Dibra
Hap edhe ti nje llogari ne kete webfaqe dhe jep kontributin tend
Merse erdhet ne Forumin tone!!! Ju urojme t'ja kaloni sa me mire!!!

You are not connected. Please login or register

Malesia e Gollbordes

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Malesia e Gollbordes Empty Malesia e Gollbordes prej 29.07.08 10:54

Dibrani_84

Dibrani_84
gjeneral
gjeneral
POZITA GJEOGRAFIKE
Malesia e Gollobordes shtruhet ne lindje te vendit tone .ne lindje te dy malesive te tjera pra ajo e MARTANESHIT dhe ojo e CERMENIKES .Ben pjese ne krahinen molore qendrore .Kjo malesi shtrihet ne qarkun e DIBRES dhe ate te ELBASANIT,ne rrethet BULQIZE dhe LIBRAZHD.Kufiri i saj ne jug shkon deri ne perrojin e llages ,ne drejtim te veriut shkon deri ne zgjerimin e dibres,ne drejtim te jug-perendimit shkon deri tek zalli i OKSHTUNIT kurse ne lindje si kufi sherben kufiri shtetrorKa nje siperfaqe afro 300 km² me permasa gjatesia e saj veri-jug qe shkon deri 24 km dhe gjeresi lindje –perndim qe shkon deri 20 km.Malesia e Gollobordes ben pjes kryesisht ne zonen tektonike mirdita dhe pjeserisht ne ate te krasta cukalit qe te dya kane struktura te larmishme dh te nderlikuara qe shprehen ne rreliev me forma nga me te ndryshmet.Ka nje ndertim gjeologjik teper te larmishem qe perbehet nga gelqerore te trias –jurasit dhe,Breza terrigjenesh te vjeter, flishi i ri si edhe formacione te ndryshme si magmatiket dhe depozitime te kuarternarit.Kjo malesi shtrihet ne zonat malore te vendit tone ku lartesia e saj shkon nga 500m deri2275 m (maja e zeze).kjo malesi ka nje rreliev teper te nderlikuar si nga pikpamjamorfologjike ashtu edhe nga pikpamja morfogjenetike.
Ben pjese ne zonen klimatike mesdhetaremalore dhe pjeserisht ne ate mesdhetare para malore sepse territori isaj eshte pjes e pellgut te lumejve DINI I ZI dhe SHKUMBINI. Malesia e Gollobordesben pjese ne brezin e tokave te kafejta,te murrme pyore dhe me pak ate livadhore maloreNe kete malesi takojme breza bimore si :brezi i dushqeve ,ahishteve dhe kullotave alpine.Ne kete zone mbjellen edhe bime bujqesore si:gruri,thekrat ,misri,fara gjere. te ndryshme dhe fruta si:Molla,dardha,kumbulla,ftoji etjra qe i rezistojne kesaj klime dhe u pershtaten ketyre tokave.Per nga pikpamja e ndarjes administrativi kjo malesi ndodhet nen administrimin e 3 komunave KLENJA dhe OSTRENI qe jane nen adminisrimin e e rrethit Bulqize dhe STREBLEVA qe ndodhet nen administristimin e rrethit Bulqize.Ka nje popullsi prej 8152 banoresh dhe nje dendesi mesatare 26 b/km².
POZITA e kesaj malesie ka luajtur nje rrol te rendesishem here pozitiv e here negativ ne zhvillimin e kesaj zone sipas perjudhave te ndryshme historike dhe nen ndikimin e faktoreve sociale dhe ekonomikeqe kane lene gjurme ne te .Rolin e saj pozitiv ajo e ka patur kur ka sherbyer si nje uer lidhese per trevat e vendit tone nga parendimi ne brendesi te territoreve shqipetare.Qe ne antikitet ka funksionuar rruga DURRES -FUSHA E TIRANES –DIBER e cila lidhte bregdetin me vise te tjra lindore.Kjo rruge vazhdoj edhe ne mesjete por tashme e quajtur rruga e ARBRITqe ne kete kohe perbente nje prej arterjeve me kryesore te vendit tone ,rendesia e saj vinde singa intensiteti i te mallrave dhe njerzeve ashtu edhe per lidhjet e saj me qe ishin me portin e Durresit,ishmin e siperm,fushen e Tiranes,si edhe luginat te DRINIT dhe MATIT.Me kete rruge lidhej edhe Shkodra me Tiranen nepermjet rruges Kruje-Qafe-shtameKlos.Neper kete kete malesi kalonte edhe rruga qe lidhte DIBREN me ELBASANIN.Por rroli i ketyre arterjeve zbehet me vendosjen e kufijve arbitrare ne 1913 ku jashte mbeten qendra te medhe tregtare dhe urbane per kohen Pas 1913 kjo zone vazhdoj ta luaj kete rrol por me nje intensitet me te dobet.deri kur ne vitet1945-1990 u nderpre plotesisht kjo lidje dhe u kthye ne nje faktore penguas dhe izolues per te .Pas viteve 1990 kjo zone e rimer rolin e saj lidhes por me nje intensitet me te vogol por qe gjithsesi vlen per tu permendur

Shiko profilin e anėtarit http://dibra.albanianforum.net

Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi