Dibra
Hap edhe ti nje llogari ne kete webfaqe dhe jep kontributin tend
Merse erdhet ne Forumin tone!!! Ju urojme t'ja kaloni sa me mire!!!

You are not connected. Please login or register

Afrika Qėndrore

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Afrika Qėndrore Empty Afrika Qėndrore prej 15.09.08 13:20

Dibrani_84

Dibrani_84
gjeneral
gjeneral
Republique Centrafricaine

Afrika Qėndrore Flamuri_Afrika_Qendrore_SAfrika Qėndrore 85px-Central_african_coa
FlamuriStema
Moto Kombėtare: Unité, Dignité, Travail
Afrika Qėndrore 280px-LocationCentralAfricanRepublic.svg


Gjuhėfrangjishtja, (jo zyrtare) sangho
KryeqytetiBangui
SistemiRepublik
PresidentFranēois Bozizé
KryeministėrCélestin Gaombalet
Sipėrfaqja
- ujore
622,984 km² - ( 42 -ta )
0% % - ( -ta )
Popullsia]Popullsia
Dendėsia
3,683,538 (2003) - ( 124 -ta)
5.8 b. / km² - ( -ta)
Valuta_treg%C3%ABtare]MonedhaCFA franc (XAF)
Zona kohoreUTC + 01:00
Pavarėsia
nga Franca
13 Gusht 1960 - (shpallur)
Nė OKB nga20 Shtator 1960
Himni kombėtarLa Renaissance
Kodi i internetit TLD.cf
Prefiksi telefonik+236
Republika e Afrikės Qendrore ndodhet nė qendėr tė kontinentit afrikanė, nė Afrikėn ekuatoriale. Nė veri kufizohet nga Ēadi, mė tutje kufizohet me Sudanin, Republikėn Demokratike tė Kongos, Republikėn e Kongos dhe me Kamerunin.
Republika ndahet nė 14 provinca, 2 prefektura dhe njė krye-rreth (ang. Distrikt).

Historia e Afrikės Qendrore
Nė kėtė vend u vendosen popujt Bantu dhe Azande si pasojė e tregtisė sė skėlavėve nga Sudani. Qė nga ajo kohė deri te kolonizatorėt francezė tė cilėt e zgjeruan ndikimin e tyre dhe mė 1960 ky vend shpallet si shtet i pamvarur.

Gjeografia e Afrikės Qendrore
Nga sateliti
Vendi ndodhe (pjesa mė e madhe e tij) nė njė lartėsi mbidetare deri
nė 1.420 m mbi nivelin e deti. Nė veri mbizotėronė mė tepėr njė klimė e ngjashme me klimėn e shkretirės ndėrsa nė jug klima ekuatoriale me
reshje tė shiut nga muaji marsi!mars deri nė tetor. Flora und Fauna Vargmalet e dendura tropike nė jug tė vendit ėshtė vendstrehimi mė i largėt i gorillave dhe elefantėve.
Megjithatė pjesa mė e madhe e vendit karakterizohet me luginat tė
bleruara dhe me pyje jo tė dendura. Kafshėt vendase mė tė shpeshta qė
popullzojnė pjesėn mė tė madhe tė vendit janė: elefantėt, majmunėt,
antilopat, buallicat, zogj qė rrallė hasen nė natyrė, sikurse kali i
Nilit qė popullzojnė ujėrat e vendit.
Demografia e Afrikės QendroreAfrika Qėndrore 180px-Central_African_Republic-demography
Lakorja e rritjes sė popullsisė
Banorėt vendas Pygmenėt po thuajse janė zhdukur tėrėsisht. Nė jug
dominojnė fisi Ngala (Gbakka, Lissongo) i popullatės sė quajtur Bantu.
Nė veri banojnė popullata e quajtur Sara dhe ajo nilotite Runga dhe nė
lindje popujt Azande. Nė pjesė tė xhunglės mund tė hasen edhe anėtarė
tė banorėve tė vjetėr Pygmen. Po ashtu nė kėtė vend janė tė vendosur
disa mijėra evropianė shumica e tyre francezė tė cilėt zakonisht
jetojnė nė qendrat e urbanizuara. Pėrderisa pjesa e savanės dhe
xhunglės po thuaj se janė tė pa popullarizuara, pėr anash rrjedhave tė
lumenjve janė vendosur shumica e popullsisė.
Ekonomia e Afrikės Qendrore
Mė pakė se njė e treta e tokės pėrdoret pėr bujqėsi e cila kryesisht
kultivohet pėr pėrmbushjen e kėrkesave vendase. Ndėr produktet qė
eksportohen janė kikirikat, mėndafshi, kafja dhe frutat e palmės.
Si ushqim themelorė pėrdoret orizi.
Pasurit natyrore mė tė rėndėsishme janė Diamant, tė cilėt eksportohen legalisht por mė shumė tregtohen nė tregun e zi.
Pėr transportimin e mallrave rėndėsi tė veēantė ka lumi Ubangi, pasi
qė rrjeti rrugorė gjatė kohės sė reshjeve vėrshohet dhe bėhet i
pamundshėm pėr transportim.
Shėrbim shoqėrorė (social) po thuaj se nuk ekzistonė fare. Sėmundja
mė e madhe ėshtė vetė rrjeti i shėrbimit shėndetėsorė i cili kundėr
sėmundjeve qė e kaplojnė vendin ėshtė i pafuqishėm. Sėmundjet mė tė
pėrhapura janė Malaria, Lija, AIDS.
Kultura e Afrikės Qendrore
Gjuhė zyrtare ėshtė frengjishtja,
ndėrsa si zakonisht nė vende tė Afrikės fliten edhe gjuhėt tjera nga
popullata ndėr tė cilat dallohen gjuhėt e fiseve si Sango, pastaj gjuhė
tė ndryshme Ubangi dhe gjuha e fulfude si gjuhė e njė popullate tė
quajtur Fulbė.
Mė shumė se gjysma e popullsisė i takojnė religjionit indigjen, njė
ēerek i popullsisė mbahet pėr katolikė dhe pjesa tjetėr janė myslimanė.
Edhe pėr kundėr shkollimit (fillestarė) tė detyrua, shkalla e
analfabetizmit ėshtė shumė e lartė, mbi 60 pėr-qindė. Universiteti i
parė ėshtė hapur nė viti 1970 nė Bangui.

Shiko profilin e anėtarit http://dibra.albanianforum.net

Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi