Dibra
Hap edhe ti nje llogari ne kete webfaqe dhe jep kontributin tend
Merse erdhet ne Forumin tone!!! Ju urojme t'ja kaloni sa me mire!!!

You are not connected. Please login or register

Lista e monomenteve te natyres ne Shqiperi

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Dibrani_84

Dibrani_84
gjeneral
gjeneral
Lista e monumenteve natyrore ne Shqiperi.

Kjo eshte nje liste e gjate e monumenteve te natyres ne Shqiperi ne rradhe alfabetike.
Kush ka informacion si dhe pamje per ndonje prej tyre eshte i lutur ta pasuroje temen ne vazhdim...


Ahet e Fushė Gurrės
Ahet e Gurrės sė Krenave
Ahishtet e Bofnjės
Ahishtja e Bradvices
Ahishtja e Leshnjės
Ahishtja e Liqenit tė Kuq
Ahishtja e Lirzės
Ahishtja e Protopapės,Opar
Ahishtja e Rovjes
Ahishtja e Shenkostandinit
Ahishtja e Symizės
Ahishtja e Vranicės
Ahishtja Gurra e Hasan Gashit,Mėrtur
Ahu i Blliēės
Ahu i Gerēės (Mrizi i Gerēės)
Akacjet e Migjenit
Arra e Babė Myslymit
Arra e Dragobisė
Arra e Hekalit
Arra e Llukanit,Frashėr
Arra e Madhe e Zhepės
Arra e Madhe, Zagore
Arra e Tunjės
Arrat nė Novaj


Banjat e avullit tė Postenanit
Bariera Koralore e grykės sė Diallit
Bjeshka e Zonjave, Zimur
Blijtė nė Markaj
Blini i Bzhetės
Blirėt nė Lesniqe
Bliri i Shėn Pjetrit,Vithkuq
Blloku Gravitativ i Gurit tė Zi
Bokerimat e Mnerit
Bokerimat e Moglicės
Bokerimat e Muzines
Bokėrimat e Piskalit
Bokėrrima e Garrunjės
Bokėrrimat e Dangllisė
Bokėrrimat e Mustafa Koēajt
Bokėrrimat e Tomorricės
Bokėrrimat e Vunoit
Boroviku i Begiunecit
Bredhi i burimit te Ēardakut (Gurit i Ēapit)
Bredhi i Ēarshovės sė Vjetėr
Bredhi i Kokojkės,Frashėr
Bredhi i Kuēit
Bredhi i Petranit
Bredhi i Shtikės
Bredhi i Sotirės
Bredhi i Vishjes
Bredhishtja e Ragamit
Bregu i Pepesė (Qarri i Pepesė)
Bungat e varrezave,Korthpulė
Burim i kripur i Bashajt
Burim i Vuklit
Burimet e Bellovės
Burimet e Brudit
Burimet e Kėrpicės
Burimet e Kirit
Burimet e Koprishtit
Burimet e kripura tė Golemasit
Burimet e kripura tė Mullirit (Rrėzės)
Burimet e Okolit,Thethit
Burimet e Progrit
Burimet e Shtarzės
Burimet e Tatzatit
Burimet e Ujit tė Ftohtė
Burimet e Valbonės
Burimet karstike tė Fterės
Burimet sulfurore tė Fliballies
Burimet termale tė Vromonerit,Leskovik
Burimi dhe shpella e Sopanikės
Burimi i Drilonit
Burimi i Guakut
Burimi i Kolosianit
Burimi i Krumės
Burimi i Libohovės
Burimi i Llixhės sė Hibrait
Burimi i Nepravishtės
Burimi i Qukut tė Dunishės
Burimi i Shoshanit
Burimi i Shutresė
Burimi i Studnės
Burimi i ujit dhe gazit tė djegshėm,Polenė
Burimi i Ujit tė Ftohtė, Vleshė
Burimi i Vinjollit
Burimi i Vrakės
Burimi karstik i Oknos
Burimi Karstik i Qirecit
Burimi mineral i Glinės
Burimi termomineral i Llixhave tė Peshkopisė
Burimi termoninerar i Karbunarės
Buza e Bredhit,LuzatCarraca e Vrithit
Ēinari (Foljeta) e Ganjollit
Ēinari i Balliasit
Ēinari i Tophanės
Cirku akullanajor i Zepės
Cirku i Gropės sė Bukur sė Jezercės
Cirku i Kurorės sė Lurės
Cirku i Livadhit tė Bogės
Cirku i Nemėrēkės
Cirqet akullnajore tė TomorritDafina e Cerckės
Dafina e Kalasė sė Turrės
Dalja e magmatikeve nė gelqerorėt afėr Picarit
Delta e Pėrroit tė Palasės
Depozitimet fluvio-glaciale tė Bogės
Depozitimet fluvio-glaciale tė Shėmtirės
Depozitimet fluvio-glaciale tė Shoshajt
Dritare dhe mbulesa tektonike e Qinam-Vodicės
Dritarja tektonike e Mirditės
Druri i Bizgės
Druri i Male Zeqirit, Zerqan
Dunat e Nartės
Dunat e Oazit tė Divjakės
Dunat e Semanit
Dushkaja e Dobrogoves
Dushkaja e Katėr Lisave
Dushkaja e Tendės sė Qypit
Dushkajat e Manastirit,Lushnjė
Dushkajat e Novoseit
Dushkajat e Qafė Luzhės
Dushkajat i Senės
Dushku i Bulēarit Designated
Dushku i Kishės,Gjinar
Dushku i Lleshanit
Dushqet e Manastirit (Djellas Prespė)


Faleza e Bardhorit
Falezat e Sazanit
Faleze e vjetėr,Borsh
Foljeta e Lohjes
Fortesa e Kelmendit
Fosilet detare tė Thartorit
Fosilet e Kēirės
Fosilet e Lefterhorit
Fragment i thyerjes tektonike, kodėr Pejė (Karme)
Frashėri i Polos, Valė
Frashėri-Kurbin
Fusha e Liqethit
Fusha e Pelave,LurėGėshtanjat e Mgullit,Pult
Gėshtenja dhe pisha nė Teqenė e Skėnderbegasit
Gėshtenja e kalit e Gurrit tė Bardhė
Gėshtenja e Mimasit
Gėshtenja e Nepravishtės
Gėshtenja e Reēit
Gėshtenja e Teqesė,Frashėr
Gėshtenja e Vjetėr
Gėshtenjat e Kokdodit
Gjiri dhe shpellat e Gramės
Gjiri i Kakomesė
Godulla e Pishės,Divjakė
Gorica e kodrės,Kryekuq
Gropa e Kazanit
Gropa e Panairit
Grumbulli i Plepit tė Egėr,Varishtė
Grumbulli pyjor i Polmenit (rap +arrė)
Gryka e Bogazit
Gryka e Ēajės
Gryka e Madhe,Lurė
Gryka e Murdarit
Gryka e Setės (pjesa mė e ngushtė dhe mė e thellė)
Gryka e Shkopetit
Gryka e Skoranės
Gryka e Vajės
Gryka e Zezė
Gurėt "nusja dhe dhendėri",Senisht
Guret Mumjet e Trenit
Guri i Ariut (Eēmenik)
Guri i Atos,Kutal
Guri i Ēapit
Guri i Gjatė,Urxuall
Guri i Gjonit
Guri i Kamjes
Guri i Kėrēinit
Guri i Lekės
Guri i Mėngjezit, Shishtavec
Guri i Nuses
Guri i Petranit
Guri i Prerė
Guri i Qytetit
Guri i Shenjtė
Guri i Shqipes (Borje)
Gurra dhe shpella e Zerqanit
Gurra e Domajve
Gurra e Kosharishtės
Gurra e Nivanit
Gurra e Vakėfit tė Zerqanit
Gurra e Vranishtit
Gurrėt e Krushqeve,Lisec
Gurrėt nė Rrjesht
Gurri i VashėsHabitati i Salamandrės Alpine
Hartinat e Lurės
Hinka e Kosovė, Dumre
Horizonte vithisėse dhe olistolite,Ēarēovė
Hormoqi i Valbonės
Hurdha e Tisit


Ilqet i Zarelit
Ishujt e Ksamilit
Ixuari i Borshit
Ishulli i Cabakut
Ishulli i Kularit
Ishulli i Malligradit
Ishulli i Pelikanit


Kalaja e Shtegut tė Dhenėve
Kanali i Vivarit
Kanionet e Nivicės
Kanioni i Bashkimit Vermosh
Kanioni i Bicajt
Kanioni i Filmit
Kanioni i Gjipesė
Kanioni i Gradecit
Kanioni i Grunasit
Kanioni i Holtės
Kanioni i Kamenikut
Kanioni i Lengaricės
Kanioni i Leshnicės
Kanioni i Llengės
Kanioni i Osumit
Kanioni i Piksit
Kanioni i Poicės
Kanioni i Shehut tė Keq
Kanioni i Shoshanit
Kanioni i Sinecit,Saraselit
Kanioni i Urakės
Kanioni i urės sė Shtrenjtė
Kanioni i Vanave
Kanioni i Virkės
Karsti i Arnit
Karsti i Bashajve
Karsti i Delvinės
Karsti i Gorjanit
Karsti i Malit me Gropa
Karsti i Malit tė Bardhė
Karsti i Munellės
Karsti i Qafės sė Devries
Karsti i Tervolit
Karsti nė gjipsin e Mengajve
Karthi i Tėrbaēit
Kėneta e Kashtės
Kėneta e Kuksit
Kepi dhe Faleza e Rodonit
Kepi i Skėnderbeut,Varosh
Kėrleka e Kakisė
Kodra e Parave,Bllicė
Kordoni litoral i Bregut tė Ri
Kordoni litoral i lagunės sė re,Divjakė
Korija e Shėnkollit e Vodicės
Korrija e Mullirit "Shėn Thanasi", Gostivisht
Koshnica
Krasta e Poēestit
Kroi i Bardhė
Kroi i Gjeneralit,Guri Bardhė
Kroi i Kuq,Gjallicė
Kroi i Mbretit,Serakol
Kroi i Nėnės Mbretėresh
Kurora e lumit tė vjetėr, Seman (Libofshė-Adriatik)Laguna Limopuo
Liqenet akullnajore tė Doberdolit
Liqenet akullnajore tė Sylbicės
Liqenet e Kasnisė
Liqenet e Lenies
Liqenet e Lukovės
Liqenet e Rrajcės
Liqenet e Seferanit
Liqenet e Valamarės
Liqeni akullnajor i Gramozit
Liqeni i Degės, Dumre
Liqeni i Dushkut
Liqeni i Floqit
Liqeni i Jezercės
Liqeni i Kacojthit
Liqeni i Luleve,Lurė
Liqeni i Madh,Lurė
Liqeni i Pejės
Liqeni i Ponarėve
Liqeni i Rrėzės
Liqeni i Shebenikut
Liqeni i Varrit tė Plakės
Liqeni i Zi - Martanesh
Liqeni i Zi (mbi Radomirė)
Liqeni i Zi,Lenie
Liqeni i Zi,Lurė
Lisat e Ēorrokut,Sheper
Lisat e Kalenjės (afėr uzinės)
Lisat e Kalisit
Lisat e Kishės,Groshot
Lisat e Lam Porės
Lisat e Lavdanit
Lisat e Manastirit,Nivan
Lisat e Marpepės
Lisat e Minaqit,Domne
Lisat e Ngrasanit
Lisat e Pashtreshit
Lisat e Pilurit
Lisat e Poliēanit
Lisat e Porės,Macukull
Lisat e Shėn Mėrisė
Lisat e Shėndėllisė
Lisat e Shėnkollit,Lengezė
Lisat e Shėnmillit
Lisat e shkollės nė Macukull
Lisat e Shpalit
Lisat e Skoresė
Lisat e Xhamisė,Remull
Lisi i Baba Fetahut
Lisi i Babaliut
Lisi i Bershinit
Lisi i Bershinit,Bersh
Lisi i Bushkashit
Lisi i Ēesmės sė Prokopisė
Lisi i Cfirit,Mallakastėr
Lisi i Cikalleshit
Lisi i Dobit
Lisi i Fushė Lores,Barbullenjė
Lisi i koder varreve,Urxuall
Lisi i Koniatit,Konjat
Lisi i Lapulecit,Lapulec
Lisi i Leshnicės
Lisi i Levanit
Lisi i Luzatit
Lisi i Markatomajt (Bute)
Lisi i Munushtirit
Lisi i Osojes
Lisi i Pashallisė
Lisi i Qershizės
Lisi i Teqesė sė Domit
Lisi i Tushės,Frankth
Lisi i Vakėfit (Ēerilerės)
Lisi i Varrit tė Turkut
Lisi Kabe
Lisi Macukull (Varrit tė Mirė)
Lisi Qafė Shėnkollit
Lisi te varret e Kurrmetės,Shqefe
Lisi te varret e Shqypit,Barbullenjė
Lisi varreve tė Rexhės,Macukull
Lugina Akullnajore e Motinės
Lugina e varur akullnajore e Kukajt
Lugjet e Dhėmblanit
Lugu akullnajor i Runicės
Lugu akullnajor i SeferēėsMaja e Boshtrės,Macukull
Maja e Qytezės
Mali (Shkėmbi) i Gradishtės
Mani i Ēupit
Mani i Shėn Marenės
Mani i Zi
Mani i Zi i Joronishtit
Masivi i pishės sė Zezė,Qafė Shtamė
Mbihipja aktive e Dukatit
Mbihipja e Ēikės
Mbihipja tektonike e Shirokės
Melleza e Rezomes
Mėshtekna e Lugut tė Zi
Mėshtekna e Qarishtės
Mėshtekna e Shishtavecit (liqeni i Kallabakut)
Mėshtekna e Zavalinės
Moēalet e Grabovės
Mogillat e Vasjarit
Morenat e Fushė-Lurės
Morenat e Razmės
Morenat e Ujanikut
Mospėrputhje kėndore e Greshicės
Mospėrputhje kėndore e Polenės sė Vjetėr
Mrezhda e Zhabokikės
Mrizi (ahu) i Pleshtit,Bogė
Mrizi i Ndėrlugjeve
Mrizi i Shėnaprenės
Mullarėt e Gurtė tė Bajzės
Mullarėt e Gurtė,Trebinjė
Mullarėt e Radit,Rapsh


Pasqyrat e Gramės
Peneplena e Gomsiqes
Perėndi e Borockės (Kanioni, Guri i Bletės)
Pėrralli i Bodrishtės
Piramidat e Tokės sė Zhombrit
Pisha e Blliēės
Pisha e Dardhės
Pisha e Egėr nė oazin e Divjakės
Pisha e Fushė Kuqes,Gjinar
Pisha e Gjegjanit
Pisha e Gjinajve
Pisha e Makrezės
Pisha e Shejzės
Pisha e Shėndėllisė
Pisha e Voskopojė
Pisha Flamur e qafės sė Pejė
Pisha Flamur,Llogara
Pisha Zogje
Pishat e Gurrit tė Prerė,Grevė
Pishat e Kėrres
Pishat e Pogonicės (Sotirės,Radanj)
Pishat e zeza nė bregdetin e Poros
Plazhi i Carrinės
Plazhi i Gjeneralit
Plazhi i Kallmit
Plazhi i Shenpjetrit
Plepat e Pilurit
Plepat, Konak tė Tomorricės
Plepi i Bardhė
Plepi i Gjyrasit
Pllakat e Sarandės
Poria ( guri i Porisė) Borsh
Portat e Shalės
Pragu i Kapreit
Puset e Valzės
Pusi i Cilikojkave,Ēorrogunjė
Pusi i Cilikokajve
Pusi i Faqes sė Madhe
Pusi i Nemėrēkės
Pusi i Shėndėllisė
Pusi i Xhek Markut
Pusi karstik i Llokafit
Pylli (dushk,frashėr,shkozė) i Shėn Mėrisė,Kallmet (1 ha)
Pylli aluvial i Shushicės
Pylli i Barkmadhit, Kostenjė
Pylli i Bushecit
Pylli i Butrintit
Pylli i Ēukės
Pylli i Gerhotit, Zhepė
Pylli i Gurtė, Nderan
Pylli i ishullit tė Franc Jozefit
Pylli i Kolndrekajve – Ishėm
Pylli i Kulajve, Velēan
Pylli i Lefkasit, Delvinė
Pylli i pėrzjerė i Maliqit
Pylli i Ropushės
Pylli i Shen Thanasit
Pylli i Stravajt
Pylli i Zvernecit


Qafa e Ēajupit
Qafa e Kulmakut
Qarret e varrezave tė Shenkollit,Kryezi
Qarri Gjinovec
Qarri i Allushit, Valikardhė
Qarri i Bardhė nė Sheshaj
Qarri i Karrinės,Drangojve
Qarri i Kovashicės
Qarri i Muharremit
Qarri i Xhamisė,Kryezi
Qarri Peladhi, Zerqan
Qiparisi i Kambanores sė Kishės sė Vunoit


Rapi i Megallarės,Gjinakar
Rapi i Progonatit
Rapi Laze
Rasa e Currajt
Rasa e Palajve
Rasa e Pecmarrės
Repet e Selos
Rivat e Drinit
Robujt e Badrės
Robulli i Grabovės
Robulli i Valamarės
Robulli i Zeleshnjės
Rrafshi i Korabit
Rrapi i Ballabanecit
Rrapi i Ballshit
Rrapi i Berzeshtės
Rrapi i Bezistanit
Rrapi i Buranit
Rrapi i Burimit, Paftal
Rrapi i Ēelės,Patin
Rrapi i Ēerēizit,Gjirokastėr
Rrapi i Ēesmės,Mifol
Rrapi i Ēidhnės
Rrapi i Damės
Rrapi i Daulles
Rrapi i Dhivrit
Rrapi i Dhoksatit
Rrapi i Dukatit
Rrapi i Fushėbardhės
Rrapi i Gizaveshtit
Rrapi i Grykės
Rrapi i Gurrave,Smokthinė
Rrapi i Gurrės sė Labinotit
Rrapi i Haskos
Rrapi i Hormovės
Rrapi i Hotolishtit
Rrapi i Hoxhė Dheut
Rrapi i Kaēinarit
Rrapi i Kalase
Rrapi i Kėrēishtit
Rrapi i Kosmarit,Kudhės
Rrapi i Kranės,Dajt
Rrapi i Kroit tė Madh
Rrapi i Leskovikut
Rrapi i Libohovės
Rrapi i Llixhės
Rrapi i Lybeshės
Rrapi i Madh nė Bashaj
Rrapi i Manastirit, Stegopul
Rrapi i Marqethit
Rrapi i Mashkullorės
Rrapi i Mbrezhdanit
Rrapi i Muzinės
Rrapi i Nderanit
Rrapi i Nivicės
Rrapi i Palasės
Rrapi i pazarit tė Cakranit (Ēaireve)
Rrapi i pazarit tė Klosit
Rrapi i Pirajave,Blinisht
Rrapi i Poliēanit
Rrapi i Priskės
Rrapi i Qesaratit
Rrapi i Radokalit
Rrapi i Rubjekės
Rrapi i Selam Musait
Rrapi i Selcės sė Sipėrme
Rrapi i Shėnvasisė
Rrapi i Shkollės nr.1
Rrapi i Taksimit
Rrapi i Taslloit
Rrapi i Toplanės
Rrapi i Tragjasit tė Vjetėr
Rrapi i Tranoshishtės
Rrapi i ujit,Drizar
Rrapi i Uruēajt
Rrapi i Uruēės
Rrapi i Veleshnjės
Rrapi i Vėrseshtės
Rrapi i Vėrzhezhės
Rrapi i Vojvodės
Rrapi i Xhamisė
Rrapi i Zabelit,Gurrė e Madhe
Rrapi i Zhepės
Rrapi i Zhitomit
Rrapi i Zhulatit
Rrapi i Zonjės,Bubullimė
Rrapi Mesaplikut
Rrapi ose Ēinari i Bretit
Rrapishte e Mashkullorės
Rrepet e Aramerasit,Fushė-Krujė
Rrepet e Buronjave,Kuē
Rrepet e Byshekut
Rrepet e Ēatistės
Rrepet e Delvinės
Rrepet e Dervenit
Rrepet e Donies,Kalivaē
Rrepet e Drashovicės
Rrepet e Festės
Rrepet e Glinės
Rrepet e Grykės sė Kėlcyrės
Rrepet e Gurakuqit
Rrepet e Izvorit
Rrepet e Kėllezit
Rrepet e Kolshit
Rrepet e Koshovicės
Rrepet e Kuqarit
Rrepet e Mullirit,Selo
Rrepet e Ngurrėzės
Rrepet e Nivanit
Rrepet e Poēemit
Rrepet e qytetit (Shėnmėria)
Rrepet e rrugės Fier-Vlorė
Rrepet e Rusanit
Rrepet e shkollės,Sheperit
Rrepet e Tushemishtit
Rrepet e Ujit tė Ftohtė
Rrepet e Vorrezave tė Ramajt
Rrepet e Vurgut tė Ēorrushit
Rrėra e Hedhur
Rrėshqitja e Kėllezit
Rrėshqitja nė malin e Karparielit
Rrethi i Plakės,Brataj
Rrobulli i Blaēit
Rrobulli i Kulmakės
Rrobulli i Kuq
Rrobulli i Lakut tė Topojanit
Rrobulli i Lenies
Rrobulli i Lurės
Rrobulli nė liqenin e Ponarėve
Rruga e Gjarprit


Selvia e Fushė-Krujės
Selvia e Kishės,Leuse
Selvitė e Hllomosė
Selvitė e kishė,Pogradec
Selvitė e Kishės Hllomo
Selvite e manastirit,Lushnjė-Ardenicė
Selvitė e Radovės
Selvitė e Shėnmėrisė [b]
Sofra e Lekės
Sofra e Skėnderbeut
Stera e Borės
Stera e Katofiqit
Stera e Prosekut
Sterra e Cikės
Sterra e Kakrukės
Sterra Uvlen (pusi i Ramies)
Syri i Gjonit
Syri i Kaltėr
Syri i Sheganit

Shiko profilin e anėtarit http://dibra.albanianforum.net

Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi