Dibra
Hap edhe ti nje llogari ne kete webfaqe dhe jep kontributin tend
Merse erdhet ne Forumin tone!!! Ju urojme t'ja kaloni sa me mire!!!

You are not connected. Please login or register

Pak histori mbi dhe rrethin e Matit

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Pak histori mbi dhe rrethin e Matit

Qyteti i Burrelit ndodhet nė njė distancė prej 93 km nga Tirana. Ai ėshtė i vendosur mbi pllajė tė rrafshėt me lartėsi 320 metra mbi nivelin e detit dhe i rrethuar nga male. Kjo zonė ka qėnė e banuar qė nė kohė lė lashta. Mendohet si qėndėr e banuar qė nė Shek e VIII para lindjes se Krishtit. Dėshmi pėr kėtė fakt janė zbulimi itumave, janė 54 tė tilla nė gjithė rrethin e Matit, tė cilat gjėnden nėperėndim dhe veri perėndim tė Burrelit. Kėto tuma janė dėshmi e kulturės “Ilirete Matit”. Vetė Burreli ėshtė krijuar si qytet nė vitn 1922 si qėndėr e rrethittė Matit. Nė qytet bie nė sy njė park me sipėrfaqe 4 hektarė.

Historia

31 Korriku eshte festa e ēlirimit te Burrelit nga Gjermanet me 1944. Festohet pothuajse ne te gjithe rrethin e MATIT por me qender Burrelin. Burreli ka qene konsideruar si qyteti i molleve sepse qe ne hyrje trotuaret kan pas te
rreshtuar peme me molle. Lulishtja e Burrelit e cila u zhvillua nga Mbreti Zog eshte e shquar sepse nga siper shfaqet si forma e flamurit shqiptar me dy krenaret.Mati shquhet si vendi i kuvendeve dhe nje fole e pamposhtur trimash
dhe luftetarve dhe gjeneraleve te medhej. Libri i par shqip eshte shkruajtur ne MAT nga Autori Pjeter Budi, dhe gjithashtu eshte shpallur pamvarsia e kishes katolike shqiptare per here te pare po nga kryengritesi Pjeter Budi.
Ne kohen e regimit komunist Burrelsat/Matjanet kan qen pseodonuar me fjalen "Zogista". Kjo e fundit eshte shkak i Mbretit Zog i cili lindi ne Burgajet to MATIT dhe ky i fundit kishte nje perkrahje te madhe nga bajraktaret e Matit kur erdhi ne pushtet ne 1924. Mbreti Zog i pare njihet ne historine shqiptare si diplomati me i madh i njeqind vjecarit te fundit.Disa pseudo historiane mendojne te jete Mati vendlindja e Skenderbeut Heroit tone kambetar, por nuk eshte aspak e vertete.

Gjeografia


Rrethi i Matit ka rreth 60 000 banore me nje siperfaqe rreth 10km2. Eshte rrethuar me rrugen e cila quet "unaza e Burrelit". Lumi MAT buron ne Suē te MATIT ne malin e Kaptinės dhe me gjatesi 115km derdhet ne Adriatik. Ndermjet lumit jane ndertuar dhe dy Hidrocentrale ai i Shkopetit dhe i Ulzes te cilet funizojn Matin, nje pjese te mire te veriut dhe nje pjese se Kryeqytetit Tirane. Lumi duke rrjedhur nga ura e Matit eshte nje pjese e madhe e argetimit te banoreve se Burrelit ne vere. Ura eshte nje nder urat me te vjetra e cila u ndertua nga Italianet. Macukulli eshte fshati me i madh i Matit dhe i Shqiperise.

Origjina e flales "Mat"

Origjinėn e fjalės Mat(Matja) e kanė studiuar shumė studiues e shkencėtarė, por ende mbetet e papėrcaktuar qartė prejardhja e saj. Disa besojnė se ky emėr ka prejardhje biblike, kurse albanologu i njohur
N.Jokli shpjegon se emri i krahinės vjen nga gjuha shqipe e ka lidhje me fjalėn mat`anė(mat`anė lumit, mat`anė bregut). Nė njė dokument tė vitit 1304, nė njė listė anzhuine me emrat e 13 fiseve, pėrmendet edhe ai i Matit nė formėn e Matesos.

Pozita Gjeografike

Mati shtrihet nė pjesėn qėndrore tė Shqipėrisė. Siperfaqja e rrethit ėshtė 997 km katrorė. Dendėsia e popullsisė ėshtė 69 banorė pėr km katrorė. Nė qytet banojnė 27% e popullsisė ndėrsa pjesa tjetėr banon nė fshat.
Kufiri natyror i Matit fillon nga lindja me malin e Dejės, zbret nė Qafė-Murrė pastaj ngjitet nėpėr majat e maleve tė Balgjajt, qė rradhiten nė drejtim tė jugut, pėr tė zbritur nė Qafė tė Buallit, pastaj me nė jug kufizohet me
malėsinė e Martaneshit duke u ndarė nga rrethi i Dibrės dhe Bulqizės. Nga kėtej kufiri vijon nė Malin me Gropa pėr tė zbritur nė qafėn e Murrizės, vazhdon mė tej duke u ndarė me rrethin e Tiranės, zbret nė Qafė-Shtame, pėr tu ngjitur ne drejtim tė veriperendimit nė vargmalet e Skėnderbeut, ku kufiri ndahet me rrethin e Krujės, vazhdon me Qafėn e Belegut dhe pėrfundon nė grykėn e Shkopetit, qė ndan Matin me rrethin e Kurbinit. Ndėrsa nga ana
veriperendimore kufizohet me malet Kulmi i Dervenit, vazhdon nga ana e veriut me kodrat e Prosekut, ku terrenet janė mė tė hapura dhe mė tė kalueshme, pastaj kufiri mbyllet pėr tu ndarė me rrethin e Mirditės. Mati gjendet midis kordinatave gjeografike 41o e 26` dhe 41o e 47`, gjėrėsi veriore dhe 19o e 52` dhe 20o e14` gjėrėsi lindore Ulėz Shkopet ėshtė vendi ku janė krijuar kanionet mė tė thellė e mė tė rėndėsishme nė Shqipėri.
Tipike pėr kėto ngushtime ėshtė Gryka e Shkopetit(40 metra) disa metra e thellė e ēarė nga lumi Mat para se tė dalė nė fushė.

Relievi dhe Klima

Lartesia maksimale mbi nivelin e detit nė lartėsinė mė tė madhe 2246 metra qe ėshtė Maja e Dejės.Dallohen katėr nivele tarracore, qė pėrbėjnė gropėn e Matit nga Klosi deri nė Ulėz. Nė njėrėn nga kėto tarraca lumore ėshtė vendosur qyteti i Burrelit. Klima nė luginėn e Matit ėshtė afėrsisht si mesatare e klimės e gjithė Shqipėrisė, lidhet me brezin e klimės mesdhetare e cila karakterizohet nga vera e nxehtė dhe e thatė me shkėlqim tė madh tė diellit dhe nga dimri relativisht i butė nė luginė dhe disi i ashpėr nė brezin malor. Temperatura mesatare vjetore ne Luginėn e Matit ėshtė afro 14 gradė celsius nė ditėt mė tė nxehta tė korrikut arrin 38 gradė. Muaji mė i ngrohtė ėshtė korriku me temperaturė mesatare 24 gradė, ndėrsa mė i ftohti ėshtė janari me temperaturė mesatare +4 deri 0 gradė celsius. Ditėt me diell zėnė 88-90% tė ditėve tė vitit.
farao mati. burreli. burgajet. rrethi.

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi