcen pup si djalė me erė.

Edhe shakaja ka kohėn dhe vendin e vet.

E kam djalin me njė dorė, - Po pse? , - sepse pin duhan.

E para - bar, e dyta qejf, e treta helm.

E para gotė ėshtė bar, e dyta ar, e treta sermē, e katėrta helm. VERI

Fshat e zanat, derė e tabiat.

Gotėn e parė e pi vetė, tė dytėn, pi rakia rakinė, tė tretėn, pi rakia njerinė.

Huqi vdes shtatė ditė pas shpirtit.

Kali plak nuk mėson revan tė ri.

Katundi digjet, zakoni s`prishetKu janė dy vetė, mos i ban i tretė.

Ku di derri, ē`ėshtė nderi.

Ku janė dy i treti ėshtė i tepėrt. T

Kush i vogėl e i qėrtuar, i madh e i lavdėruar.

Lumi shtratin e ndėron, po burrimin s`e ndalon.

Ndryshku vjetėr dhe zakoni i vjetėr, nuk hiqen kollaj.

Njerėzit e njė barku i bashkon gjaku, pijanecėt bardhaku.

Rakia marton edhe dhespotin.

Rakia ėshtė mė e mirė se allahu, se rakia merr mendjen e ta kthen prapė, kurse allahu , ta merr e s`ta jep mė.

Rakia s`din ē`ka ėshtė kadia.

Rakia nuk zihet mik kurrė, tė tradhėton ku s`ta pret mendja.

Rakia thotė "Tė parėn hidhe ti, tė tjerat i hedh vetė".

Ruaje fjalėn kur t'i vijė radha.

Rrahe sa tė jetė kėlysh, se kur tė bėhet qen ai tė ha.

Sa tė presin, mė mirė priti.

Shtėpia me dy tė kėqija, duhani dhe rakia.

Trim i rakisė ashtė ai qė s'e pi.

Zakoni i ka rrėnjėt e thella

Shiko profilin e anėtarit http://dibra.albanianforum.net

Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi