Dibra
Hap edhe ti nje llogari ne kete webfaqe dhe jep kontributin tend
Merse erdhet ne Forumin tone!!! Ju urojme t'ja kaloni sa me mire!!!

You are not connected. Please login or register

Kurjozitete te ndryshme

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Kurjozitete te ndryshme  Empty Kurjozitete te ndryshme prej 10.05.12 12:16

Dibrani_84

Dibrani_84
gjeneral
gjeneral
Morena1 ka thene me pare:
AFRIKA: Simbas disave rrjedh nga emri Afer.Popull shume i lashte , qe ka jetuar aty pra Egjyptianeve, kurse sipas mitologjise AFER ose AFRO , quhej i biri i Herkulit dhe nga ky e mori emrin Afrika.

AMERIKA:Toka qe e zbuloi Kolombi , ne fillim u quajt Nova Granata dhe pastaj u quajt Kolombi ,per nder te kolombit Spanjollet kontinentin e ri ne fillim zyrtarishte ,e quajten Indias. Emri Amerike per here te pare u pa ne vepren "Traktat i kozmografise" botuar me 1507ne shen-Die(France) Kjo u be per nder te Amerigo Vespucit, e per ti dhene Amerike emrin Botes se re. Megjithate Amerigo Vespuēi ne doreshkrimet e tije , ne ato ēfar kane mbetur, ka perdorur gjithnje emrin Bota e re"

ANKTARTD-a:Anktartide , quhen tokat e rrethit polar te jugut ,qe kane nje madhesi sa Australia dhe Evropa Emri Anktartide eshte fjale e perbere e Greqishtes nga Anti(kunder) dhe Arktikos(i veriut) pra, kunder Veriut

AZI-A:Sipas mitologjise , Azia ishte nimf , e bija e Oqeanit dhe
tetit , bashkeshortja e Japetit .Thuhej se kjo i dha emrin kontinentit te Azise Japeti ishte njeri nga Titanet, i biri i Qiellit (Oranit)dhe Tokes(Gjea), babai i Atlantit , Primitheut , Epimeteut dhe Esperos

OQEANI-A:Si pjese perberese e nje pjese te Tokes, eshte e perbere nga nje numer shume i madh ishujsh dhe nga toka me e vogel e te gjitha kontineteve , qe quhet Australi Emri Oqeani vjen nga OCEANUS-i ne latinishte.Perendi , i shoqi i Tetis-tetiq , nimfe detare , nena e Akilit , qe e pati me Peleun.Ne ILIADE , Oqeani , quhej dhe perendia e Zotave , me te cilin shprehet mendimi i vjeter , i te vjeterve se , elementi i pare prej te cilet rjedhin gjithe te tjeret eshte uji.

AUSTRALI-A:Toka kontinentale e Oqeanise .Eshte fjale nga latinishtja , qe do te thot I JUGUT dhe u quajt me kete emer , duke pasur parasyshe poziten e saj ne jug Xhon Rehinold (1729-1798) studioi shkencat e natyres dhe e shoqeroi COOC-ku ne udhetimin e tije rreth botes , ky qe i pari qe e propozoi , qe toka kontinentale e Oqeanise , te quhet Australi, qe deri ahere quhej Hollanda e re.

EVROPE-A:Sipas mitologjise ishte e bija e Agenores , mbret i Fenikise dhe e motra e Kadmi , kryetar i nje kolonie , qe ishte e vendosur ne Greqi. Evropa e paisur me nje bukuri te rralle , qe grabitur nga Zeusi -Jovi nene formen e nje demi dhe u dergua ne ate pjese te tokes , qe mori dhe emrin e saj-Evrope. Evrop u quajt dhe asteroidi i 167-te i zbuluar nga Pogson , me 17 prill 1864.

Kurjozitete. kurjozitete. Informacione. lajme

Shiko profilin e anėtarit http://dibra.albanianforum.net

Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi