Dibra
Hap edhe ti nje llogari ne kete webfaqe dhe jep kontributin tend
Merse erdhet ne Forumin tone!!! Ju urojme t'ja kaloni sa me mire!!!

You are not connected. Please login or register

Gjeogafi e Shqipėrisė

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Gjeogafi e Shqipėrisė prej 28.07.08 12:42

Dibrani_84

avatar
gjeneral
gjeneral
Durrėsi


Durrėsi (Shqipėri)Statistika
Koordinatat41°19'27 V 19°27'21L
Popullsia
-dendėsia
114,000 banorė
banorė/km²
Sipėrfaqja km²
Administrata
ShtetiShqipėria
RrethetDurrės
Posta[url=http://sq.wikipedia.org/wiki/Kodet_postare_e_Shqip%C3%ABris%C3%AB]2000
Prefiksi telefonik052
Faqe zyrtarewww.durres.gov.al
Politika
KryetarVangjush Dako
Partia udhėheqėsePS
Komunikacioni
Targa e automjeteveDR
AeroportiMother Tereza
IATA-Code:TIA
25 km nga qendra


Durrėsi
ėshtė qytet bregdetar nė Shqipėrinė
e mesme. Porti i Durrėsit ėshtė kryesori nė vend, gjithashtu njė port i
rėndėsishėm detar i Mesdheut. Qyteti ka mbi 200,000 banorė dhe njėherit
ėshtė qendra e prefekturės dhe qarkut tė Durrėsit.Historia e Durrėsit
Durrėsi mund tė krahasohet me qytetet mė tė medhenj tė Mesdheut
antik dhe Mesjetar. Qyteti Epidamn Dyrah u ndertua nga Iliret Taulante,
dallendyshasit ne shekuj XIII-XI p.K Banoret e pare te Dyrrahut, para
ilireve te quajtur protoilir, pellazgė, ngriten ne rrethinat e ketij
qyteti, vendbanimet e para parahistorike. Ne kushtet e nje klime
mesdhetare, zona me e pershtateshme per banim ishte ajo e lumit Erzen
(Ululeus) si dhe Ultesira Perendimore perreth saj. Ne bregdetin e
Gjirit te Durresit u vendos qendra e pare apo limani me emrin Dyrrah.
Sipas autoreve antik, ky qytet u themelua nga dy mbreter me origjine
ilire te quajtur Dyrah dhe Epidamn.
Durrėsi ndodhet rreth 35 km larg Tiranės kryeqytetit tė Shqipėrisė.

Shiko profilin e anėtarit http://dibra.albanianforum.net

Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi