Dibra
Hap edhe ti nje llogari ne kete webfaqe dhe jep kontributin tend
Merse erdhet ne Forumin tone!!! Ju urojme t'ja kaloni sa me mire!!!

You are not connected. Please login or register

Dibranet ne Tirane

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Dibranet ne Tirane Empty Dibranet ne Tirane prej 11.05.12 9:49

NĖ KRYEQITETIN SHQIPTAR PROMOVOHET DOKUMENTARI TELEVIZIV,DIBRANĖT NĖ TIRANĖ,LOTĖ NOSTALGJIKE NGA PAMJET TĖ EMISIONIT

Dibėr, 5 dhjetor- Shoqata, Bashkėsia Dibrane. nė Tiranė, nė Akademinė e Shkencave tė Shqipėrisė nė kryeqitetin shqiptar, promovoi dokumentarin televizim,, Me dibranėt nė Tiranė,tė autores Vjollca Sadiku.

Kryetari i shoqatės nė fjalė Dr Faruk Borova theksoi se ky ėshtė dokumentari i parė qė realizohet nė kėtė temė. Kėtė emision e pėrshėndesim tė gjithė dibranėt pa marė parasysh se ku janė tha Borova dhe shtoi se ne dibranėt pa marė parasysh a jetojmė nė Dibėr ,Tiranė apo Amerikė duhet qė tė mos realizojmė aktivitete unikale por aktivitete tė jenė tė pėrbashkėta, meqė ashtu ne rrisim reputacionin tė tė gjithė shoqatave dibrane.

Duke pėrshėndetur promovimin kryetari i Dibrės Argėtim Fida tha se kėto projekte janė edhe njė urrė lidhėse mes dibranėve tė cilėt jetojnė nė vendlindje me dibranėt tė cilėt pėr shkaqe tė njohura sot jetojnė jasht saj.

Autorja e emisionit Vjollca Sadiku tha se qėllimi i emisionit dokumentar ėshtė qė tė ndichohen fakte tė cilėt ishin shkaku kryesor i egsodit dibran qė ndodhi viteve 1912-1920, kurė Dibra nė mėnyrė mizore u shpraz nga ana e sėrbėve. Sadiku shtoi se ato vite sipas fakteve dibranėt edhe pse nė njė numėr shumė tė madh u mirėpritėn nga tiranasit, dhe u pėrqėnduan nė njė rrugė tė saj e cila edhe sot mban emrin Rruga e Dibrės. Nė emisionin dokumentar i cili u realizua nė produksion tė televizionit ,, Zhupa,, nga Dibra nėpėrmjet bisedave me historianė, politikanė, aktivistė tė shoqatave, intelektualė si dhe pėrfaqėsues tė pushtetit vendor dhe dibranė qė jetojnė nė Tiranė, ndichohen faktet nė lidhje me numrin e dibranėve qė pėsuan egsod si dhe lidhja e tyre qė sot mbajnė mė vendlindjen.

Pas prezentimit tė dokumentarit nė Tiranė, kėshilltari nė Qeverinė Shqiptare Nijazi Kosovrasti plot emocione tha se nė emision prezentohen nė mėnyrė tė argumentuar faktet tė egsodit. Aristi i njohur shqiptar Bujar Kapexhiu tha se nė emision jepen tė dhėna pėr traditat qė dibranėt kėtu nė Tiranė i kanė mbajtur me shekuj ashtu sich ata i kanė pasur edhe nė Dibėr. Dibrani Mexhit Capa dhe zonja e tij Shpresa enkas nė Tiranė aritėn nga Dibra pėr tė ndjekur promovimin. Ky ėshtė njė emision i cili flet edhe pėr nevojėn e njė bashkėpunimi mė tė afėrėt mes dibranėve. Pėrfaqėsuesi i diasporės dibrane nė SHBA Ibrahim Kolari ,tha se projektet tė kėtilla kanė vlera historike, meqė nė shesh prezentojnė tė gjithė vuajtet qė ka patur populli shqiptar nėpėr shekuj, dhe qė sot kėta vuajte nuk duhet haruar.

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi