Dibra
Hap edhe ti nje llogari ne kete webfaqe dhe jep kontributin tend
Merse erdhet ne Forumin tone!!! Ju urojme t'ja kaloni sa me mire!!!

You are not connected. Please login or register

DIVJAKA

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1DIVJAKA Empty DIVJAKA prej 26.04.09 16:18

Dibrani_84

Dibrani_84
gjeneral
gjeneral
Divjaka
DIVJAKA 1190010316-divjakaQytet nė Shqipėri me rreth 7 100 banorė. Mendohet se kodrat e Divjakes deri ne afersi te Terbufit kane qene te banuara qysh ne kohet e lashta. Kjo vertetohet edhe nga shume objekte arkeologjike te gjetura ne keto kodra, si nga varret e shumta qe gjenden neper keto vende.
Qytet nė Shqipėri me rreth 7 100 banorė. Mendohet se kodrat e Divjakes deri ne afersi te Terbufit kane qene te banuara qysh ne kohet e lashta. Kjo vertetohet edhe nga shume objekte arkeologjike te gjetura ne keto kodra, si nga varret e shumta qe gjenden neper keto vende.
Rrethinat e Divjakes
Ne jug te Divjakes ne afersi te fshatit Mize dhe Xeng nga hapja e nje kanali kullues u gjenden disa tjegula , copa rrexylli, nje gozhde kovaei 12 cm, dhe dy rrota me diameter 18 & 10 cm dhe fragmentesh enesh te ndryshme. Copat e tjegulave dhe te tullave te gjetura ne kete are jane idetike me tjegullat e tullat e gjetura
neper varret e fshatrave te permendur me siper. Ne fshatin Mize jane gjetur rreth e rrotull varre te mbuluar me tjegulla me permas
70×40x2cm, poee e pjata balte si dhe vegla pune hekuri, te cilat i
perkasin mesjetes se hereshme. Te gjitha materialet te cilet jane gjetur si: Hanxhare, heshtat,pjatat kandilat, kane pas egzistuar ne muzeun e Divjakes dhe i perkisnin shekullit III-II para eres sone. Me perjashtim te pak eneve helenistike e te ndonje objekti tjeter, te gjitha te tjerat jane Iliro-shqiptare. Si do qe te jete fakt eshte se Divjaka dhe kodrat perreth saj kane qene te banuara qe ne kohe te lashta nga fisi i njohur Ilir i Taulanteve dhe me vone nga shqiptaret e hershem.Nje fakt tjeter eshte nje gure i gjetur ne Divjake
me mbishkrim latin i cili eshte nje gure rruge dhe deshmon se ne kete
zone ka pasur kaluar nje rruge qe lidhte Apollonin me Dyrrahun
(Durresin) dhe thuhet se ka qene nje dege e rruges Egnatia qe shkonte per ne Skampa (Elbasan) sipas hartes Krahina jone ne shekujt IV-V te eres sone
Arkeologjia
Nga zbulimet arkeologjike interes te veeante paraqe
fytyra e nje femre ne reliev, Erinia, perendesha e hakmarrjes e
skalitur ne nje bllok te vogel guri gelqeror. Kjo veper eshte gjetur ne
murin e jashtem te Kishes se Divjakes. Ne nje bllok tjeter guri
gelqeror po ne murin e kishes paraqitet ne reliev portreti i Perandorit
ilir, Kostantini i Madh (306-332) i veshur me kemishe popullore ilire. Nga keto fakte mund te themi me siguri se Divjaka dhe zona e saj kane qene banuar para dyndjes se sllaveve dhe para epokes sone. Pervec gjetjeve te shumta arkeologjike, sipas dokumentave turke te viteve 1441-1450 del se Divjaka ka qene prone e nje te quajturi Dhimiter Prespa. Me pas kaloi ne pronesin e nje fare Zakonas Beu, i cili e permendet ne histori per mardhenie me Gjergj Kastriotin-Skenderbeun.Nga viti 1450 i shekullit XV fshati mbeti ne duart e nje te quajturi Zurgo,me vone pas vitit 1450 u be prone e nenes se
Sulltanit. Ne kete kohe populli u detyrua te paguante shume taksa si,
vergjije, xhelepi gjithashtu per aresye se ata ishin te krishtere ata
duhet te paguanin dhe takse nizamie, dhe te punonte argat tek tok e
turkut. Ne afersi te Divjakes meperpara ka pas egzistuar nje fshate i
quajtur Kular. Ky fshat e ka marr emrin nga disa relieve ne forme
kularesh qe ishin formuar nga rrjedha e lumit Shkumbin.
Per aresye te permbytjeve te shumta nga lumi banoret
u detyruan te shpernguleshin nga fshati dhe te shkonin ne Divjake ku
jetuan dhe jetojne akoma disa fise si Tashi, Janko etj. Emri Prejardhja e Emrit te Divjakes Si dhe nga e ka marre kete emer nuk kemi shume informacione, por per sa dime dhe na kane lene te shkruar te paret tane ka disa teori. Rrap Mertiri mesues pensionist, i cili para clirimit ka qene mesues ne Divjak, ka degjuar prej mesuesit te mirenjohur Jani Minga se emri Divjake vjen nga fjala Divija dy vija. Ne te vertete fshati ka vija uji , njeren e quajne Perroi i rrezes dhe tjetrin Perroi i Murtajes. Ndersa nje informacion tjeter na e jep Profesor Kol Nika ne Librin e tij Divjaka nje fshate i lashte i cili thote se e ka marre emrin nga rrenja e fjales Div ne gjuhen shqipe Dif-Diva, perdoret per kafshet mbinatyrore dhe ne menyren figurative per njerez me force vigane, te fuqishem e shtatemedhenj.
Emri Divjake permendet per here te pare ne
dokumentat turke ne vitet 1441-1443-1445. Keto dokumente kane qene ne muzeun e fshatit. Nje tjeter dokument qe tregon per prejardhjen e emrit Divjake eshte dhe botimi ne nje reviste i Profesor Luk Karafilit ngaShkodra me pseudonimin Bardhyli ne artikullin e tij Kravastaja e Divjaka shkruan: Fshati Divjake mori emrin perrallor te divave te perralles se moeme qe i pershtatet princeshes Marika Matranga dhe tregon tretjen e kesaj familje me ate te princave Muzakaj te Beratit. Autori e mbeshtet kete ne nje perralle te degjuar ne Lushnje nga disa
te moshuar. Gjithashtu ne kohen e Turqise dhe deri vone para
clirimit, krahina ku bente pjese Divjaka quhej Karatoprak (nga
turqishtja -dhe i zi-), kjo krahine perfshinte katundet ndermjet
Terbufit e gjolit te Karavastase deri ne Libofshe, por vendasit nuk e
quanin veten Karatoprakas por Divjakas. Me sa dihet pra deri me sot fjala Divjake nuk rrjedh nga ndonje emer fisi,llagapi(mbiemer), apo toponomi te mepareshme dhe nuk duhet te kete dale nga vendasit por nga njerez te tjeter qe kane shkelur e pare kete vende dhe banoret e ketij vendi
Pozita Gjeografike
Divjaka.Divjaka.Divjaka.DivjakaDivjaka..Divjaka.DivjakaDivjaka..

Shiko profilin e anėtarit http://dibra.albanianforum.net

Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi