Dibra
Hap edhe ti nje llogari ne kete webfaqe dhe jep kontributin tend
Merse erdhet ne Forumin tone!!! Ju urojme t'ja kaloni sa me mire!!!

You are not connected. Please login or register

Nje pershkrim i turizmit ne tranzicjon

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Dibrani_84

Dibrani_84
gjeneral
gjeneral
Nje pershkrim i zhvillimit te turizmit nder vite
Ne ndryshimin e viteve 1990-1991 Shqiperia braktisi sistemin e izolimit te gjate komunist dhe u perfshi nga nje perjudhe e tranzicjonit te gjith anshem politik ,ekonomik dhe shoqeror ndaj sistemit demokratik.Qe nga kjo perjudhe ekonomia e shqiperise po perjetone nje faze te veshtire te kalimit te saje nga ekonomia e planifikuar dhe centralizuar drejt asaj te tregut.
Ne ate perjudhe sektori tercial i ekonomise,ku vend te rendesishem ze turizmi u nenvlersua ne pergjithsi dhe nuk njohu zhvillim qe i takojne ne kushtet e vendit tone. Ne ate perjudhe turizmi ishte plotesishte monopol i shtetit dhe i organizuar vetem nga nje institucion turistik shtetrore”Albturizmi” Pas kalimit ne demokraci vendi u shoqerua me procesin e reformave,ndertimi i strukturave demokratike,transferimin e ekonomise drejt ekonomise se tregut,Kjo situate e pergjithshme ekonomike,politike dhe sociale qe u krijua ne shqiperi pas vitit 1990,ka ndikimin e saje te fuqishem edhe ne zhvillimin e Turizmit.Nje sere kushtesh te reja qe u krijuan pas vitit 1990 perbejne premisa shume te mira per nxitjen e turizmit ne shqiperi.Nder keto kushte vlene te vecohen si:

-hapja e vendit pas izolimit te gjate te tije

-antarsimi i Shqiperise ne organizata te ndryshme botrore ,

-vlersimi i turizmit si nje nga deget mé me prespektive te ekonomise Shqiptare,

-rigjallerimi i sektoreve te tjere te ekonomise te afert me turizmin(tregtia,sherbimet,transporti,ndertimet)

-nxitja e investimeve vendase e te huaj vencanerishte ne fushen e turizmit

Ndersa nje faktore teper negative qe ndodhi ne shqiperi gjate ketyre viteve ishte edhe fenomeni i firmave piramidale qe ndodhi ne shqiperi gjate mezit te viteve 90 dhe situata teper e veshtire qe u krijua me renien e tyre ne vitin 1997,ndikoj midis te tjerash mjafte negativisht edhe ne zhvillimin e turizmit.Situata e veshtire dhe e pasigurte qe u krijua ne Shqiperi pas ketyre ngjarjeve uli ndjeshem imazhin e vendit ne boten e jashtme dhe largoje shume turiste qe tregonin interes per Shqiperine.

Pas ktyre trazirave dhe ri mekembjes se ekonomise,politika ne shqiperi e trajnon turizmin si promotorin e zhvillimit te ardhshem ekonomik te vendit.Nderko qe nga qeveria dhe parlamenti Shqiptare ishin hartuar nje sere ligjesh qe mbeshtesin zhvillimin e trurizmit ne Shqiperi,midis te cilave vecohen:”Ligji mbi zonat prioritare per zhvillimin e turizmit ne shqiperi”;”Ligji mbi licensat turistike”;”Strategjia e zhvillimit te turizmit ne Shqiperi”etj.

Shqiperia ka nanshkruar gjithashtu marveshje bashkpunimi ne fushen e turizmit me vende te ndryshme te Europes dhe te botes dhe eshte tashme antare e organizatave te ndryshme turistike nderkombetare.

Ne vitin 2002 eshte ndermare nje strategji afat-gjate ne sektorin e turizmit,keto hapa u realizuan me mbeshtetjen teknike dhe financiare te Republikes Federale te Gjermanise, e perfaqesuar nga Ministria e Bashkepunimit dhe Zhvillimit Ekonomik. Ajo hartua ne bashkepunim ndermjet Ministrise se Rregullimit te Territorit dhe Turizmit dhe Organizmave konsulente Agjensia Gjermane e Bashkepunimit Teknik (GTZ) dhe ghh consult ltd. (Wiesbadsen, Gjermani).

Kjo strategji e mbeshtetur nga ministria e bashkpunimit dhe zhvillimit teknik vinte ne plane te pare 1 zhvillimin e turizmiit te diellit dhe te plazhit

2turizmin e imteresit te vecante

3 turizmin e qendrave urbane/turizmini e biznesit dhe i konferencave

Strategjia e Zhvillimit tė Turizmit e shpallur nė vitin 2003, ka qėnė njė instrument i cili solli realizime nė:

Hartimin e projektligjit pėr zhvillimin e turizmit: Gjatė vitit 2006-2007 sektori ka hartuar projektligjin pėr turizmin, i cili ka pėr qėllim krijimin e njė sektori me standarte ndėrkombėtare dhe per te ndihmuar konkretisht zhvillimin e industrise turistike nė pėrputhje me drejtimet strategjike tė zhvillimit tė turizmit, duke priorizuar dhe lidhur burimet e trashėgimisė kulturore dhe natyrore me zhvillimin e turizmit.
Miratimi i ligjit “Pėr portet turistike”
Zhvillimin infrastrukturor: Aeroporti kryesor nderkombetar i Rinasit prane Tiranes dhe Durresit, tashmė prezanton standarte nderkombetare.
Reabilitimi i disa akseve rrugore dhe projekte pėr investime nė rrugė dytėsore (6000 km). Projekte nė zhvillim pėr reabilitimin e porteve detare.

Projekte per zhvillimin e elementėve infrastrukturor nė zona tė ndryshme tė vendit.
Hartimi i planit tė integruar pėr zhvillimin e turizmit nė bregdetin e jugut
Me qellimin e rritjes se promovimit te Shqiperise si destinacion turistik, marketingut te produktit turistik shqiptar dhe kontrollit e standartizimit te strukturave akomoduese eshte krijiuar ne vitin 2005, Enti i Turizmit. Enti i Turizmit nder veprimtarite kryesore ka edhe bashkepunimin dhe bashkerendimin e punes me Zyrat Rajonale Turistike (ZRT) te ngritura ne 7 qytetet kryesore te vendit: Shkoder, Durres, Vlore, Korce, Tirane, Berat, Gjirakaster.
ZRT, jane struktura qe merren me hartimin e strategjive lokale, mbikqyrjen e veprimtarive turistike, perpunojne te dhenat dhe ofrojne keshillim per procedurat e investimeve ne fushen e turizmit. Keto struktura kane varesi administrative nga prefekturat e qarqeve dhe drejtim metodik nga MTKRS.

Gjatė vitit 2005-2006, Ministria e Turizmit, Kulturės, Rinisė dhe Sporteve, pėrgatiti dhe miratoi me VKM nr. 395, datė 21.6.2006, Strategjinė dhe Planin e Veprimit pėr Zhvillimin e Turizmit Natyror dhe Mjedisor. Ky dokument u pėrgatit me mbėshtetjen e Programit tė Kombeve tė Bashkuara pėr Zhvillim, Zyra e Shqipėrisė.
Turizmi ne Shqiperi.

Shiko profilin e anėtarit http://dibra.albanianforum.net

Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi