Dibra
Hap edhe ti nje llogari ne kete webfaqe dhe jep kontributin tend
Merse erdhet ne Forumin tone!!! Ju urojme t'ja kaloni sa me mire!!!

You are not connected. Please login or register

Shteti Me i Vogel ne Bote

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Shteti Me i Vogel ne Bote prej 26.07.08 14:44

Dibrani_84

avatar
gjeneral
gjeneral
Eshtė pak mė i madh se njė apartament, por ka flamurin e tij, simbolin e vet dhe pasaportė tė veēantė pėr tė gjithė qytetarėt. Quhet Sealand dhe njihet si shteti mė i vogėl nė botė. Tani ėshtė nė shitje dhe do tė jetė pronė e njeriut qė do tė bėjė ofertėn mė tė mirė. Sealand (Toka e detit) ėshtė themeluar nė vitin 1967 dhe nė realitet nuk ėshtė mė tepėr se dy kolona tė bashkuara nė mes tė detit, nė njė distancė tė vogėl nga bregu britanik. Historia e Sealand ėshtė themeluar nga rrėnjėt e kulturės "hipi" nė fund tė viteve '60. Ishte viti 1967, kur Paddy Roy Bates "pushtoi" kėtė vendqėndrim pranė bregdetit britanik nė Harwich, Essex dhe vendosi aty familjen e tij, nė njė vend tė humbur detar. Dy kolona tė mėdha, 6 milje nga bregu, qė mbajnė platformėn e qytetit, ky ėshtė Sealand. Bukuria e historisė sė vendit me sipėrfaqe 550 metėr katror ėshtė se Bates e transformoi atė nė njė principatė tė vėrtetė, duke shfrytėzuar mbi tė gjitha lirinė nė ujėrat territoriale, tė cilat nuk janė pronė e Britanisė pėr shkak tė kartave nautike. Kėshtu, ai qė konsiderohet si vendi mė i vogėl nė botė tani ka pasaportėn e tij, monedhėn e vet (dollarin Sealand), pullat e veta, flamurin e tij dhe pėr tė pasur gjithēka qė kanė edhe vendet e tjera, ka edhe skuadrėn e tij tė futbollit. Gjatė viteve, Bates ėshtė dashur tė pėrballet me gjithēka. Si njė sovran i mirė i ėshtė dashur ta mbrojė vendin e tij edhe nga pushtimet, ndėr tė cilat tentativa e vitit 1978, kur me mashtrim disa holandezė e gjermanė, duke pėrfituar nga mungesa e mbretit, rrėmbyen tė birin dhe pushtuan Sealand. Bates formoi njė ushtri tė vogėl dhe e rimori Sealand, duke i trajtuar ata si tė burgosur lufte dhe i liroi vetėm pas ndėrhyrjes sė Holandės e Gjermanisė. Por kėrcėnimi mė i madh pėr mbijetesėn e Sealand ishte njė zjarr i madh nė qershor tė vitit 2006, i cili shkretoi njė pjesė tė madhe tė strukturės sė saj, duke rrezikuar tė gjithė strukturėn. Kėshtu, Micheal Bates, i biri i Paddy Roy, i cili tashmė ėshtė 85 vjeē dhe trashėgimtar i fronit qė nga viti 1999, ka vendosur se ėshtė mė mirė tė jesh njė qytetar i thjeshtė nė tokė se sa njė mbret i njė platformė nė mes tė detit. Prandaj principata e tij ka dalė nė shitje, me shpresėn se ai do tė marrė njė grusht tė mirė parash, tė paktėn me tetė shifra. Por ēfarė e bėn joshėse Sealand? Themelor ėshtė fakti se bėhet fjalė pėr njė parajsė fiskale, ose i ka tė gjitha mundėsitė qė tė kthehet nė njė tė tillė. Nėse e keni portofolin plot, ju pėlqejnė vendet e veēanta me lagėshtirė dhe erė, nuk keni frikė nga vetmia dhe ju pėlqen shoqėria e peshqve, jepni ofertat

Shiko profilin e anėtarit http://dibra.albanianforum.net

Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi