Dibra
Hap edhe ti nje llogari ne kete webfaqe dhe jep kontributin tend
Merse erdhet ne Forumin tone!!! Ju urojme t'ja kaloni sa me mire!!!

You are not connected. Please login or register

Humbja e diversitetit gjuhesor dhe kulturor

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Studimet lidhin humbjen e biodiversitetit dhe te gjuhes
BBC Nje studim me i fundit sugjeron se renia e diversitetit gjuhesor dhe kulturor eshte e lidhur me humbjen e biodiversitetit. Autoret e studimit u shprehen se 70% e gjuheve te botes u gjeten brenda pikave te nxehta te biodiversitetit te planetit. Te dhenat treguan se duke qene se keto zona te rendesishme mjedisore kane degraduar me kalimin e kohes, kulturat dhe gjuhet ne keto zona gjithashtu jane duke humbur.

"Biologet perllogaritin humbjen vjetore te llojeve ne 1000 here me shume se normat historike, ndersa gjuhetaret parashikojne se 50-90% e gjuheve te botes do te zhduken deri ne fund te shekullit," theksojne studiuesit.
Autori i studimit, Larry Gorenflo, nga Penn State University, ne Amerike, tha se studimet e meparshme kishin identifikuar nje lidhje gjeografike mes dy elementeve, por nuk ofronin nivelin e detajeve te kerkuara. Studiuesit vune ne dukje se nga 6.900 a me shume gjuhe qe fliten ne Toke, me shume se 4.800 perdoren ne rajonet qe permbajne biodiversitet te larte. Dr Gorenflo i pershkruan keto vende si "peisazhe shume te rendesishme", te cilat ishin "duke u zvogeluar gjithnje e me shume", por shtoi se te dhenat e studimit mund te ndihmojne ne sigurimin afatgjate te tyre.

Per me shume informacion:
http://www.bbc.co.uk/news/science-environment-18020636

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi