Dibra
Hap edhe ti nje llogari ne kete webfaqe dhe jep kontributin tend
Merse erdhet ne Forumin tone!!! Ju urojme t'ja kaloni sa me mire!!!

You are not connected. Please login or register

fjale te urta(populli)

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1fjale te urta(populli) Empty fjale te urta(populli) prej 08.08.08 13:26

Dibrani_84

Dibrani_84
gjeneral
gjeneral
1-Punt e shpis si ujet e Detit (nuk mbarojn kurre).

2-Mos i ler enet te behen mal ne lavaman.

3-po hengre kumblla te mpihen dhembet.

4-perseritja eshte mema e dijes po dhe babaj i merzitjes

5-pija me e mire ne bote eshte uji selites.


6-ujku ujku po cakalli ben namin

7-grun e bukur e do gjith lagja

8-burri qe eshte burre nuk e prish terezin kurre.

9-Kush leu mendjen e vet pelqeu

Ari nė zjarr provohet, miku nė rrezik kuptohet. VLORĖ

Armiku s'pritet me fjalė, por me plumb. KRUJĖ

Armiku mė i rrezikshėm ėshtė, ai qė harrohet. JUG

As buka nuk haet vetėm. JUG

Atje ku luftojnė dy, fiton i treti. KORĒĖ

Kur merr dėrrasa tė plasur, ēahet e tėra. SKRAPAR

Kur je veti i dytė, tė ngoh dhe fryma e shokut. BERAT

Lulja e kėputur nuk lėshon mė. MYZEQE

Me mikun ha e pi, tė dhėnė e tė marrė mos ki. JUG

Mendja me mendjen, pjellin mėndje. JUG

Me njė ka nuk bėhen pendė. JUG

Me nji tra nuk mban shtėpia. JUG

Mėson nga armiku mė shumė se nga miku. JUG

Miku i mirė tė nderon shtėpinė, miku i vjetėr nuk hidhet poshtė. JUG

Miku ėshtė mik deri sa nuk pėrzihet nė hallet e shtėpisė. VERI

Miku harrohet po tė largohet. PĖRMET

Miku i mirė vjen nga porta. BERAT

Nuk bėhet stani me dhi tė egra. VLORĖ

Njeriu ka nevojė mė tepėr pėr dashuri, se pėr lavdi. JUG

Njeriu pa shokė, si muri pa tokė. JUG

Miku i mikut tim, ėshtė edhe miku im. VLORĖ

Njė krah s'mban kala. GJIROKASTĖR

Njė zog qė ndahet nga klloēka, e ha shqipja. SKRAPAR

Pa djalė e pa gocė rrova, pa shok nuk rrova. KRUJĖ

Pėr njė shamatė, lypen dy veta. SARANDĖ

Punėn nuk e bėn njė gisht, po e bėn grushti. TROPOJĖ

Qentė le tė lehin, karvanet tė shkojnė pėrpara. JUG

Ruajmė nga miku, se nga armiku ruhem vetė. VLORĖ

S'bėhet lėmi me njė kalli. JUG

S'bėhet stani me lepura. MYZEQE

S'mblidhen lepujt nė vath. JUG

S'mbushet thesi me njė kokėrr. LUKOVĖ

Syri ėshtė mė i mprehtė se kordha. JUG

Shejtani kur nuk ka punė rreh tė birin. JUG

Shokė bashkė, e bukė veē. JUG

Trimi i mirė me shokė shumė. JUG

Shoku sa duhet, aq qortohet. KOSOVĖ

Shtėpinė e mbajnė tė gjitha shtyllat. BERAT

Tek nusja hanė e pinė, te dhėndrri gja nuk dinė. VERI

Tė mė mbrosh atje ku s'jam, se ku jam mbrohem vetė. LIBRAZHD

Uji fle, hasmi s'fle. LIBRAZHD

Ankohet kalorėsi se po i varen kėmbėt. VERI

As nuk kam, as mė mbarohen. KAVAJĖ

Bjer, o zot, mikun; tė haj dhe i zoti i shtėpisė. LABĖRI

Bota tė jep aq sa t'i kesh dhėnė asaj. JUG

Bukė e kripė e zemėr. KAVAJĖ

Ēilet dera, rritet ndera. VERI

Dora lanė dorėn, tė dyja lajnė faqet. ELBASAN

Edhe pula jote nė kopshtin e botės tė duket e majmė. KOLONJĖ

Fshati digjet, kurva krihet. JUG

Fukara jam, po shpirtin nuk e kam fukara. VERI

I mirė pėr shokė, e i lig pėr vete. JUG

Bukėn tėnde ha, hall tė botės qa. LUNXHĖRI

Ēezma i lan tė gjithė, veten nuk e lan. DELVINĖ

I fundit ja do qaj, ja do qeshė. LABĖRI

I qan hallin kalorėsit. DURRĖS

I zoti i shtėpisė, rri nė fund tė urave tė zjarrit. POGRADEC

Jo gjithmonė "mirė se tė gjeta" po edhe "mirė se erdhe". ELBASAN

Kafeja ėshtė e zezė, po tė zbardh faqen. JUG

Nga fryn era kthen gėzofin. DIBĖR

Kam qeshur tė tjerė, mė mbiu nė derė. KORĒĖ

Keq mė vjen, po dėm s'mė bėhet. SKRAPAR

Ku s'tė thėrresin, mos shko; ku s'tė pyesin, mos kuvendo. ELBASAN

Kėpucari i ka kėpucėt e grisura. JUG

Kėrkon tė zėrė gjarpėrin me dorė tė botės. JUG

Kopraci s'tė jep tė zezėn e ullirit. JUG Ku bien daullet tė ēojnė kėmbėt vetė. SKRAPAR

Ku rėnēa mos u vrafsha. VLORĖ

Kur tė kem me thasė, tė tė jap njė trastė. SHIJAK

Kur tė vjen nevojtari nė derė, po s'pate gjė, jep njė gotė ujė. SKRAPAR

Kush ha vetėm, vdes dhe vetėm. JUG

Kush shkon pa thirrė, kthen pa u pėrcjellė. SHKODĖR

Kush vete i paftuar, e gjen sofrėn pa shtruar. ARBĖRESHĖT

Kush vjen rrallė, ha bakllavanė, kush vjen shpesh ha pėrsheshė. KRUJĖ

Le gomari qė na ngordhi, po s'na lėnė as mizat rehat. KORĒĖ

Lype se s'ta jep, merre se nuk thotė gjė. KAVAJĖ

Mali me mal s'piqen, po njeriu do piqet. JUG

Me ēfarė syri do mė shofėsh, me atė do tė shof. ELBASAN

Merr belanė e botės e vė nė krye tė votrės. ELBASAN

Miku i afėrt nuk ka nder, se vjen pėrherė. MYZEQE

Miku i thirrur, duhet pėrcjellun. MIRDITĖ

Miku nuk vjen pėr thelė e lėng, po pėr fjalė e pėr kuvėnd. KRUJĖ

Mikut i lėshohet vendi dhe i dėgjohet kuvendi. KRUJĖ

Mirmėngjes, me interes. FIER

Mos qesh nė shok, se e gjen nė kokė. KOSTUR

Mos e lėndo ku i dhemb. JUG

Nė daltė djalė tė na rrojė, nė daltė ēupė, tė tė rrojė. JUG

Nė shtėpinė e tė varurit, nuk zihet litari me gojė. DELVINĖ

Nuk dua mish e kabuni, po dua, ner e sajdi. KAVAJĖ

O bark, o qerrata, kėtu gjete, kėtu ha. BERAT

Pa para njeriu ha dhe njė thes me kripė. VLORĖ

Peshku nė det, kripa nė tokė, po bashkohen nė tigan. KORĒĖ

Prifti mė pėrpara bekon mjekrėn e tij. KOLONJĖ

Pula bėri venė, gjelit i dhemb barku. KUĒ

Pushka e trimit dhe sofra e xhymertit, janė gjithmonė plot. SHKODĖR

Qenit hidhi njė kockė, tė pushojė. SKRAPAR

Rrugėn pėr te miku, mos e lėr tė zėrė bar. FIER

Sevapi as shitet, as blihet. JUG

Sqepari bishtin e shokut e gdhend, tė tijin jo. PĖRMET

Ta shef bojėn, sa ta ka nevojėn. SKRAPAR

Trimi nderon trimin, i menēmi tė menēmin, i ligu tė ligun. TROPOJĖ

Unė ha kumbulla, ty tė mpihen dhėmbėt. JUG

Ustaj nuk ka shtėpi. MYZEQE


Shiko profilin e anėtarit http://dibra.albanianforum.net

Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi