Dibra
Hap edhe ti nje llogari ne kete webfaqe dhe jep kontributin tend
Merse erdhet ne Forumin tone!!! Ju urojme t'ja kaloni sa me mire!!!

You are not connected. Please login or register

sistemi i ri per prodhimin e ujit te Pishem

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Mė shumė se njė e treta e botės tashmė vuan nga mungesa e ujit tė pijshėm, dhe qe pritet njė rritje deri nė 50 pėr qind pritet deri nė vitin 2025. Desalination (c'kripezimi) e ujit detit mund tė ndihmojė komunitetet bregdetare per ta zgjidhur kete problem, edhe pse procesi ėshtė i kushtueshėm, Dhe lėshimi i shėllirės se mbetur pėrsėri nė oqean ka impakte mjedisore. Tani njė sistem i ri premton pėr prodhimin e ujit tė pijshėm mė shumė me mė pak pasoja mjedisore.

Kamalesh Sirkar, njė profesor i shquar i inxhinierisė kimike ne , New Jersey Institute of Technology (NJIT) thotė se ai ka shpikur njė paisje per distilimin e drejtpėrdrejtė te ujit te detit. sistemi qė mund tė shtrydh nė mėnyrė efikase ujin, Prodhon rreth 80% uje te pijshem dhe 20% koncentrat kripe.


Uji i detit mund tė shndėrrohet nė ujė tė pijshėm, por procesi ėshtė i shtrenjtė. Sistemi i sė fundmi patentuar Sirkar mund tė japė rreth 80 litra ujė tė pijshėm pėr 100 litra uji i detit, thotė ai. Njė krahasueshme kundėrt osmozė-sistem-e cila mbėshtetet nė presion nė ujin e detit fuqi pėrmes njė kripė-filtrim membrana-do kėrkojnė 41 litra nga ajo sasi e njėjtė tė deti, sipas Sirkar.

Pėrparėsitė distilim cipė pėrfshijnė aftėsinė e tij pėr tė prodhuar ujė tė pijshėm me kripėsi shumė tė ulėt. Pėrveē kėsaj, ujin e detit mund ta perdorim ne shume temperatura nė , nga 30 deri 100 gradė Celsius, duke zvogėluar sasinė e ngrohjes e nevojshme nė mėnyrė tipike pėr njė kursim tė energjisė, Sirkar thotė. Pėrdorimi i zgjatur mund tė zvogėlojė efikasitetin e tė membranės tipike,

Sa pėr ndikimin mjedisor tė desalination, Sirkar thotė hedhja shėllirė pėrqendruar pėrsėri nė det krijon njė "ndikim minimal" ērregullime tė jetės nė det. Ai shton, "Uji i detit ėshtė njė vėllim shumė i madh me turbullirė mjaftueshme pėr tė holluar sipas fjalės oqean me] shumė shpejt kete shellire."

Pėr DCMD tė jetė praktike ajo duhet tė jetė mė e lehtė pėr t'u pėrdorur, mė kosto-efektive dhe tė aftė pėr tė pėrfituar nga burimet e ngrohjes nė dispozicion, duke pėrfshirė ngrohjes e mbeturinave tė prodhuara nga vende tė tilla si breg tė bazuara nė fabrika dhe operacionet nė det tė hapur shpimit, Sirkar thotė.


Mė shumė nga Scientific American.
Edhe pse membranat po shkojnė mė mirė, osmozė e kundėrt ėshtė mė e zakonshme dhe ėshtė pėrdorur nė bimė desalination qė prej viteve 1960. Pėrmirėsimet e fundit nė reverse osmozė-teknologji tė pėrfshirė membranave mė efikase tė bėra nga nanotubes karbonit dhe energji pėr tė rimėkėmbjes pajisje qė tė rritur prodhimin, ndėrsa prerja konsumin e energjisė dhe kostot e-kanė bėrė atė njė alternativė e mundshme edhe pėr komunitetet e vogla tė tilla si qytetin Sand, Calif, nė Gadishullin Monterey, me njė popullsi prej mė pak se 350.

Cdo teknologji ėshtė pėrdorur pėr desalination, ēmimi mbetet varur mbi koston e energjisė sė nevojshme pėr tė ndėrtuar dhe pėr tė ruajtur objektin,

Njė studim i fundit nga Shoqata WateReuse tregon se shpenzimet pėr projekte desalination kripur ndryshojnė shumė prej rreth $ 2 nė $ 12 pėr 3,785 litra. Njėsi mė tė vogla tė kapaciteteve, tė cilat prodhojnė mė pak se 3.8 milion litra ēdo ditė,

Si rezultat, desalination nuk dominojnė nė tė Mjedisit e SHBA Agjencisė sė Mbrojtjes sė Strategjisė Kombėtare tė Programit tė Ujėrave 2012: Agjensite e mjedisit ne SHBA jane shume skeptike nje lidhje me kete shvillim, per arsye edhe te mbetjeve te shumte gjate procestit dhe kostove te larta ne ndertim dhe prodhim (pasi kerkojne sasi te larta energjie)

Megjithatė, agjencia do tė pranojnė qė rritja e nivelit tė detit me kalimin e kohės mund tė rrisė ndėrhyrjen nė ujėmbajtėsit e ujėrave bregdetare dhe shėnimet qė desalination ėshtė njė mėnyrė pėr tė siguruar ato ujėmbajtėsit mbeten tė pėrdorshėm.

Natyra doi: 10.1038/nature.2012.10702
Artikulli u botua fillimisht nga Scientific American mė 22 Maj 2012.

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi