Dibra
Hap edhe ti nje llogari ne kete webfaqe dhe jep kontributin tend
Merse erdhet ne Forumin tone!!! Ju urojme t'ja kaloni sa me mire!!!

You are not connected. Please login or register

Dielli po ngadalsohet

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Dielli po ngadalsohet Empty Dielli po ngadalsohet prej 16.05.12 14:58

Dibrani_84

Dibrani_84
gjeneral
gjeneral
Ne hapesiren nderyjore, Dielli po leviz me ngadale sesa mendohej me pare e duket se ka nje nderveprim me te dobet edhe me pjesen tjeter te galaktikes sone.

Ky eshte perfundimi qe ka dhene se fundmi, nje studim i botuar nga NASA, ne revisten "Science". Sipas tij, levizjet e sistemit tone diellor permes hapesires jane me te ngadalta, fale pikerisht nje pluskimi qe po krijon era dhe fusha magnetike e krijuar prej tij dhe qe quhet "heliosphere".

Shkencetaret te cilet kane shqyrtuar ne fakt, te dhenat e sjella nga anija NASA, kane konfirmuar se mocioni relativ i Diellit ne lidhje me hapesiren e jashtme, ne fakt eshte duke u zhvilluar me ngadale dhe ne nje drejtim tjeter, ndryshe nga ai qe keni menduar.
Ne kete shpejtesi te ulet, bashkeveprimi i Diellit me heliosferen me i dobet se sa ai qe shkencetaret mendonin se ndodhte ne te kaluaren.

Shiko profilin e anėtarit http://dibra.albanianforum.net

Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi