Dibra
Hap edhe ti nje llogari ne kete webfaqe dhe jep kontributin tend
Merse erdhet ne Forumin tone!!! Ju urojme t'ja kaloni sa me mire!!!

You are not connected. Please login or register

Kurjozitete te ndryshme

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Kurjozitete te ndryshme Empty Kurjozitete te ndryshme prej 08.05.12 10:45

Dibrani_84

Dibrani_84
gjeneral
gjeneral
Tė domosdoshme pėr jetėn
Nga studimet mbi rruzullin tokėsor mund tė formohet lehtė njė listė mbi "ekuilibrat e elementėve tė domosdoshėm pėr jetėn". Astronomi amerikan Hjuxh Ros ka hartuar njė listė nė lidhje me pėrshtatshmėrinė e Tokės pėr jetėn duke i renditur si mė poshtė:

Forca Tėrheqėse e Tokės
Nėse do tė ishte mė e madhe, atmosfera e Tokės do tė akumulonte sasi tė mėdha amoniaku dhe metani, tė cilat do tė ishin negative pėr jetėn.
Nėse do tė ishte mė e vogėl, atmosfera e Tokės do tė humbte sasira tė mėdha uji qė do ta bėnte tė pamundur jetesėn.

Largėsia nga Dielli
Nėse do tė ishte mė e madhe, planeti do tė ftohej shumė, duke krijuar efekte negative mbi qarkullimin e ujit nė atmosferė, si pasojė planeti do tė hynte nė epokėn e akullit.
Nėse do tė ishte mė e vogėl, planeti do tė skuqej nga rrezet e Diellit duke shkaktuar efekte negative mbi qarkullimin e ujit nė atmosferė, gjė qė do ta bėnte tė pamundur jetesėn nė tė.

Trashėsia e Kores sė Tokės
Nėse do tė ishte mė e madhe, do tė transportohej nga atmosfera pėr nė koren e Tokės mė tepėr oksigjen.
Nėse do tė ishte mė e vogėl, do tė kishte aq lėvizje vullkanike sa do ta bėnin tė pamundur jetesėn nė planet.

Shpejtėsia e Rrotullimit tė Tokės rreth vetes
Nėse do tė ishte mė e madhe, erėrat atmosferike do tė fitonin shpejtėsi tė mėdha, tufanet dhe ciklonet do ta bėnin tė pamundur jetesėn.
Nėse do tė ishte mė e vogėl, ndryshimi i temperaturės midis ditės dhe natės do tė ishte shumė i madh.

Forca Tėrheqėse midis Hėnės
Nėse do tė ishte mė e madhe, forca tėrheqėse e fuqishme e Hėnės do tė ndihej shumė efektive mbi kushtet atmosferike, rrotullimin e Tokės rreth vetes dhe mbi baticat e zbaticat nė dete. Nėse do tė ishte mė e vogėl, do tė shkaktonte ndryshime negative tė klimės pėr jetėn.

Fusha Magnetike e Tokės
Nėse do tė ishte mė e madhe, do tė formoheshin furtuna tė fuqishme elektromagnetike.
Nėse do tė ishte mė e vogėl, do tė hiqej ajo mburojė e Tokės kundrejt erėrave tė Diellit dhe rrezatimit tė dėmshėm tė tij.

Albedo (Rrezet e Diellit qė reflektojnė nė sipėrfaqe tė Tokės, pėrqindja e rrezeve tė Diellit qė arrijnė deri nė sipėrfaqe tė Tokės)
Nėse do tė ishin mė tė mėdha, me njė shpejtėsi tė rrufeshme do tė hynim nė epokėn e akullit.
Nėse do tė ishin mė e vogėl, pasojat "serė" do ta rrisnin shumė nxehtėsinė ku Toka fillimisht do tė mbetej poshtė ujit nga shkrirja e akullnajave dhe mė pas do tė nxehej tej mase.

Pėrqindja e Oksigjenit dhe e Azotit nė Atmosferė
Nėse do tė ishte mė e madhe, funksionet jetėsore do tė shpejtėsoheshin negativisht.
Nėse do tė ishte mė e vogėl, funksionet jetėsore do tė ngadalėsoheshin negativisht.

Pėrqindja e Ujit dhe Dioksidit tė Karbonit nė Atmosferė
Nėse do tė ishte mė e madhe, atmosfera do tė ngrohej tej mase.
Nėse do tė ishte mė e vogėl, temperatura atmosferike do tė ulej.

Trashėsia e Shtresės sė Ozonit
Nėse do tė ishte mė e madhe, temperatura nė rruzullin tokėsor do tė ulej.
Nėse do tė ishte mė e vogėl, rruzulli tokėsor do tė nxehej shumė dhe do tė mbetej i pambrojtur pėrballė rrezeve tė dėmshme ultravjollcė tė Diellit.

Lėvizjet Sizmike (Tėrmetet)
Nėse do tė ishin mė tė mėdha, do tė ishte njė shkatėrrim i vazhdueshėm pėr gjallesat.
Nėse do tė ishin mė tė vogla, lėndėt ushqimore nė fund tė oqeanit nuk do tė pėrziheshin nė ujė, gjė qė do tė ndikonte negativisht nė jetėn nė oqeane dhe dete, si rrjedhojė edhe nė tė gjitha gjallesat e Tokės.
Kėto qė numėruam deri kėtu janė vetėm njė pjesė e atyre ekuilibrave aq delikatė dhe tė domosdoshėm pėr tė formuar dhe mundėsuar jetėn nė Tokė. Madje vetėm kėto qė u radhitėn kėtu do tė mjaftonin pėr tė demostruar se universi dhe Toka kurrė nuk mund tė arrijnė tė formohen si fryt i rastėsisė dhe i zhvillimit tė ngjarjeve aksidentale njėra pas tjetrės.
Tė gjithė kėto informacione kanė cilėsinė tė konfirmojnė edhe njė herė njė fakt tė qartė. Ai, qė ka krijuar nė mėnyrė tė pėrsosur tė gjithė universin, yjet, planetet, malet dhe detet, qė i jep jetė njeriut dhe tė gjitha gjallesave, qė i mjafton fuqia tė krijojė ēdo gjė nga mosekzistenca, qė krijimet e Tij i vė nėn urdhrat e njeriut e qė zotėron njė forcė dhe fuqi tė pafund, ėshtė Allahu. Allahu, kėtė krijim tė Tijin tė pėrsosur njė ajet tė Kuranit e tregon si mė poshtė:
"A ėshtė mė i rėndė krijimi juaj apo ai i qiellit? E Ai e ngriti atė! Ngriti kurorėn e tij dhe e pėrsosi atė. Natėn ia errėsoi e ditėn ia ndriēoi. E pastaj tokėn e sheshoi. Dhe prej saj nxorri ujin e saj dhe kullotat e saj. Kurse kodrat ia pėrforcoi. Si furnizim pėr ju dhe pėr kafshėt tuaja." (Naziat, 27-33)


Harun Jahja

Marre nga www.studenti.forumotion.com
Gjeografi. fenomene. natyre. Mjedis.Edituar pėr herė tė fundit nga Dibrani_84 nė 09.05.12 8:46, edituar 1 herė gjithsej (Reason for editing : Klima. Ndryshime. Moti. Fenomene. natyre)

Shiko profilin e anėtarit http://dibra.albanianforum.net
NASA ka publikuar njė video pėrmes sė cilės hedh poshtė interpretimet e profecive tė Majave rreth fundit tė botės se gjoja do tė ndodhė mė 21 dhjetor tė kėtij viti.
Shumė njerėz besojnė se 21 dhjetori i kėtij viti do tė shėnojė fundin e jetės nė Tokė, duke u thirrur nė kalendarin e lashtė tė Majave, i cili pėrfundon pikėrisht nė kėtė datė.

NASA nėpėrmjet njė email-i top sekret paralajmėron punonjėsit e saj qė tė pėrgatisin familjarėt e tyre pėr njė gjendje emergjence globale, pėr shkak tė termeteve tė fuqishėm qė priten tė godasin planetin tonė, por jo vetėm ato.
Drejtori i NASA-s Charles Boldeni nėpėrmjet njė video email-i i bėn thirrje gjithė punonjėsve qė tė organizohen nė mėnyrė qė tė jenė tė pergatitur pėr emergjencėn e radhės globale qė pritet tė godasė Tokėn, pasi nėse njė punonjės i NASA-s e mbron familjen nga njė rrezik i mundshėm, atėherė ai do tė jetė i aftė tė pėrballojė ditėn e punės qė e pret.

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi