Dibra
Hap edhe ti nje llogari ne kete webfaqe dhe jep kontributin tend
Merse erdhet ne Forumin tone!!! Ju urojme t'ja kaloni sa me mire!!!

You are not connected. Please login or register

Kurjozitete te rralla

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Kurjozitete te rralla Empty Kurjozitete te rralla prej 11.05.12 13:05

Dibrani_84

Dibrani_84
gjeneral
gjeneral
Njė fenomen i ēuditshėm, i cili rishfaqet pėr herė tė dytė nė Kili, ka shqetėsuar sė tepėrmi shkencėtarėt.

Njė liqen u zhduk pėr herė tė dytė brenda 2012-ės, duke lėnė kėshtu shkencėtarėt me “gojė hapur”.
Bėhet fjalė pėr… liqenin Cachet 2 nė Patagoni tė Kilit, qė tashmė falė misterit tė fenomenit tė tij tė ēuditshėm, ėshtė bėrė shumė i famshėm n gjithė botėn.

Liqeni fillojė tė “zbrazet” para pak ditėsh, si rezultat niveli i ujit tė ulet nė mė shumė se 31 metra vetėm 48 orėt e fundit.

Por shkencėtarėt, akoma nuk kanė mundur tė shpjegojnė kėtė fenomen.
“Deri mė tani, shkaqet e fenomenit mbeten akoma tė pa njohura. Liqeni u zbrazė shumė mė shpejtė sesa mund tė imagjinohej e pritej. Ēdo gjė mori tė tatėpjetėn, kur liqeni ishte mbush pėrsari pas njė periudhe 2-mujore”, deklaroi Fabian Espinoza, Drejtore e Qendėr pėr Kėrkime Detare dhe vijoji: “Qė nga 2008-ta, i njėjti fenomen kishte ndodhur 11 herė”

Shiko profilin e anėtarit http://dibra.albanianforum.net

Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi