Dibra
Hap edhe ti nje llogari ne kete webfaqe dhe jep kontributin tend
Merse erdhet ne Forumin tone!!! Ju urojme t'ja kaloni sa me mire!!!

You are not connected. Please login or register

Stuhit tropikale

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Stuhit tropikale  Empty Stuhit tropikale prej 10.06.12 19:21

...........
Uragane janė stuhitė gjigande tropikale spirale qė mund tė dalin me shpejtėsi ere e mbi 160 milje (257 kilometra) nė orė dhe leshon mė shumė se 2.4 trilion gallons (9 trilion litra) shi nė ditė. Kėto stuhitė tropikale tė njėjtat janė tė njohur si cyclones nė Oqeanin Indian veriore dhe Gjirit tė Bengal, dhe si Tornadot nė Oqeanin Paqėsor perėndimore.Peaks stuhi Oqeanin Atlantik nė sezon nga mesi i gushtit nė fund tė tetorit dhe mesataret pesė deri nė gjashtė uragane nė vit.Uraganet tė fillojė sa mė trazirave tropikale nė ujėrat e oqeanit tė ngrohtė me temperatura sipėrfaqėsore tė paktėn 80 gradė Fahrenheit (26.5 gradė Celsius). Kėto sisteme tė presionit tė ulėt janė tė ushqyer nga energjia prej deteve tė ngrohtė. Nėse njė stuhi e arrin shpejtėsinė e erės e 38 milje (61 kilometra) nė orė, ai bėhet i njohur si njė depresioni tropikale. Njė depresioni tropikal bėhet njė stuhi tropikale, dhe ėshtė dhėnė njė emėr, kur shpejtėsi tė qėndrueshme e saj era e lartė 39 milje (63 kilometra) nė orė. Kur shpejtėsi tė qėndrueshme njė stuhi e erė tė arrijnė 74 milje (119 kilometra) nė orė tė bėhet njė stuhi dhe fiton njė vlerėsim kategori prej 1 deri nė 5 nė shkallė Saffir-Simpson.Uragane janė motorė tė mėdha tė nxehtėsisė qė gjenerojnė energji nė njė shkallė mė tronditėse. Ata tėrheqin lageshtiren nga ajri i ngrohtė, me lagėshti oqean dhe lirimin e tij me anė tė kondensimit tė avullit tė ujit nė stuhi.". Sy" uragane tjerr rreth njė qendėr tė ulėt presion tė njohur si ajri Fundosje e bėn kėtė 20 - deri 30-milje tė gjerė (32 - deri nė 48 kilometra e gjerė) zonė tejet tė qetė. Por syri ėshtė i rrethuar nga njė mur "sy" rrethore qė pret erėrat e stuhisė sė fortė dhe shi.Kėto stuhitė sjellin shkatėrrim nė breg nė mėnyra tė ndryshme. Kur njė stuhi e bėn zbarkim ai shpesh prodhon njė rritje shkatėrrues stuhi qė mund tė arrijnė 20 metra (6 metra) tė larta dhe shtrihet rreth 100 milje (161 kilometra). Nėntėdhjetė pėrqind e tė gjitha rezultat i vdekjeve nga stuhi stuhi surges.Erėrat e forta njė stuhi janė edhe shkatėrruese dhe mund tė pjellem tornadot. Shirat e rrėmbyeshėm tė shkaktojė dėmtimin e mėtejshėm nga pėrmbytjet hedhje vezėve dhe tė tokės, tė cilat mund tė ndodhin shumė milje nė brendėsi.Mbrojtja mė e mirė kundėr njė uragan ėshtė njė parashikim i saktė qė i jep njerėzve kohė pėr tė marrė nga rruga e tij. Uragani Qendrės Kombėtare nxjerr watches stuhi pėr stuhitė qė mund tė rrezikojnė komunitetet, dhe paralajmėrimet pėr stuhi stuhitė qė do tė bėjė zbarkim brenda 24 orėve.Stuhit tropikale  Hurricane-ivan_200_600x450

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi