Dibra
Hap edhe ti nje llogari ne kete webfaqe dhe jep kontributin tend
Merse erdhet ne Forumin tone!!! Ju urojme t'ja kaloni sa me mire!!!

You are not connected. Please login or register

Ferma bujqesore me e vjeter ne Shqiperi

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Dibrani_84

Dibrani_84
gjeneral
gjeneral
Zbulohet nė Shqipėri ferma mė e hershme nė Europė reth 6500 vjet pes. Zbulimi i nje prej zonave me te hershme bujqesore ne Europe qe perdorej per zbutjen e kafsheve shtepiake, u raportua nga Susan Allen, Profesor ne Universitetin e Cincinnati (UC) Ferma bujqesore me e vjeter ne Shqiperi Ferma-me-e-lashte-e-europe-6500-pes

Departamenti i Antropologjise dhe Ilirjan Gjipali i institutit te Arkeologjise Shqiptare ne webfaqen e UC me 16 Prill 2012. Hulumtimi do te prezantohet ne daten 20 Prill ne takimin vjetor te Shoqates Amerikane per Arkeologjine (MSA).
Vashtėmi, i ciligjendet ne Shqiperine juglindore, eshte nje nga vendbanimet me te lashta te periudhes neolitike te hershme e zbuluar ndonjehere ne gjithe Europen dhe daton reth 6500 vjet pes.

Deshmite nga vendi i germuar tregojne se fermeret shqiptare kultivonin grure dhe elb. Gjithashtu ata jane marre me rritjen e derrave, deleve e dheneve te cilat jane marre nga fusha te tjera ne afersi te zones.

Deshmite arkeologjike te zbuluara deri tani deshmojne per disponueshmerine e burimeve te tjera te ushqimit si drere,derra te eger, peshku si dhe burimet ujore ishin faktor kryesor ne epoken e hershme neolitike ne Shqiperi. fermat ishin ne fillimet e tyre dhe nuk konsideroheshin si faktor kryesor per zgjedhjen e nje vendbanimi, nga shqiptaret e periudhes se neolitit te hershem, por natyra e begate i permiresoi se tepermi aftesite e ketyre fermereve te pare europiane.

Ky eshte zbulimi i pare i ketij lloji ne Shqiperi. Zbulimi i be si pasoje e bashkepunimit ndermjet shkencetareve nga Spanja, Franca, Shqiperia, Greqia dhe Shtetet e Bashkuara nen patronazhin e “Southern Albania Neolithic Archaeological Project” (SANAP).

Duke klikuar KETU mund te shikoni ne harte Vashtėmin ne te cilin eshte zbuluar ferma.
Marre nga www.kuriozitete-enigma.com

Shiko profilin e anėtarit http://dibra.albanianforum.net

Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi