Dibra
Hap edhe ti nje llogari ne kete webfaqe dhe jep kontributin tend
Merse erdhet ne Forumin tone!!! Ju urojme t'ja kaloni sa me mire!!!

You are not connected. Please login or register

Ndryshime klimaterike

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Ndryshime klimaterike Empty Ndryshime klimaterike prej 08.05.12 14:00

Temperaturat mund te rriten me 3grade C deri ne vitin 2050, sugjerojne modelet
BBC


Pothuajse 10.000 simulime klimaterike jane shfaqur ne kompjuteret e vullnetareve ne shtepi.
Parashikimet, botuar ne 'Gjeoshkenca e Natyres', jane disi me te larta se ato te modeleve te tjera.Studiuesit kane per qellim shqyrtimin e nje game te gjere te ardhmesh te mundshme, te cilat ata thone se ndihmon "te marrin trajtim" mbi pasigurite e sistemit klimatik.
Njerezit qe merren me planifikimin e ndikimeve te ndryshimeve klimatike duhet te marrin ne konsiderate mundesine e ngrohjes deri ne 3oC deri ne vitin 2050, madje edhe ne nje skenar me emetime mesatare, bejne te ditur studiuesit.

Studimi - dhene permes climateprediction.net me Eksperimentin e Ndryshimeve Klimatike te BBC - shfaq simulimet duke perdorur nje model kompleks atmosfere-oqean te klimes.
Ai eshte pershkruar si nje "hap i rendesishem ne drejtim te vleresimit te pasigurise ne menyren me gjitheperfshirese", nga Gabi Hegerl, profesor i shkences se sistemit klimatik ne Universitetin e Edinburgut

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi