Dibra
Hap edhe ti nje llogari ne kete webfaqe dhe jep kontributin tend
Merse erdhet ne Forumin tone!!! Ju urojme t'ja kaloni sa me mire!!!

You are not connected. Please login or register

Dibra ofron zonėn ekonomike

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Dibra ofron zonėn ekonomike Empty Dibra ofron zonėn ekonomike prej 02.05.12 14:26

Dibrani_84

Dibrani_84
gjeneral
gjeneral
Dibėr - Ka mundėsi tė mėdha qė gjatė kėtij viti biznesmenėt nga Turqia tė investojnė nė komunat Dibėr dhe Qendėr Zhupė. Kėto ditė nė Republikėn e Turqisė ka patur aktivitete tė shoqatave tė mėrgimtarėve, tė cilėt gjatė viteve tė 50-ta dhe 60-ta kanė migruar nė Turqi nga komunat tė rajonit Perėndimor tė Maqedonisė.

Sipas burimeve tė kėtyre shoqatave, aktivitete ka patur nė qytetet Stamboll, Bursė dhe Adapazar, nė tė cilėt ėshtė vendosur qė tė lobohet te biznesmenėt mėrgimtarė, por edhe te biznesmenėt tė fuqishėm nė Turqi qė tė investojnė nė komunat Qendėr Zhupė dhe Dibėr. Ka gjasa qė tė biznesmenė turq tė investojnė nė sferėn e pėrpunimit tė drurit, turizmit dhe konfeksionit. Poashtu ata shprehin interes edhe pėr ndėrtimin e hoteleve nė bregun e Liqenit tė Dibrės. Sipas tė njėjtave burime, kanė filluar disa takime me biznesmenė tė cilėt paraprakisht kanė vizituar komunat Dibėr dhe Qendėr Zhupė. Pėrfaqėsuesit e shoqatave tė mėrgimtarėve thonė se interesimi pėr tė investuar nė dy komunat nė fjalė ėshtė i madh. Sidomos, njė element pozitiv qė shton shpresat pėr investime ėshtė fakti qė prodhimet qė do t'i realizonin nė Dibėr do tė mund tė plasoheshin shumė lehtė jo vetėm nė Maqedoni, por edhe nė Shqipėri.

Poashtu fakti qė aeroporti i Ohrit ėshtė diēka mė shumė se 50 kilometra nga Dibra, ndikon pozitivisht nė pėrcaktimet e biznesmenėve turq. Kryetari i Dibrės, Argėtim Fida, para disa muajsh nė Dibėr pati njė takim me njė grup biznesmenėsh nga Turqia, njė pjesė e tė cilėve ishin mėrgimtarė. Fida nė atė takim ofroi pėr biznesmenėt turq mundėsitė qė ata tė investojnė nė zonėn ekonomike tė Dibrės. Nė atė takim kanė qenė tė pranishėm edhe njė pjesė e biznesmenėve me tė cilėt kėto ditė kanė kontaktuar shoqatat e mėrgimtarėve nė Turqi. Pėrndryshe, pushteti vendor i Dibrės me planet urbanistike ka pėrcaktuar zonėn ekonomike e cila gjendet nė lokacionet e ish kazermės tė ARM. Kjo zonė, siē ėshtė sqaruar edhe nga pushtetarėt lokal, mundėson ndėrtime tė shpejta tė objekteve prodhuese, meqė infrastruktura ėshtė tėrėsisht komplete. Kur jemi te investimet, duhet tė theksojmė se nė Komunėn e Dibrės disa biznesmenė dibranė nga SHBA-tė kohėve tė fundit kanė shprehur interesim pėr ndėrtimin e reparteve prodhuese. (V.S./KOHA)
Diber, D
ibra e Madhe, Maqedoni

Shiko profilin e anėtarit http://dibra.albanianforum.net

Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi