Dibra
Hap edhe ti nje llogari ne kete webfaqe dhe jep kontributin tend
Merse erdhet ne Forumin tone!!! Ju urojme t'ja kaloni sa me mire!!!

You are not connected. Please login or register

Dibra e Shqipėrisė dhe Maqedonisė

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Dibrani_84

Dibrani_84
gjeneral
gjeneral

Rajoni i Dibrės ėshtė i ndarė nė dysh, ku njėra gjysmė i takon Shqipėrisė dhe gjysma tjetėr Maqedonisė. Kultura, mentaliteti dhe dialekti janė thuajse tė njejta mes dy Dibrave, por edhe martesat mes dy rajoneve janė tė shpeshta. Sa i takon politikės, dibranėt e Maqedonisė ankohen me tė drejtė nga faktori politik pėr diskriminim nė shfrytėzimin e resurseve natyrore nė Dibėr. Qeveria e Maqedonisė pėrfiton shuma tė majme nga Hidrocentrali i Spiles, i dyti mė i madh nė Maqedoni dhe i ndėrtuar nė tokat e dibranėve; qeveria fiton taksa mjaft tė mėdha edhe nga fabrika e gipsit, e cila ėshtė njėra ndėr firmat mė tė njohura nė vend: Kanuf-i; po ashtu mos pėrmendim edhe pėrfitimet nga Banjat e Dibrės, Bujqėsia dhe eksportimin e druve nga Dibra nė rajone tė tjera. Pėr njė qytet kaq tė vogėl si Dibra dhe me gjithė kėto pasuri natyrore qė ka, me decentralizimin do fitonte mė sė shumti nga tė gjitha komunat e tjera, por decentralizimi pėr Dibrėn mbase s’mund tė ndodhė ndonjėherė.
Sa i takon rrethit tė Dibrės nė Shqipėri, njihen dy qyteza mjaft tė njohura atje: Bulqiza dhe Peshkopia. Nė Peshkopi poashtu ka mundėsi zhvillimi turizmi malor, ku ndodhet maja mė e lartė e Korabit, ka banja si nė Maqedoni dhe gips tė pashfrytėzuar. Edhe banjat edhe gipsi i kėtij rajoni ėshtė ndėr mė tė mirėt nė Ballkan, por pėr tė mos mbaruar kėtu, nė Dibrėn e Shqipėrisė ndodhet edhe miniera e kromit, e cila pėr ta kuptuar se sa e rėndėsishme dhe ē’pėrfitime sjell ajo, mjafton tė pėrmendim se 25% e eksporteve tė Shqipėrisė janė falė minierės sė kromit.
Por si ėshtė situata nė tė dy dibrat? Nė Dibrėn e Madhe ka njė papunėsi mjaft tė madhe dhe shpresa e tė rinjve ėshtė kurbeti. Pa ndihmėn e sivėllezėrve tanė nė SHBA, sot Dibra do ishte e rrėnuar totalisht. Por rajoni i Bulqizės dhe Peshkopisė ėshtė edhe mė i nėpėrkėmbur, ku pavarėsisht pėrfitimeve siē i pėrmendėm, sot Bulqiza ėshtė rajoni mė i pazhvilluar nė Shqipėri, me asnjė rrugė tė ndėrtuar dhe pa ndihmat e emigracionit edhe ata do e kishin vėshtirė mbijetesėn.
Pėrfundimi: Nėse ne tė Dibrės sė Maqedonisė qahemi nga uzurpimi dhe okupimi qė na ka bėrė sllavi nė trojet tona, vallė nga ē’duhet tė qahen banorėt e Bulqizės dhe Peshkopisė, tė cilėt jetojnė edhe me keq se nga Dibra e Madhe? Kjo tregon se vjedhėsi dhe politikani i korruptuar nuk ka komb dhe fe, se pavarėsisht se ai mbi kė sundon, qėllimi kryesor i shumicės prej tyre ėshtė vjedhja dhe korrupsioni. Mbase ne shpesh kėrkojmė me tė drejtė edhe bashkimin e trojeve shqiptare, por nė momentin qė pasuritė dhe taksat tona vidhen njėsoj si nga pala jonė, si nga pala maqedonase, situata ėshtė e njejtė. Nė fund tė fundit, njeriu ėshtė njėsoj i dėmtuar pavarėsisht se nga kush vidhet: nga qeveria e Sali Berishės apo ajo e Nikolla Gruevskit. Nė rast tė bashkimit kombėtar, ne do duhet mirė ta mendonim se ē’mė shumė dhe ē’mė pak do kishim nėn Shqipėrinė. Por nė rast se do bėheshim si Bulqiza dhe Peshkopia, mirė jemi edhe kėtu!Edituar pėr herė tė fundit nga Dibrani_84 nė 19.04.13 21:45, edituar 7 herė gjithsej

Shiko profilin e anėtarit http://dibra.albanianforum.net
Permes ketij Portali ose ne ndonje forme tjeter kerkoj te kontaktoj me zonjen Anisa Hajrullaj, punonjese e Muzeut ne Peshkopi. Jam Sulejman Meta nga Prishtina dhe jam i interesuar per nje dosje nga Muzeu. Shpresoj qe zonja e permendur do ta lexoje kete kerkese timen apo dikush nga familja e saj e nderuar ose miqte esaj. Shpresoj ne nje pergjigje pozitive. Pershendetje.

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi