Dibra
Hap edhe ti nje llogari ne kete webfaqe dhe jep kontributin tend
Merse erdhet ne Forumin tone!!! Ju urojme t'ja kaloni sa me mire!!!

You are not connected. Please login or register

Ndotja e mjedisit

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Ndotja e mjedisit Empty Ndotja e mjedisit prej 09.05.12 14:47

Itali: ndotja e mjedisit bllokon makinat
Automjetet vrasin mbi 40 mijė njerėz pėr ēdo vit,mesatarisht 14 nė ditė.

Aktivitetet e shpimit tė tokėsnė oqeane shkatėrrojnė shkėm-binjtė nėnujorė, shtratin e lesh-terikut dhe ligatinat bregdetare.

Sasia e prodhimeve tė karburantėve qė pėrfundojnė nėoqean vlerėsohet nė 0.25% tė prodhimit botėror tė naftės: rreth 6 milion ton nė vit.

Tsunami mund tė kalojė mijėra kilometra duke shpenzuar pak energji, dhe mund tė arrijė shpejtėsinė prej 500–1000 km/h mbi oqean.Vala qė ngritet nga Tsunami ėshtė mijėra kilometra e gjatė,ndėrsa lartėsia e valės mund tė arrijė deri nė 30 metra afėr bregut tė detit.

OKBja ka numrin e njėjtė tėpunėtorėve me ata tė Disneyland-it, ndėrsa totali i punėtorėve ėshtė sa njė e treta epunėtorėve tė Mc Donalds.

Buxheti i OKBsė pėr pjesėn qendrore ėshtė sa 4 % i buxhetit vjetor tė qytetit tė Nju Jorkut,ndėrsa ėshtė mė i vogėl se sabuxheti vjetor i departamentit tė zjarrėfikėsve tė Tokios.

Vlera e OKBsė ėshtė e barazvlefshme me 2 dollarė pėr ēdo person qė jeton nė kėtė planet, ose thėnė ndryshe e barabartė me shumėn qė shpenzohet nė Britani tė Madhe pėr alkoolin ēdo 15 javė.Edituar pėr herė tė fundit nga Dibrani_84 nė 10.05.12 12:44, edituar 2 herė gjithsej (Reason for editing : kurjozitete. kurjozitete te ndryshme)

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi