Dibra
Hap edhe ti nje llogari ne kete webfaqe dhe jep kontributin tend
Merse erdhet ne Forumin tone!!! Ju urojme t'ja kaloni sa me mire!!!

You are not connected. Please login or register

Vrima e Zeze

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Vrima e Zeze  Empty Vrima e Zeze prej 14.05.12 14:21

Dibrani_84

Dibrani_84
gjeneral
gjeneral
Vrima e Zeze  Untitled7
Sistemi yjor Mjellma X-1 ose siē quhet ndryshe vrima e zezė, ėshtė krijuar nga rėnia masive e shumė yjeve. Vrima e zezė u zbulua nė vitin 1964. Nga njė kėrkim i qendrės Harvard-Smithsonian nė bashkėpunim me observatorin Chandra rrezja-X kanė sjellė zbulime mė tė plota pėr “Vrimėn e zezė” shkruan revista Forbes.

Nga tė dhėnat, shkencėtarėt kanė vėrtetuar se vrima e zezė ėshtė rreth 6070 vite drite larg nga Toka. Ajo ka njė masė sa pothuajse 15 herė dielli ynė.

Ekipi ishte gjithashtu nė gjendje tė pėrcaktojnė se Mjellma X-1 nuk ėshtė rezultat i njė supernova – shkaku i menduar pėr disa vrima tė zeza – por nga rėnia e shumė yjeve.Vrima e zezė mendohet se ekziton prej mė shumė se 6 milion vitesh.

Shiko profilin e anėtarit http://dibra.albanianforum.net

Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi